Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

Επειδή είμαι οριακά σε μια περίπτωση, θα ήθελα την γνώμη σας.

Σε οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής 77 τ.μ., έχουν κατασκευαστεί 66,75 τ.μ. με οικοδομική άδεια.

Αυθαίρετα έχουν κατασκευαστεί 1) ΥΔΚΧ 40τ.μ. & 2) ΥΔΒΧ (ισόγειες αποθήκες) 6 τ.μ.

Θεωρώ ότι το ποσοστό για την επιλογή κατηγορίας υπολογίζεται ως 77Χ0,40=30,8--> άρα κατηγορία 5 και συγκεκριμένα ΥΔ>50% , Σωστά?

ή 

επειδή υπήρχε κάποιο υπόλοιπο συντελεστή ελέγχω 77Χ1,50=115τ.μ. < συνολικά πραγματοποιούμενων μεγεθών 40+6+66,75=112,75τ.μ.

Επειδή αλλάζει σημαντικά το πρόστιμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

είναι αυθαίρετα προς επιτρεπόμενα οικοπεδου (εξαιρούνται πατάρια, σοφίτες, υπόγεια, ηχ κλπ)

46/77 = 0.60

Edited by LESS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ευχαριστώ πολύ! Να κάνω μια ακόμη ερώτηση...

Σε υφιστάμενη υπερυψωμένη βεράντα εφαπτόμενη της όψης του κτιρίου, χτίστηκε ένας τοίχος και κατασκευάστηκε ένα υποστύλωμα ώστε να στηριχθεί ο εξώστης του επάνω ορόφου, τον οποίο υπολογίζω με αναλυτικο.

Η απορία μου είναι πρέπει να υπολογίσω κάτι και στην στάθμη του ισογείου?

Ουσιαστικά πλέον έχει στεγαστεί ο εξώστης, αλλά λόγω της παράβασης στον επάνω όροφο. Είναι μια ενιαία Ο.Ι.

 

Edited by skyclad

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ακριβως αυτη ειναι η ..λυση !!!

και ιδου τι βρηκα 

Αρχείο 64ης ομάδας ερωτήσεων-απαντήσεων

1538. Στην κατηγορία 4 του Ν4495/17 μπορούν να υπαχθούν και αυθαίρετες κατασκευές χωρίς άδεια, εφόσον δεν παραβιάζονται τα ποσοστά που αναφέρονται στο άρθρο 96 παρ. δ);   Πλέον ο έλεγχος των ποσοστών γίνεται με τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά την έκδοση άδειας. Επομένως (και αν δεν γίνει κάποια άλλη ερμηνεία) ΔΕΝ είναι απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη οικοδομικής άδειας.

1550. Άρθρο 96, παρ. δ) αν οι αυθαίρετες κατασκευές που εμπίπτουν στις υπό-παραγράφους αα) και ββ) ισχύουν και για εξ’ ολοκλήρου αυθαίρετα κτίρια (χωρίς οικοδομική άδεια). Όχι δεν ισχύουν. ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Η ως άνω απάντηση, που δόθηκε αρχικά, είναι λάθος εκ παραδρομής (και λόγω του 4178). Η ορθή απάντηση είναι ότι ισχύουν βάσει του κειμένου του 4495.

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κειμένου-Αλλαγή χρώματος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αυθαίρετο που βρίσκεται σε περιοχή εκτός σχεδίου έχω ένα κτίσμα περίπου 20 τετραγωνικά και κάποιες λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις που αφορούν σε περιτοίχιση οικοπέδου, στρωμένο μπετό στο έδαφος, κλπ. (2 φύλλα καταγραφής δηλαδή). Δηλώνονται κατηγορία 5 σωστά; εφόσον είναι εκτός σχεδίου και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. Μπορούν να δηλωθούν οι λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις κατηγορία 4? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

για την επιλογή κατ.4  το σύστημα ζητάει υποχρεωτικά την ύπαρξη οα.

όλα κατ.5

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Άρα κατηγορία 5 όλα σωστά; Και τα δύο φύλλα καταγραφής

Edited by sophmp

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Κι αν το "αγροτεμάχιο" είναι "άρτιο και οικοδομήσιμο", αν δηλαδή, δικαιούται συντελεστή δόμησης;;;;

Ο νόμος δίδει τη δυνατότητα της κατηγορίας 4 για όλα!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι μπορώ να τακτοποιήσω υπόγειο ως χώρο κύριας χρήσης (κατοικία) ένω έχει ύψος μικρότερο από 2,40? Είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε τον κτιριοδομικό ή μπορούμε να τακτοποιοούμε ανεξάρτητα αυτού?

Θεωρώ(αν και το βρίσκω παράλογο) πως δεν υπάρχει καμία έσμευση ο 4495/17 - ούτε και οι προηγούμενοι 4178.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείς να τον ρυθμίσεις με την υφιστάμενη χρήση (κατοικία) ανεξαρτήτως ύψους κύριας χρήσης το οποίο καθορίζεται κατά ΓΟΚ. Υπήρχε σχετική αναφορά στην εγκ. 3 Ν. 4178 όπως ορθά αναφέρεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.