Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχει σοβαρός λόγος να το μεταφράσεις έτσι, θα μπορούσες. Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάπου ξεκάθαρη απάντηση σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, psycho said:

Συνάδελφοι,

αποθήκη στον εξώστη με  τμήμα εντός οικ. γρ. και τμήμα εκτός οικ. γρ. εντός πρασιάς κατηγ. 5.

Στην κατηγορία 4  λέει Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές, εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από είκοσι (20) εκατοστά.

Το τμήμα των 20 cm μπορώ να το βάλω κατηγ. 4 ;  ή μόνο ότι είναι έως 20 cm ;  Παραθέτω σχεδιάκι.....

ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΟΝ ΕΞΩΣΤΗ.pdf 31 kB · 3 downloads

Δεν μπορείς να τακτοποιήσεις. Αν προεξείχε η αποθήκη μέχρι 20 εκ τότε ναι. Τώρα το κτίσμα τέμνεται οπότε έχεις κατηγορία 5 όπως λες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τακτοποιήσεις. Αν προεξείχε η αποθήκη μέχρι 20 εκ τότε ναι. Τώρα το κτίσμα τέμνεται οπότε έχεις κατηγορία 5 όπως λες.

 

Μπορώ γιατί  το έχω από πέρσι, κατηγ. 5 .

Το ερώτημά μου είναι αν αυτό το τμήμα των 20 εκ. μπορώ να το βάλω κατ. 4.

Δεν με κόβει τόσο γι αυτή την περίπτωση είναι πολύ μικρό το τμήμα αυτό , αλλά για άλλη περίπτωση που εχει γωνιακο κατάστημα παραβιάσει την οικοδ. γραμμή κατα 35 εκ. Είναι σωστό τα 20 εκ. να τα πάω κατ. 4; και τα υπόλοιπα 15 κατ. 5 ; ή όλο πρέπει να πάει κατ. 5 ; 

Αλλά τείνω κι εγώ σ΄αυτό που λέει ο pk10gr παραπάνω ......  για τις πλάγιες αποστάσεις....οπότε γιατί όχι αφού δεν είναι ξεκάθαρο;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς! Δεν "σπάει" στο υπολογισμό της αυθαιρεσίας, αντιμετωπίζεται ως ενιαίο...

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,  προκειμένου να κάνω υπαγωγή αυθαιρέτου σε ακίνητο συνιδιοκτησίας 50% εξ αδιαιρέτου άνδρα (έχει πεθάνει το12 09.2019) και γυναίκας (ζει). Τα 2 παιδιά του και η χήρα κληρονομούν το ποσοστό του εξ αδιαθέτου. Το ερώτημα που τίθεται είναι αν μπορώ να προχωρήσω σε υπαγωγή αυθαιρέτου κατηγορίας 5 βασιζόμενος στο άρθρο 128 του ν. 4759/2020  " β. ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την προθεσμία του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025" . 

Σε περίπτωση που είναι δυνατή η υπαγωγή ποια δικαιολογητικά είναι απαραίτητα να ανέβουν στο σύστημα του ΤΕΕ?
 
Σημειώνεται ότι δεν έχουν προχωρήσει σε αποδοχή κληρονομιάς. 
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Η αποδοχή πέραν των όσων αναφέρεις θα μου δώσει την δυνατότητα υπαγωγής με κατηγορία 5 με ποια αιτιολογία όσον αφορά τις προθεσμίες που καθορίζει το άρθρο 128 του ν. 4759/2020?

Link to comment
Share on other sites

(έχει πεθάνει το [ στις]   12. 09.2019);

β. ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την προθεσμία [4μηνων] του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025" . 

 

με βαση αυτα,καλυπτεσαι

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επιμένω αλλά δεν το έχω : 

Ημερομηνία θανάτου 12.09.2019 (+ διάστημα 4 μηνών για αποποίηση) = 12.01.2020 + 1 ετος για υπαγωγή =

12.01.2021 < 18.10.2021 (ημερομηνία υπαγωγής) 

με βάση αυτά τα δεδομένα υπαγωγή σήμερα δεν γίνεται ....

η αποδοχή κληρονομιάς αν γίνει σήμερα ποια παράμετρος αλλάζει στον παραπάνω υπολογισμό ?

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.