Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, venezia said:

Η κατοικία πότε ανεγέρθηκε ,  πριν ή μετά την την άδεια στάβλου ?

Ανεγέρθη πριν τον στάβλο, και είναι το θέμα που με κολλάει αυτή τη στιγμή, πως βγάλανε άδεια για το στάβλο με την κατοικία ήδη να υφίσταται. Άλλη μια αμαρτία μου μυρίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, Steliosgr18 said:

Ανεγέρθη πριν τον στάβλο, και είναι το θέμα που με κολλάει αυτή τη στιγμή, πως βγάλανε άδεια για το στάβλο με την κατοικία ήδη να υφίσταται. Άλλη μια αμαρτία μου μυρίζει.

Καλό θα ήταν να ''συμβουλευτείς''  και την ΥΔΟΜ για τη νομιμότητα της εκδοθείσας άδειας στάβλου ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω περίπτωση για ρύθμιση, υπερυψωμένου ισογείου διαμερίσματος (~1,50 μ.) και αποκλειστική χρήση πρασιάς.

Κατά την αυτοψία και σχετικά με την πρασιά διαπίστωσα ότι :

1. έχει καταργηθεί τμήμα της φύτευσης

2. τα παράθυρα της πρόσοψης έχουν μετατραπεί σε μπαλκονόπορτες και έχει κατασκευαστεί εξώστης πλάτους 1,00μ (η προβολή του είναι εντός της πρασιάς) και

3. στην συνέχεια του εξώστη έχει κατασκευαστεί ανοιχτή κλίμακα καθόδου προς την αποκλειστική χρήση.

Θεωρώ πως το 1 δεν χρειάζεται να μπει στην κατ.5, σε αντίθεση με τα 2 & 3, που μάλλον πάνε στην κατ.5. 

Για να προχωρήσω, σκεφτόμουν, ως προς τον εξώστη στο 2, να τον βάλω στην κατ.3, παρ. γγ (αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφανείας τους έως είκοσι τις εκατό (20%).), παρότι στο εν λόγω σημείο δεν προβλεπόταν εξώστης και να κάνω την σύγκριση του 20% με το σύνολο της επιφάνειας των εξωστών βάσει του διαγράμματος κάλυψης, καθώς η ιδιοκτησία που ασχολούμαι δεν έχει εξώστες. 

Το σκεπτικό μου είναι σωστό για το 1 και το 2??

Καμιά ιδέα για το 3 ?? Η δεν έχω ελπίδα ??

 

Link to comment
Share on other sites

"Σήμερα" δεν μπορείς πλέον να κάνεις υπαγωγή στο Ν.4495 για αυθαιρεσίες Κατηγορίας 5....

 

Link to comment
Share on other sites

@xristoska} 1. Στην κατηγορία 3 εντάσσεται: μείωση του ποσοστού της υποχρεωτικής φύτευσης του ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου έως 20%.

2. Αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπισή τους, είναι κατηγορία 3.
Όπως και αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 20%.

Στην συνέχεια η διάταξη αναφέρει ότι: "Συμπεριλαμβάνονται και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετοι ανοικτοί εξώστες ή τμήματά τους, που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης (ρυμοτομική γραμμή), υπό την προϋπόθεση, ότι η προβολή τους δεν ξεπερνά το κρασπεδόρειθρο".

Άρα, το γεγονός ότι ο εξώστης είναι εντός πρασιάς δεν είναι πρόβλημα.
Επίσης μπορεί να ενταχθεί και εξ ολοκλήρου αυθαίρετος εξώστης (όχι μόνο τμήμα), αρκεί να μην υπάρχει υπέρβαση της επιφάνειας των εξωστών μεγαλύτερη του 20%.

3. Δεν είναι σαφές τι εννοείς με τη φράση "προς την αποκλειστική χρήση".

Edited by Decision_Maker
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Decision_Maker said:

@xristoska} 1. Στην κατηγορία 3 εντάσσεται: μείωση του ποσοστού της υποχρεωτικής φύτευσης του ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου έως 20%.

2. Αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπισή τους, είναι κατηγορία 3.
Όπως και αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 20%.

Στην συνέχεια η διάταξη αναφέρει ότι: "Συμπεριλαμβάνονται και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετοι ανοικτοί εξώστες ή τμήματά τους, που υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης (ρυμοτομική γραμμή), υπό την προϋπόθεση, ότι η προβολή τους δεν ξεπερνά το κρασπεδόρειθρο".

Άρα, το γεγονός ότι ο εξώστης είναι εντός πρασιάς δεν είναι πρόβλημα.
Επίσης μπορεί να ενταχθεί και εξ ολοκλήρου αυθαίρετος εξώστης (όχι μόνο τμήμα), αρκεί να μην υπάρχει υπέρβαση της επιφάνειας των εξωστών μεγαλύτερη του 20%.

3. Δεν είναι σαφές τι εννοείς με τη φράση "προς την αποκλειστική χρήση".

1. Σχετικά με την φύτευση καθώς η ιδιοκτησία μου διαθέτει αποκλειστική χρήση τμήματος πρασιάς, αλλά και τμήματος ακαλύπτου, δεν μπορώ να γνωρίζω αν με καλύπτει η κατηγορία 3 <20% της φύτευσης για το σύνολο του ακαλύπτου καθώς υπάρχουν και άλλες ιδιοκτησίες με άλλες αποκλειστικές χρήσεις στον ακάλυπτο με πιθανές καταργήσεις φύτευσης. Επομένως, μπορώ να έχω την κατάργηση της φύτευσης με κατηγορία 4 (και για το τμήμα της πρασιάς), για να μην μπω στη διαδικασία ελέγχου όλου του ακαλύπτου & να μην μπλέκω και τις άλλες ιδιοκτησίες ? Επίσης μπορώ να κάνω τον έλεγχο του 20% της φύτευσης μόνο για τις αποκλειστικές χρήσεις του ακαλύπτου που ανήκουν στην ιδιοκτησία μου, για να βάλω κατηγορία 3 ?  

2. Άρα είμαι οκ που η ιδιοκτησία μου δεν διαθέτει εξώστες (βάσει ΟΑ) και τον έλεγχο του 20% των εξωστών τον κάνω στο σύνολο της οικοδομής ?

3. Συγνώμη που δεν έγινε κατανοητό. Εννοώ ότι εντός της πρασιάς, που ανήκει στην εξεταζόμενη ιδιοκτησία ως αποκλειστική χρήση, έχει κατασκευαστεί ο αυθαίρετος εξώστης και στη συνέχεια αυτού έχει κατασκευαστεί κλίμακα (μπετό) για να υπάρχει πρόσβαση σε αυτή. Σκεφτόμουν μήπως, επειδή η κλίμακα, είναι παράβαση αναλυτικού, παρότι είναι εντός πρασιάς, αν μπορώ να την εντάξω στην κατηγορία 4, αντί της 5... 

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

"Σήμερα" δεν μπορείς πλέον να κάνεις υπαγωγή στο Ν.4495 για αυθαιρεσίες Κατηγορίας 5....

 

Ιάσονα, το γνωρίζω ότι δεν μπορώ να κάνω υπαγωγή στην Κατηγορία 5, απλά προσπαθώ να βρω μια λύση, αν υπάρχει, γιατί είναι κρίμα να μην προχωρήσει η υπαγωγή για μικροπαραβάσεις αναλυτικού, εντός πρασιάς.

Link to comment
Share on other sites

1. Η φύτευση εξετάζεται σε όλο το οικόπεδο. Οι αποκλειστικές χρήσεις δεν μας ενδιαφέρουν.
Εάν η μείωση είναι άνω του 20%, τότε βάσει της διάταξης: "Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 100", πηγαίνεις σε αναλυτικό προϋπολογισμό.

2. Ο έλεγχος μπορεί να γίνει στο σύνολο της οικοδομής για τη συνολική επιφάνεια των αυθαίρετων εξωστών (όλων των ιδιοκτησιών). 

3. Οι παραβάσεις αναλυτικού προϋπολογισμού (δηλαδή του άρθρου 100, παράγραφος 5) ουσιαστικά δεν έχουν κατηγορία. Επειδή, όμως, πρέπει να επιλεγεί -για το ηλεκτρονικό σύστημα- κάποια, μπορείς να επιλέξεις την 4. Ο περιορισμός "δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές, εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από 20 εκατοστά", ισχύει μόνο για την κατηγορία 4 και όχι για τις λοιπές παραβάσεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ήθελα να ρωτήσω : Τις αποφάσεις κήρυξης σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης περιοχών

για τις οποίες μπορούμε να υποβάλλουμε -κατ' εξαίρεση- δήλωση υπαγωγής Κατηγορίας 5

πού μπορούμε να τις βρούμε?

Στο συγκεντρωτικό excel του ΤΕΕ γράφει μόνο αριθμό πρωτοκόλλου κήρυξης και η αναζήτηση στο

civil protection.gr είναι δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@Decision_Maker 

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συμπερασματικά, καταλαβαίνω ότι οποιαδήποτε αυθαίρετη κατασκευή (τουλάχιστον από αυτές που έχω στην συγκεκριμένη περίπτωση - εξώστης-φύτευση-κλίμακα) του άρθρου 100 παρ. 5 (αναλυτικός προϋπολογισμός) ασχέτως αν είναι στο προκήπιο μπορεί να υπαχθεί στην Κατηγορία 4.

Είμαστε σίγουροι για αυτό ? Υπάρχει κάτι σχετικό στην νομοθεσία που να είναι σαφές ή έστω σε καμιά ερωταπάντηση του ΤΕΕ ?

Ξαναρωτάω γιατί είχα διαβάσει σε προηγούμενα post ότι κάποιες παραβάσεις αναλυτικού (π.χ. στέγαστρο) πάνε στην κατηγορία 5.

Αν όντως ισχύει έτσι, τσάμπα έψαχνα τρόπους να τα εντάξω στην κατηγορία 3, και να μπλέκω και με τις υπόλοιπες συνιδιοκτησίες. 😉  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.