Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@Ψυχίατρος Δεν συνδυάζονται Κατηγορία 1 με Κατηγορία 4.. Δες άρθρο 96 του ν.4495/17:

"Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά τις 9.6.1975, τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 2, 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση και τον χρόνο κατασκευής."

Αν έχω παραβάσεις προ 1975, αλλά και 2004-2011, οι τελευταίες συμπαρασύρουν τις πρώτες στην Κατηγορία 4. Άρα η παραβάσεις στην πρασιά προ 1975 δεν μπορούν να πάνε Κατηγορία 1 - ούτε Κατηγορία 4 (πάνω από 20cm). Άρα πάνε αναγκαστικά Κατηγορία 5. Άρα δεν τακτοποιούνται? 

Edited by CivilKald
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η αντίστοιχη διατύπωση στην κατηγορία 2:

"Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά την 1.1.1983, τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση, ενώ στην Κατηγορία 2 εντάσσονται μόνο τα τμήματα των κατασκευών που προϋπήρχαν της 1.1.1983". 

Με τη φράση "για τις επιφάνειες αυτές" εννοεί τις επιφάνειες των μεταγενέστερων αυθαιρεσιών μόνο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, CivilKald said:

Δεν συνδυάζονται Κατηγορία 1 με Κατηγορία 4..

Συνδυάζονται. Ξεκαθαρισμένο ήδη από το 2013. Εκτός από το γλωσσικό αυτονόητο ...

Διάβασε την Εγκ.4 του 2013 για το άρθρο 9 του ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @kan62

Πράγματι η Εγκύκλιος 4 αναφέρει ότι η Κατ.1 συνδυάζεται με την Κατ.4.

Ωστόσο, αναφέρει ότι η Κατ.2 δεν συνδυάζεται με Κατ.4. Κάτι το οποίο όμως άλλαξε τελικά ο Ν.4495/17.

ΆΡΑ: αν έχω παραβίαση της πρασιάς προ 1975 από μέρος κτιρίου που ΔΕΝ είναι όμως κατοικία, πάει αναγκαστικά Κατηγορία 2 (όχι Κατ1, αφού δεν είναι κατοικία). Η Κατηγορία 2 συνδυάζεται πλέον (μετά τον Ν.4495/17) και με την Κατηγορία 4. 

edit: ο συνδυασμός κατηγοριών ισχύει κατ'επέκταση και για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και την στατική επάρκεια? Δηλαδή κατασκευές Κατ.1 ή Κατ.2 απαλλάσσονται από έλεγχο στατικής επάρκειας, ακόμα και αν υπάρχουν (ανεξάρτητες) κατασκευές Κατ.4 που απαιτούν έλεγχο στατικής επάρκειας.

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Συνάλδεφοι καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι? ιδιοκτήτης κάνει αποδοχή κληρονομιάς 31/12/2019 σε ακίνητο εξ ολοκλήρου αυθαίρετο. Μπορεί σήμερα να τακτοποιήσει με κατ 5 ή επειδή έχει περάσει ένα έτος δεν γίνεται? όλα αυτά με τον ΑΚ κλπ με μπέρεψαν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπέρδεμα αυτό με τις ημερομήνιες. Σε ερώτημα που έστειλα στο ΤΕΕ μου απάντησαν ότι περιμένουν διευκρινήσεις από το Υπουργείο και ότι ενδεχομένως να καλυφθούν όλα μέχρι το 2025. Αν δεν βιάζεσαι περίμενε για νεότερα. Αλλώστε κυκλοφορεί ξανά ότι ψάχνουν τρόπο να ανοίξει για όλους η Κατηγορία 5. 😊

Edited by Χριστίνα_Πολ.
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 96

"Ακίνητα των περ. α`- δ` της παρ. 1, για τα οποία το γεγονός από το οποίο εκκινεί η αντίστοιχη προθεσμία υπαγωγής έχει συμβεί κατά το τελευταίο έτος πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, υπάγονται στις διατάξεις του ν. 4495/2017 για αναστολή κυρώσεων, εάν η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την έναρξη ισχύος του παρόντος." "

 

Με βαση το παραπανω εχεις προθεσμια "εναρξης" προθεσμιας  12+4=16 μηνες πριν τις 9-12-20 και πέρας 8-12-2021

Περιμενουμε αλλαγες...οσονούπω

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Μου έτυχε περίπτωση που σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου έχει κτιστεί σταβλική εγκατάσταση με άδεια το 2011 ενώ στο ίδιο αγροτεμάχιο υφίσταται εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία Ε = 90,00 τ.μ. περίπου.

Μπορώ να εκλάβω την Ο.Α. του στάβλου και να το περάσω κατηγορία 4 ?

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Steliosgr18 said:

Μπορώ να εκλάβω την Ο.Α. του στάβλου

Σύμφωνα με το παράρτημα Α του νόμου εξετάζουμε εάν υπάρχει οικοδομική άδεια στο γήπεδο, οπότε: ναι, μπορείς.

Edited by beLakis Tsipouras
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.