Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα

Υπερύψωση στέγης ξενοδοχείου > 20% , με δημιουργία δωματίων , σε ποια κατηγορία δηλώνεται : 5 ή 4 ? ,  σε σχέση με το άρθρο 119 που αναφέρει παρέκκλιση όρων δόμησης . Το ξενοδοχείο έχει σήμα εν ισχύ από το 1983 μέχρι σήμερα , και το 2009 τακτοποίησε την παράβαση στον ΕΟΤ ( ν.3766/09).

119. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις τουριστικών εγκαταστάσεων, κατά παρέκκλιση των όρων δόμησης και των χρήσεων γης που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής, υπό την προϋπόθεση ότι για τις κατασκευές αυτές έχει εκδοθεί, μετά την καταβολή σχετικού προστίμου, σήμα λειτουργίας από τον Ε.Ο.Τ., καθώς και υπό την προϋπόθεση ότι λειτουργούσαν νομίμως μέχρι τις 28.7.2011.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Ξερεις κανεις αν ατυπα μπορουμε να καταθέσουμε ακίνητο που ανήκει σε κατηγορία 5? Εχω κρατησει Α/Α δήλωσης 2 μήνες πριν.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο κανείς δεν ξέρει το μέλλον τι θα φέρει. Το θέμα είναι αν παίρνεις την ευθύνη και το ρίσκο.

Εγώ προσωπικά δεν το πήρα, παρά για να διορθώσω κάποια κακώς κείμενα στο 4178, έχω ακούσει και πολύ χειρότερα από το δίμηνο πάντως.

Καλά κανείς δεν έχει πάρει ένα τηλ στο τεε να ρωτήσει τι εννούν με το ρημάδι το ίχνος; Όχι ότι είναι δεσμευτική η απάντηση τους, έτσι από απορία.

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 9:12 ΜΜ, katrmp said:

1.Αυτό είναι κατηγορία 5?

22/1000 * 650 * 1.8 * 0.4 = 10.296, με την πέργκολα μόνο είσαι οριακά, έχεις βέβαια και τον Η/Υ, για να δούμε αυτή τη παλιοδιάταξη....

....aah here it is:

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013. Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013,

πάμε πάλι να δούμε το ποσοστό σου (ελέγχουμε πρώτα το δυσμενέστερο, ώστε αν βγει να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, πριν καταφύγουμε σε τσαρλατανιές, εδώ το δυσμενέστερο είναι ότι σαν 80% θεωρούμε αυτό που αντιστοιχεί στα χιλιοστά μας κόχι στο σύνολο της δόμησης (το οποίο είναι τραγική τσαρλατανιά, μη τη δοκιμάσεις, δεν θα σταθεί πουθενά)) :

22/1000 * 650 * 1.8 * 0.8 = 20.592 > 19, τη γλύτωσες φίλε!

προϋπόθεση το περίπου 10μ² να είναι κάτω από 10.296 (το τραβάμε όσο τραβιέται, έξυνα και σοβά για να είμαι σίγουρος) και φυσικά να είμαστε εντός σχεδίου (διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο λες, άρα 99.9% ναι) (άκυρο για τις σοφίτες ήταν αυτό) και να μην έχουμε υπέρβαση ύψους > 20% (ένα καλό lazer, ζώνες ασφαλείας για το κρέμασμα και πάμε!)

@katrmp
Παρατηρείς τον παραλογισμό ότι η επιτρεπόμενη δόμηση που σου αναλογεί βάση χιλιοστών είναι μεγαλύτερη από το διαμέρισμα!

 

Παράθεση

2. τακτοποιείται?

καλό είναι να ρίξεις μια πολύ καλή ματιά στη σύσταση, αλλά με την επιφύλαξη της κ5 ναι

Παράθεση

3. Αν αυτο θεωρείται κατηγορία 5 (που εγώ το θεωρώ μικροπαράβαση) τότε έλεος με αυτη την κατηγορία

το θέμα δεν είναι τι θεωρούμε εμείς φίλος, αλλά ναι έλεος....

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

χαζομάρες! Ιχνός είναι ότι ήσουν μέσα μέχρι τίς 12 ώρα το βράδυ και δεν μπόρεσες να ολοκληρώσεις όλες τις παλιές που σε πήραν τηλ τελαυταία μέρα. Το ΙΧΝΟΣ σου δείχνει ότι δούλευες ασταμάτητα αλλά δεν πρόλαβες

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, zazeng said:

 

 

καλό είναι να ρίξεις μια πολύ καλή ματιά στη σύσταση, αλλά με την επιφύλαξη της κ5 ναι

το θέμα δεν είναι τι θεωρούμε εμείς φίλος, αλλά ναι έλεος....

σε ευχαριστώ για όλες τίς απαντήσεις!!!

 

αυτη η διάταξη ποιά είναι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα ! Ξερεις κανεις αν ατυπα μπορουμε να καταθέσουμε ακίνητο που ανήκει σε κατηγορία 5? Εχω κρατησει Α/Α δήλωσης 2 μήνες πριν.

Ευχαριστώ.

Γιατί άτυπα ? Εφόσον έχεις δήλωση σε επεξεργασία ( ανεξάρτητα του χρόνου δημιουργίας της πριν τις 30/9 ) , μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή . Πληρωμή παραβόλου έως 15/10 !!

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, katrmp said:

αυτη η διάταξη ποιά είναι?

άρθρο 96/δ, ο ορισμός της κατ4

η πικρή αλήθεια είναι ότι αν δεν τον κάνεις προσκεφάλι μεροκάματο δεν βγάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.