Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@Pavlos33 όσον αφορά την παρατήρηση-σύσταση που μου έκανες γιαυτό ακριβώς το λόγο άνοιξα νέο θέμα γιατί δεν γνωρίζω τη κατηγορία είναι η παράβαση που αναφέρω και την έβαλες στην κατηγορία 5 χωρίς να μου απαντήσεις αν ανήκει εκεί

Ξαναρωτάω για όποιον γνωρίζει. σε εκτός σχεδίου με συντελεστή δόμησης 200 τμ υπάρχει κατοικία διώροφη με υπόγειο στο σχέδιο. 

Ο κάθε όροφος είναι 100τμ και το υπόγειο άλλα 100 τμ με νόμιμη άδεια. Έχουμε τις εξής παραβάσεις 

α ) Ξεμπαζώθηκε το υπόγειο . είναι 1 λοιπή παράβαση με προυπολογισμό 15 000 ;

β) Το υπόγειο είναι στην πράξη 110 τμ δηλαδή εξέχει του περιγράμματος ισογείου κατά 10 τμ. Εφόσον είναι σαν βοηθητικός χώρος (αποθήκη) θα πάρω μόνο τα 10 τμ σαν παράβαση του συντελεστή δόμησης άρα κατηγορία 3 (απόκλιση έως 5% του συντελεστή δόμησης) ή θα μετρήσω όλο το υπόγειο 110 τμ εφόσον εξέχει κατά 10 τμ του ισογείου (άρα δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις υπογείου ) και θα πάω κατηγορία 5 (υπέρβαση συντελεστή δόμησης άνω του 40% )

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by Pavlos33
έγινε μορφοποίηση κειμένου, διόρθωση ορθογραφίας και τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 4/7/2020 at 11:51 ΠΜ, nikos georgantas said:

@Pavlos33 όσον αφορά την παρατήρηση-σύσταση που μου έκανες γιαυτό ακριβώς το λόγο άνοιξα νέο θέμα γιατί δεν γνωρίζω τη κατηγορία είναι η παράβαση που αναφέρω και την έβαλες στην κατηγορία 5 χωρίς να μου απαντήσεις αν ανήκει εκεί

Ξαναρωτάω για όποιον γνωρίζει. σε εκτός σχεδίου με συντελεστή δόμησης 200 τμ υπάρχει κατοικία διώροφη με υπόγειο στο σχέδιο. 

Ο κάθε όροφος είναι 100τμ και το υπόγειο άλλα 100 τμ με νόμιμη άδεια. Έχουμε τις εξής παραβάσεις 

α ) Ξεμπαζώθηκε το υπόγειο . είναι 1 λοιπή παράβαση με προυπολογισμό 15 000 ;

β) Το υπόγειο είναι στην πράξη 110 τμ δηλαδή εξέχει του περιγράμματος ισογείου κατά 10 τμ. Εφόσον είναι σαν βοηθητικός χώρος (αποθήκη) θα πάρω μόνο τα 10 τμ σαν παράβαση του συντελεστή δόμησης άρα κατηγορία 3 (απόκλιση έως 5% του συντελεστή δόμησης) ή θα μετρήσω όλο το υπόγειο 110 τμ εφόσον εξέχει κατά 10 τμ του ισογείου (άρα δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις υπογείου ) και θα πάω κατηγορία 5 (υπέρβαση συντελεστή δόμησης άνω του 40% )

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Έχω ακριβώς ανάλογη περίπτωση και νομίζω πως εφ' όσον το υπόγειο αποκτά πλέον ανεξάρτητη είσοδο (ξεμπάζωμα) και αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια πρέπει να μετρήσει στο ΣΔ αλλά να μπει μειωτικός συντελεστής 0,50.

νομίζω ότι ε΄ναι κατ5

Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2020 at 3:34 ΜΜ, ChristinaK said:

Οι αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίου εμπίπτουν στην Κατ.5 επειδή δεν μπορούν να εξαιρεθούν οριστικά από κατεδάφιση (εγκ.2).Άρα,θα πρέπει να  τις ξεχωρίσεις σε άλλο φύλλο καταγραφής για να δηλωθούν Κατ.5.

Καλημέρα

αυτό με τις αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίου, ισχύει και για εντός πλαγίων αποστάσεων για τα ΕΚΤΟΣ σχεδίου; Δηλαδή, αν έχω πχ ενα βιοτεχνικό κτίριο σε περιοχή εκτός σχεδίου και τμήμα του βρίσκεται εντός πλαγίων αποστάεων 15μ, αυτό θα θεωρηθεί κατ.5; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Άλλο οι πλάγιες αποστάσεις άλλο το προκήπιο. Εκεί θα βάλεις συντελεστή παραβίασης Δ αλλά δεν είναι υποχρεωτικά κατηγορία 5. Εξαρτάται κανονικά από τα ποσοστά υπέρβασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γιατί το προκήπιο είναι εκτός οικοδομικής γραμμής. Αντιμετωπίζεται σχεδόν σαν δημόσιος χώρος. Τηρουμένων κάποιον αναλογιών είναι σοβαρότερη η κατάληψή του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, desptsouk said:

Καλημέρα

αυτό με τις αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίου, ισχύει και για εντός πλαγίων αποστάσεων για τα ΕΚΤΟΣ σχεδίου; Δηλαδή, αν έχω πχ ενα βιοτεχνικό κτίριο σε περιοχή εκτός σχεδίου και τμήμα του βρίσκεται εντός πλαγίων αποστάεων 15μ, αυτό θα θεωρηθεί κατ.5; 

Γεια!Όχι,αυτό που περιγράφεις είναι παραβίαση πλαγίων αποστάσεων,δεν ισχύουν οι διατάξεις περί προκηπίου στην εκτός σχεδίου☺️Εκεί όμως,να προσέξεις να μην έχεις την παραβίαση >50% από την minimum  απόσταση από άξονα οδού,που εμπίπτει στο άρθρο 89 στις απαγορεύσεις της παρ.2δ (ζώνη διάστασης) του Ν.4495.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η επισήμανση. Πρώτα ελέγχουμε αν το προς έλεγχο ακίνητο δεν εμπίπτει στις απαγορεύσεις του άρθρου 89 και μετά ασχολούμαστε με τα διαδικαστικά του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! όντως αυτό με το θέμα της παραβίασης των αποστάσεων από τον άξονα της οδού που εμπίπτει στις απαγορεύσεις υπαγωγής του άρθρου 89, πρόσφατα υπέπεσα στην αντίληψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

Επειδή η κατ. 5 μας ζορίζει πλέον απίστευτα, θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί έχω καταμπερδευτεί. Για τα κτίσματα τα  προ του 1955 χωρίς άδεια, στον Ν.4178/2013  βάζαμε "ναι" στην άδεια και κατ.5 γιατί ουσιαστικά δεν είχαμε άδεια να ελέγξουμε (αυτή ήταν και η κατεύθυνση που έδινε το ΤΕΕ Πελοποννήσου). Με τον 4495 αρχικά η κατ. 4 δεν ζητούσε απαραίτητα άδεια. Οπότε μπορούσαμε μετά από έλεγχο των ποσοστών να βάλουμε και κατ. 4. Η εγκύκλιος του 2019 όριζε ότι για την επιλογή της κατηγορία 4 πρέπει να υπάρχει οικ. άδεια στο οικόπεδο, οπότε πάλι οδηγούμαστε αποκλειστικά στην επιλογή κατ. 5 για τα προ του 1955? 

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 η σύγκριση για την επιλογή της κατηγορίας γινόταν με τα εγκεκριμένα της άδειας, οπότε χωρίς άδεια = 0 εγκεκριμένα άρα ορθά πήγαινες αναγκαστικά κατηγορία 5. Στον Ν4495 όμως η σύγκριση γίνεται με τα επιτρεπόμενα στην περιοχή άρα ακόμα και χωρίς ύπαρξη άδειας θα μπορούσε ένα αυθαίρετο να εμπίπτει στην κατηγορία 4. Στην πράξη το σύστημα ποτέ δεν τροποποιήθηκε για να είναι δυνατό κάτι τέτοιο και εφόσον επιλέγεις χωρίς άδεια σε πάει αυτόματα κατηγορία 5. Τώρα γιατί επέλεξαν να μη διορθώσουν το σύστημα με βάση το νόμο αλλά αντ' αυτού να βγάλουν μια εγκύκλιο που να δικαιολογεί τη συμπεριφορά του συστήματος δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.