Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Προσωπικά με την διατύπωση της παρ.δ του άρθρου 96 καταλήγω ότι ο έλεγχος για την επιλογή κατηγορίας γίνεται μόνο με το τμήμα των αυθαιρέτων που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση/κάλυψη/ύψος και όχι με τη συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων

Edited by armenopoulos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Clemenza

 

Αν είναι έτσι όπως το γράφεις εσύ στα οικόπεδα με μεγάλο συντελεστή δόμησης θα πάνε όλα Κ4.

 

 

Αυτο ακριβως καταλαβαινω εγω διαβαζοντας αυτα που γραφει για την ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4.

Το αρθρο 96 ασχολειται με την ενταξη στις ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ 1 εως 5.

Αναφερει σε καποιο σημειο για χιλιοστα ιδιοκτησίας και μου εχει ξεφυγει?

Διαβασε το αα) και ββ) της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4 και πες μου αν δεν βγαζεις το συμπερασμα οτι για την ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ πρεπει να κανουμε μ2 αυθαιρεσιων / (εμβαδον οικοπεδου * Σ.Δ.)

Εκτος αν "εννοειται" οτι τα προβλεπομενα μεγεθη της αδειας αναφερονται το καθενα επιμεριζομενο ανα οριζοντια ιδιοκτησια.

(δηλαδη οτι αν λεει πχ. η αδεια οτι ενα διαμερισμα ειναι 65μ2, τοτε η συγκριση των αυθαιρεσιων γινεται με τα νομιμα 65μ2 του διαμερισματος και οχι πχ. με τα 500μ2 νομιμα ολοκληρου του κτιριου...)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με την διατύπωση της παρ.δ του άρθρου 96 καταλήγω ότι ο έλεγχος για την επιλογή κατηγορίας γίνεται μόνο με το τμήμα των αυθαιρέτων που παραβιάζουν την μέγιστη δόμηση/κάλυψη/ύψος και όχι με τη συνολική επιφάνεια των αυθαιρέτων

Με μια πρώτη ανάγνωση καταλαβαίνω ότι  αφήνει να επιλέξουμε ότι συμφέρει, δηλαδή ή σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση, κάλυψη και ύψος περιοχής ή δόμηση, κάλυψη, ύψος που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η άδεια.
Δεν έχω ακόμη ξεκαθαρίσει αν εννοεί τα προβλεπόμενα να υλοποιηθούν από την άδεια ή τα μέγιστα που ίσχυαν στο οικόπεδο κατά το χρόνο έκδοσής της.
Επιπλέον, αν η παραπάνω υπόθεση αποδειχθεί σωστή, μήπως απεμπλέκεται η κατηγορία 4, από την ύπαρξη άδειας;
Δηλαδή, μήπως ακόμη και ένα παντελώς αυθαίρετο μετά το 1983, μπορεί, (αν τηρούνται οι προυποθέσεις) να υπαχθεί στην κατηγορία 4;
 
 
αα) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζο-
νται σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) 
τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και ύψους 
που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιο-
χής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της 
οικοδομικής αδείας,
ββ) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζο-
νται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό 
(40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και 
σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το 
πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από 
τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν 
κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν 
υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτη-
σία και μέχρι τα 1000 τ.μ. κτιρίου συνολικά, τα 1000 τ.μ. 
για τις λοιπές χρήσεις.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Παύλο, το έχω επισημάνει κι εγώ, έτσι όπως το έχουν γράψει δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εννοήσουμε ότι απαιτείται η Ο.Α  (+1)

 

Και αν το εννοούν αλλιώς (με Ο.Α), τότε καλά θα κάνουν να ξεκαθαρίσουν την θέση τους ΑΜΕΣΑ πριν γίνουν λάθος δηλώσεις .....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αντώνη και ευχαριστώ για την τοποθέτηση. Είναι εξοργιστικό το πλέον φλέγον θέμα για έναν νόμο αυθαιρέτων που είναι η επιλογή κατηγορίας και προστίμου να μην είναι ξεκάθαρο. Τηρώ στάση αναμονής μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα για να μη γίνει το λάθος που αναφέρεις.

Η γνώμη σου αναφορικά με το αν εννοεί τα προβλεπόμενα να υλοποιηθούν από την άδεια ή τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ίσχυαν κατά την εποχή έκδοσης της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι μια απο τις αλλαγές του νέου νόμου σε σχέση με τον 4178. Ότι στην Κ4 θα μπορούν να υπαχθούν ακόμα και " με χωρίς ΟΑ".

Συγκρίνεις με τα σημερινά η με τα τότε επιτρεπόμενα.

 

 

Clemenza

Η σύγκριση γίνεται με τα αυθαίρετα και το ποσοστό επιτρεπόμενης δόμησης σήμερα της οροζόντιας ιδιοκτησίας, βάσει του πίνακα ποσοστών.

Κατ΄αναλογία με αυτό που είχε γίνει στον 4178.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινίσω αυτό που έγραψα στο #71 μια και βλέπω ότι μάλλον δεν έγινε αντιληπτό, σημειώνω ότι η διατύπωση της παρ.δ του άρθρου 96 συνεπάγεται ότι αριθμητής του κλάσματος για τον έλεγχο της κατηγορίας δεν είναι πλέον όλες οι αυθαίρετες επιφάνειες που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης, αλλά μόνο το μέρος αυτών που υπερβαίνει τα μέγιστα επιτρεπόμενα (από το οποίο αφαιρείται και το 80% των κλεισμένων Η/Χ που δηλώθηκαν στον 3843).

 

 

Δηλαδή με επιτρεπόμενα από τους όρους δόμησης 100, νόμιμα 60 και αυθαίρετα 70 (εκ των οποίων 20 έχουν δηλωθεί στον 3843), το ποσοστό για τον έλεγχο κατηγορίας είναι (60+70-20x0,8-100)/100=114/100=14% και όχι (70-20*0,8)x100/100=54%.

 

Αντίθετα το ποσοστό για την επιλογή συντελεστή στο παραπάνω παράδειγμα είναι 70x100/100=70%, όπως ακριβώς και στον 4178.

 

Τέλος θεωρώ ότι τόσο στην επιλογή κατηγορίας, όσο και στην επιλογή συντελεστή, στον παρανομαστή μπαίνουν κατά ποσοστό ιδιοκτησίας τα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής (σημερινά ή του χρόνου της άδειας, όταν υπάρχει άδεια και εφόσον μας συμφέρουν).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

....................................................................................

Η γνώμη σου αναφορικά με το αν εννοεί τα προβλεπόμενα να υλοποιηθούν από την άδεια ή τα μέγιστα επιτρεπόμενα που ίσχυαν κατά την εποχή έκδοσης της άδειας;

 

Παύλο, έτσι όπως είναι γραμμένο και άσχετα από το πως είχε καθοριστεί στον 4178, κάνοντας δηλαδή κάποια στενά γραμματική ερμηνεία και όχι λογική ή ιστορική,  θεωρώ ότι εννοεί την σύγκριση με τα επιτρεπόμενα μεγέθη (Κ, Σ.Δ, Υ) από  :

 

α) τους τωρινούς όρους δόμησης της περιοχής (Κ, Σ.Δ, Υ)  αν δεν έχει εκδοθεί άδεια

ή

β) τους τότε όρους δόμησης της περιοχής  (Κ, Σ.Δ, Υ) στην περίπτωση που έχει εκδοθεί άδεια.

 

Το σίγουρο πάντως είναι ότι για την σύγκριση ΔΕΝ εμπλέκει πλέον τυχόν εγκεκριμένα μεγέθη οικοδομικής αδείας (Κ, Σ.Δ, Υ) όπως ο ν.4178,

ΑΛΛΑ τα επιτρεπόμενα μεγέθη εκ των όρων δόμησης.

 

Υ.Γ  σε συνιδιοκτησίες συνυπολογίζεται ο καθείς με το ποσοστό που του αναλογεί επί των επιτρ. όρων δόμησης όπως και στον 4178

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

 

..., μήπως απεμπλέκεται η κατηγορία 4, από την ύπαρξη άδειας;
Δηλαδή, μήπως ακόμη και ένα παντελώς αυθαίρετο μετά το 1983, μπορεί, (αν τηρούνται οι προυποθέσεις) να υπαχθεί στην κατηγορία 4;

 

 

Ακριβώς Παύλο, το έχω επισημάνει κι εγώ, έτσι όπως το έχουν γράψει δεν είμαστε υποχρεωμένοι να εννοήσουμε ότι απαιτείται η Ο.Α  (+1)

 

 

Θεωρώ ότι είναι μια απο τις αλλαγές του νέου νόμου σε σχέση με τον 4178. Ότι στην Κ4 θα μπορούν να υπαχθούν ακόμα και " με χωρίς ΟΑ".

Συγκρίνεις με τα σημερινά η με τα τότε επιτρεπόμενα.

Συμφωνώ μαζί σας. Η διατύπωση του Ν. 4495  αποσυνδέει την ΚΑΤ 4 από την άδεια καθώς έχει εξαφανισθεί από το κείμενο η απαίτηση της οικοδομικης άδειας που υπήρχε στην αντίστοιχη διάταξη του 4178..

 

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ,

 

το ηλεκτρονικό σύστημα έχει άλλη άποψη και δεν δέχεται τον συνδυασμό ΚΑΤ4 - ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ !!

ΥΠΕΚΑ : ..άλλα θέλω κι άλλα γράφω πως να σου το πω..  ?  ή μήπως    ΤΕΕ ...γιατί έτσι γουστάρουμε ?

 

Προς το  παρόν ΤΕΕ - ΦΕΚ = 1 - 0 ...

KAT4.jpg

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και παραβαίνω μια προσωπική δέσμευση (όσοι ξέρουν θα καταλάβουν) έχω να σημειώσω το εξής:

 

Η ένταξη ενός ακινήτου στην Κατηγορία 4, κατά την προσωπική μου άποψη, προϋποθέτει την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο ακίνητο αυτό!

 

Ας είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί όλοι μας.

Μην αφεθούμε να βγάζουμε συμπεράσματα αυθαίρετα.

Μια "αστοχία" στα κείμενα του νόμου (το γράφω εύπεπτα...) να μην επιτρέψουμε να οδηγήσει συναδέλφους "λιγότερο έμπειρους" ή περισσότερο του δέοντος "έξυπνους", σε λάθος συμπεράσματα και ενέργειες.

Αν ...."απλώσουμε" περισσότερο τη σκέψη μας θα οδηγηθούμε στο εύλογο συμπέρασμα ανάσυρσης "λόγων αντισυνταγματικότητας" του νόμου και ειδικότερα αυτών που κατατάσσουν ένα ακίνητο σε κατηγορία, που λαμβανομένων υπόψη των περιπτώσεων (του 4495) κατάταξης ακινήτων, οδηγούνται στις δυνατότητες απόκτησης ηλεκτρονικής ταυτότητας ή ακόμα κι εξαγοράς συντελεστή δόμησης κ.λπ.

Κατά τη γνώμη μου, είναι απλώς μια μπούρδα του νομοθέτη (παράλειψη με άλλα λόγια), που αναγκαστικά θα οδηγήσει, είτε σε διόρθωσή της άμεσα με εγκύκλιο (λάθος) ή ΥΑ (ορθώς), είτε στα ...τάρταρα (αντισυνταγματικότητα), απ' όσους ....καιροφυλακτούν!

Δεν υπάρχει άλλος .....δρόμος!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.