Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

11 ώρες πριν, danaikaterina said:

Στον 4178 η σύγκριση για την επιλογή της κατηγορίας γινόταν με τα εγκεκριμένα της άδειας, οπότε χωρίς άδεια = 0 εγκεκριμένα άρα ορθά πήγαινες αναγκαστικά κατηγορία 5. Στον Ν4495 όμως η σύγκριση γίνεται με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή άρα ακόμα και χωρίς ύπαρξη άδειας θα μπορούσε ένα αυθαίρετο να εμπίπτει στην κατηγορία 4. Στην πράξη το σύστημα ποτέ δεν τροποποιήθηκε για να είναι δυνατό κάτι τέτοιο και εφόσον επιλέγεις χωρίς άδεια σε πάει αυτόματα κατηγορία 5. Τώρα γιατί επέλεξαν να μη διορθώσουν το σύστημα με βάση το νόμο αλλά αντ' αυτού να βγάλουν μια εγκύκλιο που να δικαιολογεί τη συμπεριφορά του συστήματος δεν ξέρω...

στα προ του 1955 επιλέγεις "ΝΑΙ"στην άδεια οπότε μπορείς να συμπληρώσεις κατηγορία 4, αλλά στην εγκύκλιο του 2019 έγραψαν  ότι για την επιλογή της κατηγορίας 4 πρέπει να έχει εκδοθεί οικ. άδεια οπότε μας οδηγούν πάλι αναγκαστικά στην κατηγορία 5. Οπότε στα "βαρια"αυθαίρετα του ΥΠΕΝ συγκαταλέγεται και το σπίτι στο χωριό το προ του 1955, στο οποίο προστέθηκε αυθαίρετα ένα WC 5 τ.μ. ή μια κουζίνα 20 τ.μ. Και αυτό δεν θα μπορεί να τακτοποιηθεί με βάση το σκεπτικό τους από τις 30/... (όποτε τέλος πάντων, δεν ξέρουμε και ποιον μήνα να βάλουμε)!

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νομοθέτης είναι ασαφής, διότι από τη μία το αντιμετωπίζει με οιονεί οικοδομική άδεια (πριν από νέες εργασίες), και από την άλλη (μετά τις νέες εργασίες) χρησιμοποιεί τη λέξη "έκδοση" το οποίο δεν καταλήγει το θέμα διότι προηγουμένως έδωσε την εντύπωση ότι βλέπει να έχει γίνει εν τοις πράγμασι έκδοση.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μήπως ξέρει κανείς αν σε αυθαίρετη πισίνα, που τμήμα της καταλαμβάνει πρασιά,

πρέπει να δηλωθεί στην κατηγορία 5 (εντός προκηπίου) ??

Επίσης παρόμοια απορία έχω και για παραβάσεις αναλυτικού εντός της πρασιάς (π.χ. κατάργηση φύτευσης>20%, κ.λ.π.).

Θα εκτιμούσα κάποια άποψη επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κατηγορία 5. (κάλα τωρά για την κατάργηση φύτευσης δεν έχει κανένα νόημα η κατηγορία 5. Για άλλες παραβάσεις αναλυτικού όμως. π.χ. ένα στέγαστρο εντός προκηπίου, πάει κατηγορία 5)

*Δεν παρασύρει ομως και τυχόν υπόλοιπες αυθαιρεσίες στην κατηγορία 5 εφόσον τηρείται το < 40% δόμησης και κάλυψης. Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που μπορούν να συνυπάρχουν ΦΚ με κατηγορία 4 και 5 στην ίδια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπές παραβάσεις σε οικόπεδο χωρίς οικοδομική άδεια ,όπως περιφραξη  περγολα κ,λ,π  πάει κατηγ. 5? ή μπορω να τα βαλω και κατ, 3.Κατηγορια 4 δεν αφήνει το σύστημα να δηλώθει μου βγαζει μήνυμα οτι πρέπει να υπάρχει οικ. αδεια

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί το σύστημα δεν σου επιτρέπει να βάλεις κατηγορία 4 χωρίς άδεια. Το έχουμε σχολιάσει πολλές φορές εδώ και λιγα ποστ παραπάνω αν δεις. Οπότε πας υποχρεωτικά 5 εκτός αν οι παραβάσεις που έχεις καλύπτονται από την κατηγορία 3.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, danaikaterina said:

Ναι γιατί το σύστημα δεν σου επιτρέπει να βάλεις κατηγορία 4 χωρίς άδεια. Το έχουμε σχολιάσει πολλές φορές εδώ και λιγα ποστ παραπάνω αν δεις. Οπότε πας υποχρεωτικά 5 εκτός αν οι παραβάσεις που έχεις καλύπτονται από την κατηγορία 3.

Έχω περιτοιχιση οικοπέδου εντός σχεδίου αυτό νομίζω ότι δεν με καλύπτει για κατ.3 Γιατί αναφερει στη κατ.3 μόνο υπέρβαση ύψους περιτοιχισηςκαι όχι  εξολοκληρου αυθ. περιτοιχιση.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, danaikaterina said:

Ναι μάλλον δε σε καλύπτει οπότε αν είναι εντός προκηπίου πας αναγκαστικά κατηγορία 5

Δεν είμαι εντός προκηπιου αλλά αν δεν έχει άδεια δεν σε αφήνει το σύστημα να δηλώσεις κατ. 4.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγγνώμη, εγώ μπερδεύτηκα με άλλο ερώτημα. Χωρίς άδεια επίσης δυστυχώς πας αναγκαστικά κατηγορία 5.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.