Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 30/12/2020 at 8:24 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

αν είσαι σε περιοχή 

Αμιγούς κατοικίας

Γενικής κατοικίας

Πολεοδομικού Κέντρου

Η αυθαιρεσία είναι κατηγορίας 4 -άλλως 5

ΚΑΝΑ καλημέρα, θυμάμαι από τις ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ αλλά και μέσα από τις συζητήσεις του φόρουμ πως δεν αναφέρεται αυτή η περίπτωση σε υπόγεια που είναι ανεξάρτητοι χώροι και σε χώρους όπου έγινε αλλαγή χρήση ενώ δεν μετρούσε στο συντελεστή δόμησης. Δεν ξέρω αν έχεις απλά διαφορετική άποψη ή εγώ έχω χάσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμερα ,

 

Σε κτίσμα χώρις Ο.Α. που κατασκευαστηκε το 1969 εχούν γίνει μεταγενεστερες προσθήκες .Αν εχούν γίνει μετα το 1982 παμε κατηγορία 5 και δεν μπορεί να υπαχθεί στο Ν,4495/17 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντήση, Οι εξαιρεσείς αναφέρονται συγκεκριμένα για κτίσματα με Ο.Α. αρά δεν εμπιπτούμε στις εξαιρέσεις . Θα θεωρούσατε οτί υπαρχεί Ο.Α. αν το αρχικό κτίσμα είναι πρίν του 1955?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, 

Εχω μια υπόθεση τακτοποιησης με το Ν 4495/17, εντος σχεσιου με οικ.άδεια και παραβάσεις προ του 2011, στην οποία κατα την αυτοψία, παρατηρήθηκαν επεκτάσεις υπογείου στο προκήπιο >20%( κατηγορία 5), τα οποία δε νομιμοποιούνται πλέον. Στην τεχνική έκθεση και τα σχέδια πρεπει να δηλώσω  «ό,τι πραγματικά είδα», και νομιμοποιω εως και τα 20 εκ εντος προκηπίου(κατηγορια4); Και για τα υπόλοιπα πρέπει να αναφέρω οτι δε νομιμοποιούνται και οτι φερει ευθύνη ο ιδιοκτήτητης; Πρέπει να το γραψω στην υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη; 

Εαν έχετε κάποια άποψη θα σας ημουν ευγνώμων! 

Ευχαριστω πολύ όλους. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, vagias said:

Έχω στείλει ήδη mail και περιμένω!

Καλημέρα σας,

η απάντηση που έλαβα από το ΤΕΕ ήταν η εξής:

"Καλημέρα σας,

Εκκρεμεί επικαιροποίηση από το Υ.Π.ΕΝ. αναφορικά με τον προσδιορισμό των περιοχών που κηρύχθηκαν εντός του έτους 2020 σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 25 του ν. 4662/2020 (Α` 27) ώστε  να προβούμε στην σχετική επικαιροποίηση του πληροφοριακού συστήματος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας."

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι απο την 8/2  εχει γινει η "επικαιροποίηση" στο ηλεκτρονικο συστημα.

Τις περιοχες αυτες, ακομα δεν τις περασαν???

 

https://ecopress.gr/tee-allages-sto-ilektroniko-systima-diloseon-afthaireton/

 

Link to comment
Share on other sites

@vagiasΠαρά το γεγονός,ότι η επισήμανση του pk10gr,είναι σωστή,και η πρώτη κήρυξη της περιοχής είναι το 2018,ελπίζω να μην σταθούν σε αυτό....Απ' ό,τι καταλαβαίνω Ραφήνα και Νέα Μάκρη παίρνουν παρατάσεις ανά εξάμηνο,(άρα και μέσα στο 2020),η τελευταία δε παράταση του 2021 αναφέρει το άρθρο 25 του Ν.4662/2020 (ο νόμος βάσει του οποίου γίνεται πλέον η κήρυξη περιοχής σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης).Αυτά και ως επιχειρήματα,αν χρειαστεί , και παρουσιαστεί θέμα σε σχέση με το έτος της κήρυξης.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου κατηγορίας 5! Που μπορώ να βρω τις περιοχές που ήταν σε έκτακτη ανάγκη το 2020 για να δω αν μπορώ να το εντάξω; Επίσης, ακόμα και αν το βάλω σε δικό του φύλλο καταγραφής (έχω κι άλλα κατηγορίας 2) και περάσω προς άδεια κατεδάφισης, πάλι δεν μου επιτρέπει να κάνω υπαγωγή!

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.