Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε διαμέρισμα που έχει την αποκλειστική χρήση τμήματος της πυλωτης.

Έχω υπέρβαση δόμησης λόγω της μετατροπής από ανοιχτό σε κλειστό χώρο στάθμευσης η οποία υπερβαίνει το 40% της επιτρεπόμενης βάσει των χιλιοστών που αναλογεί στο ακίνητο. Αυτό σημαίνει πως μου βγάζει Κατηγορία 5 και το διαμέρισμα ή υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Κ5 θα πάει στο ακίνητο που τακτοποιείται. Δλδ την κλειστή πλέον θέση στάθμευσης.

Γιατί να συμπαρασύρει και το διαμέρισμα;

Δεν βλέπω το λόγο.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση karanus.

Επειδή ο χώρος στάθμευσης είναι παρακολουθημα του διαμερίσματος και δεν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου, δεν πρέπει να θεωρηθεί ως ένα ακίνητο;

Αν είχε και το διαμέρισμα 5 τ.μ. υπέρβαση δόμησης θα το εξέταζες χωριστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς δεν ξέρω κατά πόσο η αποκλειστική χρήση θέσης στην πυλωτή , μπορεί να θεωρηθεί παρακολούθημα.

Εαν θα μπορούσε να θεωρηθεί παρακολούθημα , όπως για παράδειγμα θεωρούμε μια αποθήκη , τότε ίσως είναι ένα θέμα προς διερεύνηση  αυτό που ρωτάς.

Edited by karanus
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η ΘΣΑ ειναι μεν παρακολουθημα ενος διαμερίσματος, αλλά δεν εχει  χιλιοστα

Αυτη η ΘΣΑ αλλαξε απο ανοιχτη σε κλειστή.

Αυτη η αυθαιρεσία θα "κριθει",  χωρις αναλογουντα χιλιοστα, αφου χιλιοστα δεν εχει ο χωρος αυτος.

[για να επεκτεινω την σκεψη μου. Το διαμέρισμα, του οποιου ειναι παρακολουθημα αυτη η ΘΣΑ, εχει τα δικα του χιλιοστα, τα οποια εχουν ορισθει στον πινακα κατανομης ποσοστων ολης της οικοδομης.

Τυχόν, δικες του αυθαιρεσιες,  θα κριθουν "αυτοτελως" με βαση τα δικα του χιλιοστα.]

Αυτη ειναι η αποψή μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη. Συμφέρει και τον πελάτη μου αυτό. Πάντως τη θεωρώ αρκετά κλασική περίπτωση για να μην έχει πολυσυζητηθεί ή να υπάρχει ερωτοαπάντηση γι αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που κοκκινίζεις κρυμμένος πίσω απο την ανωνυμία του πληκτρολογίου, μπορείς να μας γράψεις και τον λόγο , η να μας μεταφέρεις και την δικιά σου θέση;

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για μια κατοικία σε συγκρότημα με ΟΑ του 2006 σε αγροτεμάχιο  εκτός οικισμού.Στην άδεια φαίνεται υπερυψωμένη μπαζωμένη βεράντα που μετράει σε δόμηση και κάλυψη( την ονομάζει διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου). Ένα μικρό τμήμα του μπαζώματος περνάει την οικοδομική γραμμή.

Στην πραγματικότητα το μπάζωμα έγινε λουτρό και ντουλάπα , μέρος ενός υπνοδωματίου. Εφόσον περνάει την ΟΓ το εντάσσω στο σύστημα κατ5 με αναλυτικό. Σωστά το προχωράω ή έχει κάποιος άλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαζωμένες βεράντες δεν προσμετρούν σε δόμηση ή κάλυψη. Αποτελούν διαμορφώσεις. Επομένως αν το είχε δείξει να μετρά σε δόμηση και κάλυψη στο δ. κάλυψης, κακώς το έδειξε έτσι και ειδικά από τη στιγμή που ταυτόχρονα το δείχνει να εξέρχεται της οικοδομικής γραμμής.

Για να λες περί οικοδομικής γραμμής υποθέτω ότι μάλλον έχεις δημοτικό, επαρχιακό ή εθνικό δρόμο ή ως οικοδομική γραμμή εννοείς το περίγραμμα της υποχρεωτικής πλάγιας απόστασης;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια περίπτωση. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Θα ανεβάσω κι εγώ σχέδια μήπως και βγάλουμε άκρη 

Edited by Akis2019
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.