Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

13 hours ago, venezia said:

Ερμηνεύοντας τα ανερμήνευτα  του νόμου .. Γνώμη μου :Τα 80τ.μ. πάνε ως προ ΄75 και τα 10 τ.μ. κατηγορία 4 σε 2 ξεχωριστά Φ.Κ..

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλώς για να καταλάβω  συμφωνείς ότι για τον έλεγχο της κατηγορίας 4 ή 5 δεν προσμετρώνται οι
αυθαιρεσίες της κατηγορίας 1  και 2. Το είχα ρωτήσει και στο help desk του ΤΕΕ  και συντάσσεται με αυτή την ερμηνεία.  Απλώς διαβάζοντας τον νομό έχω τις επιφυλάξεις μου διότι στο αρθο 96 όπου εξειδικεύει την κατηγορία 4 γράφει :

"Τα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013. "

Οπότε καταλαβαίνω ότι πρέπει να προσμετρηθούν και οι αυθαιρεσίες της κατηγορίας 1 και 2 στον έλεγχο της κατηγορίας 4 για τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει μετα το 1983?

Επίσης το Τεε Πελοποννήσου θεωρεί ότι για τον έλεγχο της κατηγορίας 4 πρέπει να ληφθούν υπόψιν και οι παραβάσεις των κατηγοριών 1,2 και 3 πχ Ε/Α 1935 https://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2019/02/OmadApant-79_27.3.2019.pdf 

Edited by topologos
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Venezia είσαι στο twilight zone του νόμου.
Σημειωτέον στο helpdesk απαντάνε οι ίδιοι που γράφουν τις ΕΑ, το τεε Πελοποννήσου απλά αναδημοσιεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα.

Σε μονοκατοικία με άδεια εκτός σχεδίου , το υπόγειο (με χρήση βοηθητική) ξεμπαζώθηκε και έγινε το μισό κατοικία. Επίσης, το υπόγειο από 160τ.μ. έγινε 240τ.μ. .Σήμερα οι αυθαιρεσίες που έχουμε είναι α) υπέρβαση δόμησης και κάλυψης 80τ.μ., β) τα 40 τ.μ. του υπογείου έχουν γίνει κατοικία, γ)ξεμπάζωμα υπογείου . Ως εκτός σχεδίου η δόμηση που δικαιούται είναι 200τ.μ. Τι κατηγορία είμαι ? Αν είμαι κατηγορία 4 μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και αν ναι με τι ποσοστό ;

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε μαιζονέτα το υπόγειο 100μ2, που επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο, άλλαξε από αποθήκη σε κατοικία. Έχω ΥΔ >> 40%.

Σήμερα θέλουν να κάνουν και διαχωρισμό του από το ισόγειο δημιουργώντας ξεχωριστή είσοδο υπογείου αφού είναι ξεμπαζωμένο. Για τον λόγο αυτό θέλουν να το τακτοποιήσουν σαν κατοικία αλλά και να φανεί με ξεχωριστή είσοδο.  

Μπορώ να το βάλω κατηγορία 4 και να είναι αυτοτελές υπόγειο διαμέρισμα ? 

Πρέπει να έχει τηρηθεί το περίγραμμα ? Αν υπάρχει και αυθαίρετη επέκταση του υπογείου εκτός κάλυψης ?

Θυμίζω τι λέει ο νόμος για την κατηγορία 4

Παράθεση

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους ν.3775/2009 (Α122), 3843/2010 (Α62), 4014/2011 (Α204) και 4178/2013 (Α174). Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις με ΥΔ > 40% και εκτός νομίμου περιγράμματος, προσωπικά μου φαίνεται για κατ.5 οπότε μέχρι νεωτέρας δεν γίνεται. Κατά τα άλλα αν μπορούσε να γίνει υπαγωγή, διαχωρισμός, νέα άνοιγμα κλπ με ΕΕΔΜΚ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@akis73Για να ελέγξουμε την κατηγορία 4 ή 5 δεν μετράμε το νόμιμο υπόγειο, σωστά ? Άρα αν βάλω μόνο τις επεκτάσεις είμαι κάτω από 40% Υ.Δ. . Μήπως αυτό με σώζει ?

Επίσης πέρα από την κατηγορία, μου λες να κάνω την τακτοποίηση πρώτα ως έχει το υπόγειο με μειωτικό 0,30 και μετά να βγάλω μία ΕΕΜΚ για όψεις, διαχωρισμούς κτλ...γιατί αν το τακτοποιήσω ως διαχωρισμένο έχω μειωτικό 0,50 ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γνώμη μου είναι ότι επειδή το υπόγειο που άλλαξε χρήση έχει επεκταθεί και εκτός του νόμιμου προγράμματος τότε χάνει την μη προσμέτρηση στην κατηγορία, άρα χάνεις την κατ.4. Εφόσον η υφιστάμενη κατάσταση είναι με το υπόγειο να επικοινωνεί με την ανωδομή τότε εφαρμόζεις το 0,30. Τα υπόλοιπα πχ. διαχωρισμός, άνοιγμα εξώθυρας, αλλαγές σε όψεις κλπ θα τα έβαζα σε μία ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα μείζον ζήτημα σχετικά με την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 του αυθαιρέτου. Και συγκεκριμένα:

Ο ν.4495/2017, άρθρο 96, παρ. δ, αναφέρει για τις προϋποθέσεις ένταξης στην Κατηγορία 4: "αα) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής αδείας,
ββ) αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα 1000 τ.μ. κτιρίου συνολικά, τα 1000 τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις
."

Ο όρος παραβίαση ενέχει την καταπάτηση και την υπέρβαση των επιτρεπόμενων πολεοδομικών μεγεθών. Συνεπώς, όταν έχουμε αυθαιρεσίες που υπερβαίνουν τα εγκεκριμένα μεγέθη της οικ. αδείας αλλά όχι τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής, για την επιλογή της κατηγορίας θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το κλάσμα με αριθμητή τα αυθαίρετα τετραγωνικά και παρονομαστή τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά; Με αυτή την λογική θεωρούμε πως οι αυθαίρετες επιφάνειες (αθροιστικά με το νομίμως υφιστάμενα τμήματα) έχουν υπερβεί τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη. Θα παραθέσω ένα παράδειγμα: 

Έστω ένα οικόπεδο 300,00 τ.μ. με επιτρεπόμενη κάλυψη 180,00 τ.μ. Τα εγκεκριμένα τετραγωνικά της οικ. αδείας είναι 70,00 τ.μ. ενώ τα αυθαίρετα τμήματα είναι 90,00 τ.μ. 

Συνεπώς, στο σύνολο 90,00 + 70,00 = 160,00 τ.μ.  δεν παραβιάζεται το επιτρεπόμενο πολεοδομικό μέγεθος της κάλυψης. Για τον υπολογισμό της υπέρβασης θα χρησιμοποιήσω τo κλάσμα: αυθαίρετα(αριθμητής)/ επιτρεπόμενα (παρονομαστής) = 90,00/180,00*100 = 50% (άρα υπέρβαση μεταξύ 40%-60%); το ίδιο και για την επιλογή της κατηγορίας, η οποία αυτομάτως είναι η 5; Η' 160,00 τ.μ.<180,00 τ.μ. , συνεπώς χωρίς παραβίαση του επιτρεπόμενου πολεοδομικού μεγέθους της κάλυψης και άρα επιλογή κατηγορίας 4, με 50% στην υπέρβαση κάλυψης; 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν.

(2) Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, εάν δεν είσαι ιδιώτης.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.