Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση εντός σχεδίου, που οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) 120τμ έχει τις εξής αυθαιρεσίες:

1. HX 30τ.μ.

2. Σοφίτα 50τ.μ.

3. ΥΔ εκτός περιγράμματος από κλείσιμο πέργκολας με συρόμενη οροφή 25τ.μ.

Δεδομένου οτι για τον υπολογισμό κατηγορίας δεν υπολογίζουμε το χώρο της σοφίτας έχω υπερβάσεις 30+25=55τ.μ. > 48τ.μ. =40% x 120τ.μ. Δηλαδή για 7τ.μ. ο ιδιοκτήτης πάει κατηγορία 5 και δεν μπορεί να τακτοποιήσει, μπλοκάροντας μια τεράστια πολυκατοικία που θέλει να κάνει εργασίες κλπ.

(Ας πρόσεχε θα μου πείτε και δίκιο θα έχετε.)

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή ο παραπάνω υπολογισμός είναι σωστός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι βγαίνει, μπορώ όμως να το κάνω? Αναφέρεται κάπου?

Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες είναι συνεργάσιμοι, αλλά είναι σαν να "κλέβω" το δικό τους ποσοστό αυθαιρεσιών υπερ του πελάτη μου.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το σύνολο των αυθαιρεσιών όλων των συνιδιοκτησιών δεν ξεπερνά το 40%  δεν τους κλέβεις τίποτα και ρώτησε τους τι προτίθενται να κάνουν με τις δικές τους αυθαιρεσίες .

edit

Θα μπορούσαν να κάνουν όλοι κοινή δήλωση

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση οικίσκου 15,7 τ.μ. σε αγροτεμάχιο. Το ακίνητο έχει αποκτηθεί από κληρονομιά. Μπορεί να τακτοποιηθεί σύμφωνα με το άρθρο 128 του Ν.4795/2020 ;

Link to comment
Share on other sites

Πότε κατασκευάστηκε ο οικίσκος ? Αν είναι προ 2011 ΝΑΙ . Αν είναι μεταγενέστερος δες αν μπορεί να γίνει υπαγωγή για άδεια νομιμοποίησης .

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Χριστίνα Μαυρ. said:

Έχω περίπτωση οικίσκου 15,7 τ.μ. σε αγροτεμάχιο. Το ακίνητο έχει αποκτηθεί από κληρονομιά. Μπορεί να τακτοποιηθεί σύμφωνα με το άρθρο 128 του Ν.4795/2020 ;

Στην σωστή επισήμανση που αναφέρθηκε παραπάνω για προΰπαρξη του οικίσκου προ 28/7/2011 δες τι αναφέρει ο νόμος

1.   Αυθαίρετες  κατασκευές  και  αλλαγές  χρήσης  της  Κατηγορίας  5  του  άρθρου  96  του  ν.4495/2017  (Α167)  που  είναι προγενέστερες της 28ης.7.2011 υπάγονται στις διατάξεις του ν.4495/2017 για αναστολή κυρώσεων, εφόσον αφορούν σε : 

(...) β.   ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την προθεσμία του άρθρου 1847 (δηλαδή  ο ένας χρόνος θα προστεθεί στους 4 μήνες μετά το θάνατο του κληρονομούμενο σε εξ αδιαθέτου κληρονομιά ή στους 4 μήνες μετά την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης σε εκ διαθήκης κληρονομιά) του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025, 

Έχουμε επίσης και την περίπτωση υπαγωγής στην κατηγορία  3, χωρίς πληρωμή προστίμου, αν τυχόν ο οικίσκος αφορά αντλητική εγκατάσταση:

κατηγορία 3--γη)   οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου, 

 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Στην σωστή επισήμανση που αναφέρθηκε παραπάνω για προΰπαρξη του οικίσκου προ 28/7/2011 δες τι αναφέρει ο νόμος

1.   Αυθαίρετες  κατασκευές  και  αλλαγές  χρήσης  της  Κατηγορίας  5  του  άρθρου  96  του  ν.4495/2017  (Α167)  που  είναι προγενέστερες της 28ης.7.2011 υπάγονται στις διατάξεις του ν.4495/2017 για αναστολή κυρώσεων, εφόσον αφορούν σε : 

(...) β.   ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την προθεσμία του άρθρου 1847 (δηλαδή  ο ένας χρόνος θα προστεθεί στους 4 μήνες μετά το θάνατο του κληρονομούμενο σε εξ αδιαθέτου κληρονομιά ή στους 4 μήνες μετά την ημερομηνία δημοσίευσης της διαθήκης σε εκ διαθήκης κληρονομιά) του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025, 

Έχουμε επίσης και την περίπτωση υπαγωγής στην κατηγορία  3, χωρίς πληρωμή προστίμου, αν τυχόν ο οικίσκος αφορά αντλητική εγκατάσταση:

κατηγορία 3--γη)   οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου, 

 

Ο θάνατος 15-10-2011 και η ημερομηνία δημοσίευσης διαθήκης 16-11-2011.

Link to comment
Share on other sites

Το 2011??? Έχω την αίσθηση ότι το 128 του 20 προσπαθεί να καλύψει περιπτώσεις που ακίνητο κληρονομήθηκε μετά την κατάργηση της κατ5 πέρυσι και το πολύ μέχρι το 2025... Γι αυτό και τα χρονικά όρια που σου ανέφερε ο Παύλος.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.