Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω περίπτωση ιδιόκτητης 3ωροφης πολυκατοικίας με στέγη εντός σχεδίου και εξωτερικό κλιμακοστάσιο.

Η στέγη ανυψώθηκε και έγινε 170 τετραγωνικά κοινόχρηστος όροφος, είναι ημιτελής και αποτελείται από 2 δωμάτια που ενώνονται με μία πόρτα. Η κατασκευή είχε προβλεφθεί ως σοφίτα του υποκείμενου αλλά η τρύπα της σκάλας τελικά έκλεισε - αν και είναι ακόμα εμφανής - και τώρα η πρόσβαση γίνεται μόνο από το εξωτερικό κλιμακοστάσιο.

Μαζί με τις άλλες αυθαίρετες κατασκευές των υποκείμενων οριζόντιων ιδιοκτησιών εχουμε ΥΔ>40%.  Άρα ΚΑΤ5.

Σκεφτόμαστε:

Να κατεδαφιστεί τμήμα του ορόφου (περίπου στα 120τμ) με το αρθ 106 και έγκριση εργασιών για να φτάσει η ΥΔ<40% -> ΚΑΤ4 και τελικά να γίνει η υπαγωγή....  Δεν βλέπω πρόβλημα... σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Να το γενικεύσω λίγο...

Επιτρέπεται σε κτίριο με αυθαιρεσίες ΚΑΤ5 να κατεδαφίσω τμήμα του και να το φτάσω εως την ΚΑΤ4 για υπαγωγή; (καλά καταλαβαίνω από το 106 ββ iii ?)

Link to comment
Share on other sites

είμαι <20% του μεγ.επιτρ. των όρων δόμησης. (υπάρχει κεκλιμένο έδαφος και ο όροφος στο βάθος είναι εντός του 20% του ύψους. Μετά εχω και +2μ στέγη...)

 

Απο ορους Η=11+2 στέγη.  Στο σχεδιο, το κοκκινο τμήμα παει για κατεδάφιση (ισως και παραπάνω)

 

 

 

 

Region capture 7.png

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον με τα ύψη είσαι οκ : το μόνο που μπορείς να κάνεις για να ξεπεράσεις την δήλωση κατηγορίας 5 , στην δήλωση υπαγωγής για κατεδάφιση μάλλον θα πρέπει να βάλεις κατηγορία 4 . Το θέμα έχει συζητηθεί αρκετά αν αυτό είναι σύννομο .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και μεχρι τώρα δεν μου εχει τύχει, το είδα παραπάνω. Να πω την αλήθεια, δεν θα κολλήσω στις δυνατότητες του συστήματος. Επιλογή ΚΑΤ4 και τέλος. Από την στιγμή που μας δίνεται η δυνατότητα για κατεδάφιση και ενταξη σε άλλη κατηγορία (αυτό θελω να επιβεβαιώσω...) δεν βλέπω άλλο πρόβλημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,

αποθήκη στον εξώστη με  τμήμα εντός οικ. γρ. και τμήμα εκτός οικ. γρ. εντός πρασιάς κατηγ. 5.

Στην κατηγορία 4  λέει Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές, εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από είκοσι (20) εκατοστά.

Το τμήμα των 20 cm μπορώ να το βάλω κατηγ. 4 ;  ή μόνο ότι είναι έως 20 cm ;  Παραθέτω σχεδιάκι.....

ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΟΝ ΕΞΩΣΤΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μετάφραση του νόμου κατά το δοκούν...

(((Αντίστοιχη κουβέντα έχει γίνει στο παρελθόν. Υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων ή υπέρβαση κάλυψης ή ..... το πας αναλογικά? Πρώτα ότι είναι μέχρι 20% και μετά ότι είναι μέχρι 60% και πάει λέγοντας?)))

Προσωπικά δεν θα το αντιμετώπιζα έτσι. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει και απόλυτη απάντηση.

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.