Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω να ρυθμίσω κλεισμένο ημιυπαίθριο διαμερίσματος ορόφου κατηγορίας 4 ενώ στην ίδια δηλωση θέλω να προσθέσω και την επέκταση του γκαράζ (παρακολούθημα διαμερίσματος) εις βάρος προκηπίου. Γνωρίζω οτί κατηγορία 4 και 5 δεν συνδυάζονται, παρ' όλα αυτά πως αντιμετωπίζω την προκειμένη περίπτωση? παρασύρεται και ο ημιυπαίθριος στην κατηγορία 5?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχω τμήμα ανοιχτού εξώστη (μπαζωμένη βεράντα) που παραβιάζει τμήμα της πρασιάς. Είναι κατηγορία 5; ή αναλυτικός; 

Έφτασα στο σημείο ότι έχω παραβίαση πρασιάς σύμφωνα με το ΝΟΚ: Οι ανοικτοί εξώστες μπορούν να προεξέχουν της οικοδομικής γραμμής έως πλάτους 1/10.Π και όχι περισσότερο των 2,00 μ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαζωμένη βεράντα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ανοικτό εξώστη. Οι διατάξεις περί 1/10 πλάτους αφορούν διαταξεις για έκδοση άδειας ή νομιμοποίησης. Δεν έχουν εφαρμογή σε υπαγωγή αυθαιρέτων Ν. 4495 και προηγούμενων. Αν έχεις προκήπιο (πρασιά) εντός ρυμοτομικού η κατηγορία της παράβασης θα είναι η  κατηγορία 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που έχω βιομηχανία εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια στην οποία έχει δημιουργηθεί αυθαίρετο υπόγειο πριν το 1996 που δεν ξεπερνα το 40 % της επιτρεπόμενης δόμησης (άρα πάει Κατηγορία 4) και έχει κατασκευαστεί επιπλέον στεέγαστρο στο δώμα που υπολογίζεται ως λοιπή παράβαση, τι Κατηγορία θα βάλω για το στέγαστρο?

Η ερώτησή μου προκύπτει διότι το ύψος του στεγάστρου στο δώμα ξεπερνά το 20 % του επιτρεπόμενου ύψους στην περιοχή. Άρα θα μπουν όλα (υπόγειο και στέγαστρο) Κατηγορία 5 ή θα μπει το υπόγειο Κατηγορία 4 και το στέγαστρο Κατηγιρία 5?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Την ΥΥ για το στέγαστρο την υπολογίζεις κάπου;

Και αν την υπολογίζεις , πως την υπολογίζεις;

Αφού την παράβαση του στέγαστρου την βάζεις με αναλυτικό.

Θέλω να δείξω με αυτό ότι η ΥΥ δεν τιμωρείται όταν έχουμε αναλυτικό.

Άρα σκέφτομαι κατ΄επέκταση, ότι δεν θα ληφθεί υπ΄όψη και για την κατηγορία.

Καλό θα ήταν όμως να ακούσουμε και άλλη άποψη.

Αν πάλι δεν συμφωνείς με το παραπάνω και θέλεις να βάλεις και τις δύο κατηγορίες , νομίζω ότι θα μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

Την υπέρβαση ύψους δεν τη χρεώνω πουθενά, αφού το υπολογίζω με αναλυτικό. Για αυτό και έχω προβληματιστεί με την κατηγορία. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το στέγαστρο υπολογίζεται με αναλυτικό η κατηγορία της λοιπής παράβασης είναι η 4. Συστημικά συνδυασμός Λ.Π με ύψος δεν υπάρχει. Είναι αυτά τα ωραία κενά νόμου, τα οποία μας συμφέρουν.

Αν όμως για κάποιο λόγο αποφάσιζες ότι το στέγαστρο δεν υπολογίζεται με αναλυτικό αλλά με ΥΔ τότε θα πήγαινες να εφαρμόσεις γενικές διατάξεις.

Ενδεχομένως και για λόγους πληρότητας μπορείς να αναφέρεις ότι το στέγαστρο βρίσκεται πάνω από το μέγιστο ύψος της περιοχής, όμως επειδή το πρόστιμο για το στέγαστρο υπολογίστηκε με αναλυτικό και εμπίπτει στην κατηγορία λοιπών παραβάσεων, συστημικά από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ ο συνδυασμός αυτός δεν υποστηρίζεται και δεν καταχωρείται υπέρβαση ύψους. Άρα την επιλογή της κατηγορίας την καθορίζουν τα ποσοστά ΥΔ και ΥΚ (αν υπάρχει) σύμφωνα με τα σχετικά αναφερόμενα της κατηγορίας 4 του άρθρου 96.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ποιο λόγο? Κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία προ του 75 είναι κατηγορία 1 χωρίς κανέναν περιορισμό

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.