Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μήπως έχει νόημα να του πω να ΄κλείσει' τα υπόγεια, να μην τα δείξουμε καθόλου, γιατί αυτά είναι ουσιαστικά που πάνε το ακίνητο κατηγορία 5 και να ρυθμίσουμε τις υπόλοιπες παραβάσεις για να μην έχει κάποιο πρόβλημα μελλοντικά σε μεταβιβάσεις/αγοραπωλησίες κτλ, διότι είναι ακίνητα προς εκμετάλλευση?

Η πρόσβαση είναι μόνο εσωτερική οπότε μπορεί να 'ακυρωθεί' το υπόγειο, εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα, ούτε παράθυρα έχει. Οπότε μπορεί να το κλείσει σαν να μην έγινε.

Προφανώς αν βγει μετά κάποιος νόμος ή πρόστιμο με ταυτότητα κτιρίου, δεν θα μπορεί να το εμφανίσει πάλι αλλά...ίσως γλυτώσει το ακίνητο, σε περίπτωση που είναι δυσμενής ο νόμος..

Δεν ξέρω..μια ιδέα λέω..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες καλύτερα το 96 μήπως σε καλύπτει κάτι από τα παρακάτω

Δεν  
συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν  
αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του  
ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση, ότι έχουν ενταχθεί στους
νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013,
δγ) αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης  
ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση,
δδ) αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, εφόσον έχουν συντελεστεί σε περιοχές εντός σχεδίου και με την προϋπόθεση, ότι η εν λόγω  
χρήση είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής,

Οι πατέντες δεν βγαίνουν σε καλό, απλά μεταθέτουν το πρόβλημα (και το χειροτερεύουν)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@zazeng τα έχω δει ναι αλλά είναι εκτός σχεδίου το ακίνητο, οπότε δεν τον πιάνει. Μίλησα με τον πελάτη, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να τα κλείσει τα υπόγεια, αν δεν γίνεται αλλιώς, μπροστά στο να μπορέσει να τα πουλήσει-αξιοποιήσει. Τι θα κάνατε στην περίπτωσή του? Δεν υπερασπίζομαι τις πατέντες αλλά προσπαθώ να βρω μια λύση, από το να μπλέξει και να μην μπορεί να κάνει χρήση του ακινήτου, δεν είναι πιο λογικό, να κλείσει τα υπόγεια? 

Δεν θα κάνει χρήση, η πρόσβαση είναι μέσα από το σπίτι και θα το κλείσει με πλάκα για να μην έχει πρόβλημα και ο ίδιος. Να περιμένει μέχρι το 2025 να δει με την λήξει των αυθαιρέτων τι άλλο μπορεί να έχει βγει και να το κάνει τότε? οι υπόλοιπες παραβάσεις δεν είναι τίποτα..

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

"Μίλησα με τον πελάτη, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να τα κλείσει τα υπόγεια, αν δεν γίνεται αλλιώς, μπροστά στο να μπορέσει να τα πουλήσει-αξιοποιήσει."

Ερωτημα:

- Τί πωληση-αξιοποιηση μπορει να κανει σε αυτα τα υπογεια , αν τα "εξαφανισει";

- Στο Ε9 δεν τα γραφει;

- Με τον Δημο εχει ξεκαθαρισει τι χρωσταει σε ΤΑΠ;

- Πόσο νομιζεις οτι μπορεις να "εξαφανισεις" ενα υπογειο 200 τμ;

"Τι θα κάνατε στην περίπτωσή του?"

α] δεν θα εδινα βεβαιωση

β] θα περιμενα την Ανοιξη να παραταθει η κατ. 5.

γ] Τι αλλο θα κανουν απο το να την επαναφερουν και  να αυξησουν -καπως- τα προστιμα;

δ] Θα αφησουν εκτος συναλλαγης δεκαδες  χιλιαδες ακινητα;

ε] Ερωτημα χωρις απαντηση:

-νταξ'

 ο Χατζηδακης ειπε "οχι" και τα στηλωσε....μετα εκανε καποιες φωτογραφικες ρυθμισεις υπερ τραπεζων και σεισμοπληκτων/ πυροπαθων/ κληρονομιαίων...

και τι περιμενε ο δικος σου τοσα χρονια και δεν προχωρουσε στην τακτοποιηση  και ζηταει απο σενα "να μην δεις τα υπογεια";...

υγ

αρα, ισχυει το υπο του Παυλου ρηθεν

Ναι. Αναμένει...

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει πως τα δηλώνει σε Ε9 και δήμο, θα το κοιτάξω, δεν ήξερε ότι είναι κατηγορία 5, και απλώς άκουγε ότι παίρνουν παράταση τα αυθαίρετα και τώρα που είχε οικονομικά την δυνατότητα μας κάλεσε. Είναι καρδιοπαθής και πολύτεκνος..δεν το είχε στο νου του..τυπικός είναι, να ρυθμίσει σωστά θέλει, απλά να τα ξεκαθαρίσει για τα παιδιά του, μην μπλέξουν και δεσμευτούν περιουσίες.

Το λογικό είναι να αυξήσουν τα πρόστιμα, δε θα γκρεμίσουμε την μισή Ελλάδα..ωραία οπότε του προτείνω να περιμένει και να το δούμε στην συνέχεια.

Ευχαριστώ και πάλι για την συμβούλή σας!

Καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω δήλωση τακτοποίησης του Ν4495/17 ως Κατ.5 σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής(που έγινε τέλος Σεπτέμβρη). Δεν έχω ακόμη κάνει περαίωση γιατί μου λείπουν 2 αρχεία από τον ιδιοκτήτη που θέλω να αναρτήσω.

Γνωρίζετε αν υπάρχει προθεσμία για την περαίωση της δήλωσης ως Κατ.5?

Link to comment
Share on other sites

Προθεσμία υπάρχει για την ανάρτηση των προβλεπόμενων δικαιολογητικών και είναι 18 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου. Για την περαίωση δεν θυμάμαι να αναφέρεται προθεσμία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Pavlos33 said:

Προθεσμία υπάρχει για την ανάρτηση των προβλεπόμενων δικαιολογητικών και είναι 18 μήνες από την πληρωμή του παραβόλου. Για την περαίωση δεν θυμάμαι να αναφέρεται προθεσμία.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Αυτό το διάστημα 18 μηνών που έχει ανακοινωθεί γνωρίζεις? Είναι σύμφωνα με ΦΕΚ Α 75 - 30.03.2020, σωστά? Να ψάξω μήπως έχει δωθεί κάποια επιπλέον παράταση..

Επίσης, το περασμνένο Σεπτέμβρη έλεγαν πως λήγει η προθεσμία για τα κατ.5 αυθαίρετα. Εννοούσαν η αρχική υποβολή/πληρωμή παραβόλου για τα Κατ.5?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτή την Π.Ν.Μ για τoν covid19 έχω υπόψη δυνάμει της οποίας δόθηκαν 18 μήνες από την πληρωμή του παράβολου. Δεν γνωρίζω αν έχουμε κάποια νεότερη παράταση.  Η δυνατότητα  υπαγωγής για κατηγορία 5 έληξε την 30η Σεπτεμβρίου 2020. Πλέον μόνο οι εξαιρέσεις της (κληρονομική διαδοχή, αποκτηθέντα ακίνητα μέσω πλειστηριασμού κλπ) μπορούν να υπαχθούν στο νόμο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.