Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 9/11/2020 at 5:43 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να μην το κάνεις! Δεν παίζουν με τη φωτιά, ούτε όταν έχουν την ευλογία του ΜΑΤΣ.... Περίμενε, μην βιάζεσαι, "πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι"..... Στο ελλαδιστάν που ζούμε πιστεύεις ότι "αύριο" δεν θα βρουν μια "τρύπα" για να γίνονται και κατηγορίας 5 δηλώσεις; Αφού είναι απολύτως βέβαιο ότι, θα βρουν γιατί εσύ βιάζεσαι να σκάψεις μόνος σου το λάκκο σου και να πέσεις μέσα... Σου λείπουν τα 1.500 της αμοιβής; Πάρε προκαταβολή τα μισά και πες του μάγκα καθυστερημένου (από άποψη χρόνου) ιδιοκτήτη να περιμένει λίγο και θα δει κι αυτός, όπως και πολλές χιλιάδες άλλοι, το ....Φως!!!

Καλή καραντίνα....

1500!!!!? Σοβαρά τώρα  Ιάσωνα .. έφτασα ορισμένες φορές να κάνω έκπτωση επί της νόμιμης αμοιβής που και για εμένα κοντά σε αυτό το νούμερο υπολογίζεται περίπου 50%.  

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, zazeng said:

Ποιος είναι ο ΜΑΤΣ που δίνει τις ευλογίες; 😀

Μεγάλος Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.. Ορισμένες φορές υπό συνθήκες πχ συγγενείς που άρχιζαν τα καλέ μου ανιψιέ ... έκανα καλές τιμές, που πλησίαζαν το 50% της τιμής που είπες Ιάσονα και είδα ότι την δουλειά αν δεν πληρώνεσαι καλά δεν την κάνεις καλά

Edited by Arche
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα για επιβεβαίωση (ή διάψευση, το ιδιο είναι 🙂)ως προς ένα συλλογισμό μου.

Οικοδομη εντός σχεδίου με ΟΑ του '79 (ΓΟΚ '73) σε οικόπεδο Ε= 179,21 m² (άρτιο κατα παρέκλιση λόγω προΰφιστάμενο του ΓΟΚ '73). Η επιτρεπόμενη κάλυψη στην ΟΑ ειναι βάση ΓΟΚ΄73 153,71 m² (διαμπερές οικόπεδο σε συνεχές σύστημα με διάσταση μεταξύ των προσώπων <24 m οπότε πάει μεγαλύτερη από το 70% του ΓΟΚ '73). Η επιτρεπόμενη δόμηση είναι υπολογισμένη στην ΟΑ με τον Α.Ν. 395/68 σε 688,89 m². Πραγματοποιήσιμα στην ΟΑ ειναι κάλυψη 153,71 και δόμηση 626,83 m².

Η προς εξέταση ιδιοκτησία (ένα οροφοδιαμέρισμα) έχει ποσοστό στη σύσταση 16,45%.  

1. Για την επιλογή της κατηγορίας έχω την επιλογή να πάω με τα επιτρεπόμενα της ΟΑ. -σωστά;

2. Για την επιλογή κατηγορίας, για 11m² ΥΔ/ΥΚ (9 m² μεγαλύτερο κτίριο σε όλες τις στάθμες και 2 m² κλεισιμο εξώστη) ο παρονομαστής για την ΥΔ είναι 688,89*0,1645=113,32 οπότε ως προς την ΥΔ πάει κατηγορία 4 αλλά με παρονομαστή για την κάλυψη υπολογίζεται ίσο με 153,71*0,1645=25,29 πάει κατηγορία 5; Έχει κανείς υπ'όψιν του κάτι που να ανατρέπει το συλλογισμό μου;

3. Ένα αυθαίρετο στέγαστρο (ξύλινος σκελετός και κεραμοσκεπή εμβαδού ~15 m²) σε βεράντα που υπάγεται προς κατεδάφιση (το στέγαστρο, όχι η βεράντα) μπάινει στους υπολογισμούς για την κατηγορία; πιστέυω πως όχι αλλά ποτέ δε ξέρεις

Edited by thiefy
edit: κάτι άσχετο. είμαι χρόνια μέλος στο site. το ότι με βγάζει ως "νέο μέλος" στο avatar είναι λόγω λίγων δημοσιεύσεων;
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2020 at 12:55 ΜΜ, teo2 said:

Στην Ο.Α. έχει δείξει ο συνάδελφος ότι έξω από τον φέροντα οργανισμό γίνεται και επένδυση με πέτρα περιμετρικά 0.20 εκ. με αποτέλεσμα να φτάνει τα 0.40 εκ.

@teo2

δες μήπως βολεύει το επερχόμενο 11.ιθ

ιθ. Η επιφάνεια της θερμομόνωσης ή του θερμομονωτικού στοιχείου πλήρωσης, όπως θερμομονωτικά λιθοσώματα και λοιπά θερμομονωτικά στοιχεία, στο σύνολό της, οι επενδύσεις του κτιρίου, όπως διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες και λοιπές επενδύσεις, πάχους έως είκοσι (20) εκατοστά πέραν της θερμομόνωσης και τα επιχρίσματα. Τα παραπάνω δύνανται να βρίσκονται εντός των πλαγίων αποστάσεων Δ ή δ και εκτός της οικοδομικής γραμμής. Όταν η οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με την ρυμοτομική, τα παραπάνω κατασκευάζονται σε ύψος τριών (3) τουλάχιστον μέτρων από την οριστική στάθμη του πεζοδρομίου ή την οριστική στάθμη του παραχωρημένου χώρου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

18μ² στέγαστρο σε δώμα με στήριξη σε τέσσερις κολώνες και αποθήκη

πάλι στο δώμα 4μ², τακτοποιούνται ως ΥΚΧ;

 

Link to comment
Share on other sites

ας δούμε πρώτα το στέγαστρο γιατί και 2 μηνύματα πριν αναφέρθηκε ένα στέγαστρο με επικάλυψη κεραμίδι, αυτό δεν ξέρω κατά πόσο υπολογίζεται σαν πέργκολα (στέγαστρο) που αναφέρθηκε προηγουμένος ή σαν ημιυπαίθριος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, theone said:

18μ² στέγαστρο σε δώμα με στήριξη σε τέσσερις κολώνες Ρυθμίζεται ως λοιπή παράβαση, το πρόστιμο της οποίας υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό

και αποθήκη πάλι στο δώμα 4μ² Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 ως μια παράβαση Κατηγορίας 3, διαφορετικά ως ΥΔΚΧ και ελέγχεις και το συνολικό ύψος του ακινήτου για το αν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο κ.λπ. και πράττεις αναλόγως...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.