Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι.
Σε άδεια του 2006 κατασκευάστηκε στο δώμα της οικοδομής διαμερισματάκι (έχει χιλιοστά, υφίσταται συμβολαιογραφικά ως ΟΙ κανονικά) του οποίου τις αυθαιρεσίες πάμε να τακτοποιήσουμε τώρα.
Ο χώρος που βαπτίζεται "βοηθητικός χώρος" έχει μετρήσει στη δόμηση κανονικά, όπως και τα πάχη των τοίχων του φωταγωγού (ο οποίος κατασκευάστηκε κατά πολύ μικρότερος ασφαλώς).
Στην ουσία κατασκευάστηκε το διαμέρισμα της 2ης φωτογραφίας.
Το ερώτημά μου είναι αν ασχολούμαστε με τους χώρους που μετρήσαν στη δόμηση (αλλά βαπτίστηκαν "βοηθητικοί") ή οχι.

Θεωρώ πως, ανεξαρτήτως ονομασίας στην εγκεκριμένη πολεοδομική κάτοψη, δε θα πρέπει να τους λάβουμε υπόψιν.

 

Αλλά θα ήθελα και τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-47080-0-30087300-1522757537_thumb.jpg

post-47080-0-97070300-1522757550_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου που με έχει μπερδέψει λίγο..

λοιπόν, οικοδομική άδεια του '57, εντός σχεδίου,  για ισόγειο και 1ο όροφο μόνο.  Κατασκευάστηκε και υπόγειο στο οποίο σύμφωνα με το συμβόλαιο υπάρχει αποθηκευτικός  χώρος 20τμ ο οποίος το ΄65 μετατράπηκε σε κατοικία. ( έχει  παράθυρα για φωτισμό 1μ πάνω απο τη στάθμη πεζοδρομίου λόγω κλίσης , 2.4 ύψος και είναι 27τμ κατόπιν εμβαδομέτρησης). Η άδεια του 57 δεν έχει βρεθεί παρά μόνο το στέλεχος.  Οι κατοικίες όλων των ορόφων αυτών αγοράστηκαν το ΄93, σαν αυτοτελής οριζόντιες ιδιοκτησίες με ποσοστά η καθεμία, και 10%  (αέρας) για μελλοντική καθ΄ ύψους επέκταση,   απο τους σημερινούς δυο  ιδιοκτήτες με 90 και 10 % αντίστοιχα. ΄Η υπόγεια κατοικία πιστεύω οτι  μπορεί να τακτοποιηθεί ως Κατηγορια 1 προ του ΄75. 

Σε συνέχεια, ο συντελεστής δόμησης απο 2 αυξάνεται σε 2,4 και προκύπτει υπόλοιπο δόμησης 30,46τμ. Βγαίνει λοιπόν οικ. άδεια προσθήκης για 30τμ.και στέγη.  (κλιμακοστάσιο περίπου 10τμ , κατοικία 20τμ , ημιυπαιθριος 7 και εξωστης .) Στην κατασκευή όμως έρχεται και κλείνει όλη η πλάκα περίπου 60 τμ  (όπως είναι ο 1ος όροφος), επεκτείνεται η στέγη, κλείνει ο ημιυπαιθριος, κλείνει  τμήμα του ανοιχτού εξώστη 40 εκ  και επεκτείνεται περίπου 3 μέτρα κατά μήκος ώστε να ακολουθεί το περίγραμμα του ''έρκερ΄΄ του 1ου ορόφου, κατασκευάζεται ανοιχτός εξώστης 80 εκ μπροστα απο το νέο 'ερκερ ( προεξοχη), και  εξωστες ομοιοι με αυτους του πρωτου οροφου. ( απο φωτο παλια ειδα οτι οι εξώστες αυτοι ήταν ουσιαστικα οι ''μαρκίζες'' του 1ου οροφου αλλα δε φαινονται στην αδεια προσθήκης όπως και το υπόγειο που προανέφερα φυσικά) . Τωρα το νέο ''ερκερ'' και οι εξωστες ειναι εκτος ΟΓ και ΡΓ -συμπιπτουν , (προεκυψε μαλλον απο πραξη που ειχε γινει παλιοτερα για διανοιξη της  οδου Ολυμπιάδος θεσ/νικης),   ειναι  σε ύψος πανω απο 5 μετρα  και το πλατος δρομου πανω απο 8 μ. 

Τωρα, βλεπω το τοπογραφικο του 93, η μια πλευρα του οικοπέδου 3.70 στο διάγραμμα κάλυψης 3.90,  η άλλη πλευρα 3,56 στο δ/κ 3,76, μετραω εγω 3,85 η μια , 5,73 η άλλη. Στην κάτοψη ορόφου εχω καποιες μικροδιαφορες με αυτα που  μετράω , στο κλιμακοστασιο η πλευρα του ειναι διαφορετικη κτλ.

Εγω τωρα για να συγκρινω την πραγματικοτητα  με τα σχεδια , ποιο να κρατησω ...το τοπογραφικο , την κάλυψη ή την ΄κατοψη ..μετραω με κλιμακομετρο σε ορισμενες διαστασεις αλλο λέει αλλο γραφει ... να εξαντλησω και τις αποκλίσεις και όλα. 

 Να γινει καινουριο τοπογραφικο - αποτυπωση και να εχω αυτο σα μπουσουλα? Απο τα  μέτρα που έχει κλείσει(>40%) και που είναι αυτοτελή ιδιοκτησία πάει κατηγορία 5 

με το νέο  τύπου ''ερκερ'' και εξωστες τι κανω ? .. του πρωτου οροφου οκ , μπορουσες τοτε να το κάνεις βαση γοκ  ....μετα δε νομιζω....

αν χρειαστει καποιο σκιτσο...να το ανεβασω

ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

Edited by EPI
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έχω μια αυθαίρετη κατασκευή εξώστη σε ένα ισόγειο διαμέρισμα μιας ιδιοκτησίας που δεν προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια και δεν μπορώ να αποδείξω το χρόνο κατασκευής της. Ο εξώστης έχει κατασκευαστεί εντός της πρασιάς του κτιρίου. Θα το κάνω με αναλυτικό προϋπολογισμό, αλλά θεωρείται κατηγορία 5 ή μπορώ να το θεωρήσω κατηγορία 4 επειδή είναι εξώστης? Την ίδια απορία έχω για εξώστη σε Α' όροφο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του εξώστη δεν αποδεικνύεται από τον ενιαίο φέροντα οργανισμο;

Γιατί να είσαι κατηγορία 5; Στο ακίνητο υπάρχει άδεια και η αυθαιρεσία σου δεν δημιουργεί υπέρβαση δόμησης/κάλυψης>40%. Άρα 4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, σκεφτόμουν ότι μπορεί να είναι κατηγορία 5 επειδή στο Νόμο λέει ότι στην Κατηγορία 4 δεν περιλαμβάνονται αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα δεν υπάρχει αρκετή εμπειρία στη ρύθμιση αυθαιρέτων και ζητώ την γνώμη των εμπειροτέρων εδώ μέσα (εαν δν λείπουν όλοι σε διακοπές).

Πρόκειται για: Αυθαίρετη εξοχική κατοικία εκτός σχεδίου ΧΩΡΙΣ οικοδ. άδεια σε 4,5 στρέμματα γήπεδο που ΔΕΝ βγάζει άδεια λόγω πλάγιων ορίων.

Υπάρχουν:

Κτίσμα ~50τμ  εξωτερική τουαλέτα 4τμ (σε απόσταση 12 μέτρα από το κύριο κτίσμα) Βεράντα ~35τμ (πλακόστρωση επί ελαφρο-σκυροδέματος επί του εδάφους) μπροστά από το κτίσμα με στέγαστρο επί ξύλινου σκελετού (υλικό στέγης στο στέγαστρο: λαμαρίνα). Υπάρχει και ένας τοίχος ανακοπής βόρειων ανέμων στην βεράντα (Βλ σκαρίφημα).

Επιπρόσθετα στο γήπεδο υπάρχουν : 2αποθήκες σε επαφή μεταξύ τους. Μια από λαμαρίνες επι ξύλινου σκελετου 13 τμ (ύψος 2,4μ) και η άλλη 6τμ (ύψος 2,4μ) απο ελενίτ (δεν επικοινωνούν μεταξύ τους) . Ένα αντλιοστάσιο 1,5τμ και περιτοίχιση μόνο στην είσοδο του γηπέδου ύψους 1,34μ και μήκους ~16μ. Περίφραξη με δικτυωτό συρματόπλεγμα όλου του γηπέοδυ ~250μ.

Η Εκτίμησή μου:

κτίσμα και εξωτερική τουαλέτα ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5.

Αποθήκες και αντλιοστάσιο ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3.

Στέγαστρο, βεράντα, τοίχος ανακοπής, περιτοίχιση και περίφραξη με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ (άλλες παραβάσεις).

Σωστά;

ΣΗΜ1: Μπορεί η εξωτερική τουαλέτα να πάει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ως «αποθήκη»<=15τμ?. Μάλλον όχι ε; Σαν κατηγορία 5 μήπως παίρνει μειωτικό συντελεστή (βοηθητικός χώρος διάβασα όλα τα ποστ στο ΑΡΘΡΟ 100 για τους μειωτικούς ..δεν έβγαλα άκρη… υπάρχει τελικά κάτι σε τροπολογία ή εγκύκλιο;)

ΣΗΜ2: Αν και κάπου το έχει πάρει το μάτι μου (μάλλον σε ποστ συναδέλφ για τον 4178): στην Κατ 3 ο νόμος γράφει «ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών», υπάρχει πουθενά ερμηνεία (νομικώς ισχυρή) ότι το «ανεξαρτήτως αριθ. αυτών » εννοεί ΜΟΝΟ (πχ: μια αποθήκη + ένα αντλιοστάσιο+ μια δεξαμενή αποχέτευσης κλπ) και ΟΧΙ (πχ: 3 ανεξάρτητες αποθήκες (η κάθε μια  ως 15τμ και ύψους ως 2,5μ) ;

 

(τώρα μπορεί να έπρεπε να τα δημοσιεύσω αυτά ως επι μέρους σε διαφορετικά Άρθρα στο φορυμ αν νομίζουν οι διαχειριστές ας μου πούν να το κομματιάσω)

Ευχαριστώ

skarifima.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τα βρίσκω σωστά όπως τα γράφεις.

Εκτός απο τις αποθήκες.

Την πιό μεγάλη θα την έβαζα Κ3 μαζί με το αντλιοστάσιο και την άλλη ΥΔ με μειωτικό συντελεστή 0,5.

 

 

ΣΗΜ1: Μπορεί η εξωτερική τουαλέτα να πάει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 ως «αποθήκη»<=15τμ?. Το τραβάς από τα μαλιά , δεν αξίζει τον κόπο. Μάλλον όχι ε; Σαν κατηγορία 5 μήπως παίρνει μειωτικό συντελεστή (βοηθητικός χώρος διάβασα όλα τα ποστ στο ΑΡΘΡΟ 100 για τους μειωτικούς ..δεν έβγαλα άκρη… υπάρχει τελικά κάτι σε τροπολογία ή εγκύκλιο;)Με ΥΔ θα πας, δεν έχει μειωτικό.

 

ΣΗΜ2: Αν και κάπου το έχει πάρει το μάτι μου (μάλλον σε ποστ συναδέλφ για τον 4178): στην Κατ 3 ο νόμος γράφει «ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών», υπάρχει πουθενά ερμηνεία (νομικώς ισχυρή) ότι το «ανεξαρτήτως αριθ. αυτών » εννοεί ΜΟΝΟ (πχ: μια αποθήκη + ένα αντλιοστάσιο+ μια δεξαμενή αποχέτευσης κλπ) και ΟΧΙ (πχ: 3 ανεξάρτητες αποθήκες (η κάθε μια  ως 15τμ και ύψους ως 2,5μ) ; Είναι θέμα που έχει συζητηθεί πολύ , γνώμη μου είναι ότι αν αθροιστικά είναι >15,00τμ , τότε δεν μπορούν να μπούν όλες Κ3, δηλαδή αυτό που έγραψα πιό επάνω.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Karanus!

Έχει νόημα η υπέρβαση δόμησης σε αυθαίρετα ΧΩΡΙΣ οικοδομική άδεια; (Προφανώς και έχει, τώρα το συνειδητοποιώ)

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.