Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε περίπτωση που δεν βρω αποδοχή εντός του  χρόνου, τι γίνεται; μένει στον αέρα το ακίνητο;

 

Γενικά στα χωριά υπάρχουν ακόμη πάρα πολλές περιπτώσεις με κτίσματα κατηγορίας 1 ή 2, χωρίς άδεια και μεταγενέστερες μικρές ή μεγάλες παραβάσεις. Τι εναλλακτική έχουμε σε αυτές;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αποδοχή κληρονομιάς την χρειάζεσαι για να μπορέσεις να κάνεις υπαγωγή, ανεξαρτήτως κατηγορίας αυθαιρεσιών. Είδες μήπως οι αυθαιρεσίες είναι μικρότερες των 50 τμ για να το πας κατηγορία 4;

Αναφορικά με την κατηγορία 5, δεν υπάρχει καμία εναλλακτική, εκτός από τις συγκεκριμένες περιπτώσεις που αναφέρει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάπου στα 30τ.μ. αλλά δεν μπορώ να μπω γιατί δεν έχω οικοδομική άδεια όπως ορίζει το το άρθρο.

(Είχα τις απαντήσεις μέσα στην παράθεση αλλά τα έσβησες)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα

καποιος πεθανε το ετος....αφησε καποιους κληρονομους

ο ενας απο αυτους εκανε αποδοχη το 2019.

[ειτε για το ποσοστο του ειτε για καποιο συγκεκριμενο ακινητο που πηρε εκ διαθηκης]

Ειδες την αποδοχη? Εβαλε ολα τα  τμ. νομιμα και αυθαιρετα?

Οι υπολοιποι κληρονομοι τι εκαναν?

Τί ακινητα αφησε?

Ειδες την πιθανοτητα εφαρμογης του 98 παρ. 4?

την κατ. 5 γιατι την επικαλεισαι?

 

εν πασει περιπτωσει, χωρις αποδοχη δεν εχεις πελατη να σου δώσει εντολη

και δεν δικαιουσαι να προβεις σε καμμια ενεργεια.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, papathvas said:

Είμαι κάπου στα 30τ.μ. αλλά δεν μπορώ να μπω γιατί δεν έχω οικοδομική άδεια όπως ορίζει το το άρθρο.

(Είχα τις απαντήσεις μέσα στην παράθεση αλλά τα έσβησες)

Sorry δικό μου το λάθος. Συνήθως κάτω από αμέσως προηγούμενο μήνυμα δεν απαντάμε με παράθεση. 

Αφού μπορείς να τεκμηριώσεις την ύπαρξη προ 55 κτίσματος στο ακίνητο, για το νόμο (παράρτημα Α) θεωρείται ότι υπάρχει οικοδομική  άδεια και μπορείς αυτό να το εκμεταλλευτείς ορίζοντας κατηγορία 4 (εφόσον φυσικά δεν έχεις υπερβάσεις άνω του 40/40/20) και να μην ασχοληθείς με προθεσμίες  κληρονομικής διαδοχής της κατηγορίας 5.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

δεν καταλαβα

καποιος πεθανε το ετος....αφησε καποιους κληρονομους

ο ενας απο αυτους εκανε αποδοχη το 2019.

[ειτε για το ποσοστο του ειτε για καποιο συγκεκριμενο ακινητο που πηρε εκ διαθηκης]

Ειδες την αποδοχη? Εβαλε ολα τα  τμ. νομιμα και αυθαιρετα?

Οι υπολοιποι κληρονομοι τι εκαναν?

Τί ακινητα αφησε?

Ειδες την πιθανοτητα εφαρμογης του 98 παρ. 4?

την κατ. 5 γιατι την επικαλεισαι?

 

εν πασει περιπτωσει, χωρις αποδοχη δεν εχεις πελατη να σου δώσει εντολη

και δεν δικαιουσαι να προβεις σε καμμια ενεργεια.

 

 

 

 

Οικόπεδο με 1 κτίσμα Χωρίς άδεια. Το κτίσμα είναι προ του 55 με επεκτάσεις που έγιναν την δεκαετία του 90.

 

Όταν διαλέγω χωρίς οικοδομική άδεια, πας κατευθείαν κατηγορία 5. Το αρχικό τμήμα του κτίσματος μπορεί να θεωρείται αυτομάτως νόμιμο βάση της νομοθεσίας, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό που αναφέρει ο Παύλος.

 

Δήλωση αποδοχής κληρονομιάς έχω ενός από τους 3 εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτήτες με ημερομηνία 15\9\19.

Αν το ένα έτος μετράει από τον Δεκέμβριο του 20, τότε με πετάει εκτός 4495.

Αν το ένα έτος έπεται των 4 μηνών που έχεις περιθώριο για αποποίηση, τότε μπορεί να τακτοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sirter said:

Συμφωνώ και εγώ να βάλω 2 λοιπές παραβάσεις (αλλαγή χρήσης και διαμερισμάτωση) απλά είπα να ρωτήσω μήπως είναι κάτι που μου διαφεύγει. Όσο για την αποθήκη ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι πάει με αναλυτικό. Βέβαια είναι παλιά προ του 82 και νομίζω  ο ΓΟΚ 73 επέτρεπε κατασκευές στο δώμα, θα το ψάξω καλύτερα. Ευχαριστώ, την καλημέρα μου!

Πάει με αναλυτικό και ας τους  να λένε για ΥΔ, μόνο εξαίρεση για την περίπτωση του 5% το λέει ρητά στο τέλος του άρθρου 96

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O νόμος λέει σαφώς ότι επιλέγεται "ΝΑΙ" στην Ο.Α όταν έχεις προ 55 κτίσμα στο ακίνητο. Τεκμηριώνεις την παλαιότητα με στοιχεία (σε παραπέμπω στο αντίστοιχο θέμα Ν4495 για τα προ 55) και δηλώνεις τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες. Έχεις 30 τμ αυθαίρετες προσθήκες. Συγκρίνεις τα 30 τμ με τον επιτρεπόμενο ΣΔ και την επιτρεπόμενη κάλυψη στο οικόπεδο και βρίσκεις αν τα ποσοστά είναι μικρότερα του 40%. Αν βγαίνουν μικρότερα (το πιθανότερο είναι να βγαίνουν), τότε βάζεις κατηγορία 4. Μην ξεχνάμε ότι τα προ 55 εξαιρούνται της τακτοποίησης και θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα. Άρα, από την στιγμή που έχεις αυθαίρετο επιφάνειας μικρότερης των 50 τμ μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή κατηγορίας 4, εφόσον βεβαίως λάβεις τις αποδοχές κληρονομιάς.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2021 at 11:19 ΜΜ, Pavlos33 said:

O νόμος λέει σαφώς ότι επιλέγεται "ΝΑΙ" στην Ο.Α όταν έχεις προ 55 κτίσμα στο ακίνητο. 

Ευχαριστώ πολύ! Για το παραπάνω το μόνο που βρήκα είναι στο παράρτημα του 4495 στη σελίδα 86 ότι μπορείς να διαλέξεις "ΝΑΙ". Υπάρχει και κάπου αλλού ή μας καλύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, papathvas said:

Υπάρχει και κάπου αλλού ή μας καλύπτει αυτό;

Όχι κ ναι! Αρκεί να είναι και το οικόπεδο άρτιο κ οικοδομήσιμο, όπως λέει κ παρακάτω το παράρτημα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.