Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ τους αγαπητούς Συναδέλφους.
Έχω μια περίπτωση κληρονομικής διαδοχής. Ο συγχωρεμένος απεβίωσε στις 11/03/2020.
Επομένως έχουν περάσει πάνω από 16 μήνες. Άρα δεν μπορώ να το εντάξω.
Όμως τελικά έδωσαν οριζόντια παράταση για όλες τις περιπτώσεις λόγω πανδημίας μέχρι 12/2022?
Γιατί διάβασα το παρακάτω. Ισχύει τελικά κατά την άποψη σας?
 
¨Ακόμα μία ευκαιρία δίνει το υπουργείο Περιβάλλοντος  στους ιδιοκτήτες, για την τακτοποίηση των εξ ολοκλήρου αυθαιρέτων, καθώς και των αντίστοιχων με μεγάλες πολεοδομικές παραβάσεις, με νομοθετική ρύθμιση, που περιελήφθη στο νομοσχέδιο για την πανδημία και ψηφίστηκε στη Βουλή, προβλέποντας οριζόντια παράταση ενός έτους, μέχρι τον Δεκέμβριο του 2022 για την υποβολή αιτήσεων υπαγωγής.¨
 
Τελικά προσπάθησα να το βάλω και στο πεδίο  "Ημερομηνία αναφοράς (αρθ. 128, Ν.4759/2020)" βάζοντας ημερομηνία θανάτου 11/03/2020 το δέχεται το σύστημα!!! 
Η ημερομηνία αναφοράς που γράφει ειναι η ημερομηνία θανάτου??
Και όσον αφορά στην απαίτηση για " Έγγραφο Δικαιώματος υπαγωγής στο άρθρο 128 Ν. 4759/2020"  Τι εννοεί?  Ληξιαρχική πράξη θανάτου?
 
Ευχαριστώ πολύ.
 
Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

@teo2

Η προθεσμία παρατάθηκε κατά ένα έτος από την λήξη της (4 μήνες συν 12 συν 12). 
Άρα έχεις προθεσμία 28 μήνες από την ημερομηνία θανάτου.
Ή δύο έτη από την ημερομηνία αναφοράς, που είναι τέσσερις μήνες μετά την ημερομηνία θανάτου. 
Αυτό ισχύει λόγω του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα.
Επιπλέον, το ΤΕΕ ορίζει ότι το παράβολο πρέπει να καταβληθεί εντός ενός έτους (δύο, αφού δόθηκε παράταση) από την ημερομηνία αναφοράς. 
Στο τελευταίο ερώτημα· ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Mεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

ΕΧΩ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΡΟ ΤΟΥ 1982 ΧΩΡΙΣ Ο.Α. ΑΡΑ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2 ΓΙΑ ΚΥΡΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑ. ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ -Η/Υ ΧΩΡΟΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 1982 ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ 1994. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ Ο.Α. ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? 

 

 

Μη γράφεις με Κεφαλαία. Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ.

Κάνε διόρθωση (πατάς τις 3 τελίτσες ... πάνω δεξιά στο κείμενο σου και επιλέγεις Επεξεργασία)

Didonis

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

έχω μία περίπτωση αυθαιρέτου εντός οικισμού της Χαλκιδικής, όπου υπάρχουν οι "κλασικές" υπερβάσεις που συναντώνται σε μονοκατοικίες (κατασκευή bbq, ξεμπάζωμα τμήματος υπογείου, κατασκευή υπόγειας αποθήκης, επέκταση του ισογείου, κλπ). Ο ιδιοκτήτης μέχρι σήμερα δεν έχει κάνει καμία δήλωση ποτέ(εννοώ τόσα χρόνια δεν το έβαλε ούτε στο 4014, ούτε στο 4178, ούτε προφανώς στον 4495), και τώρα ενδιαφέρεται να το πουλήσει, οπότε προφανώς, αν και αργά, είπε να ξεκινήσει διαδικασίες τακτοποίησης.

Από τους υπολογισμούς που κάνω, υπάρχουν παραβάσεις που εμπίπτουν στην Κατηγορία 5 όπου το σύστημα πλέον έχει "κλείσει" για την κατηγορία αυτή, και δεν έχω κάποια από τις περιπτώσεις που αναφέρει ο νόμος ως εξαιρέσεις για να προχωρήσω  την τακτοποίηση. Ακόμη και η προθεσμία για την υπαγωγή επειδή βρίσκεται στη Χαλκιδική ως περιοχή που έχει πληγεί από καταστροφές έχει παρέλθει.

Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος τρόπος να εντάξω το ακίνητο στον 4495;

σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω κάποια δήλωση που είχα "ανοίξει" παλαιότερα δοκιμαστικά και βρίσκεται σε επεξεργασία (λογικά αφού είναι σε επεξεργασία δεν έχει νόημα, δε θα με αφήσει να συνεχίσω) ή κάποια δήλωση που έχω σε αρχική υποβολή αλλά δεν έχει πληρωθεί το παράβολο γιατί τελικά ο πελάτης αποφάσισε να μην προχωρήσει στην τακτοποίηση του ακινήτου. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω ότι για τις πληγείσες έχει δοθεί και άτυπα παράταση για μετά τις 9/12/21. Δοκίμασε να φτιάξεις μία τέτοια δήλωση και θα δεις ότι το προχωράει το σύστημα κανονικά και δεν σου βγάζει μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται. Δεν θυμάμαι όμως την σχετική διάταξη, θα κοιτάξω αύριο, μέχρι τότε ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται.

edit: Δες το ΦΕΚ 251/Α/23-12-2021 και συγκεκριμένα το άρθρο 73.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @akis73

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ισχύει δηλαδή το εδάφιο: 

2. Οι προθεσμίες για την υποβολή αιτήσεων υπαγωγής των ακινήτων της περ. ε’ και του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 128 του ν. 4759/2020 (Α’ 245) στις διατάξεις του ν. 4495/2017 (Α’ 167), παρατείνονται από τη λήξη τους και για ένα (1) έτος.

Οπότε, η παράταση λογίζεται μέχρι και τις 09.12.2022. 

Είχα την εντύπωση ότι αυτό ισχύει μόνον για δηλώσεις που ήδη είχαν πληρωθεί παράβολα ή είχαν μεταφερθεί από τον 4178 στον 4495, και όχι για τελείως νέες δηλώσεις όπως η περίπτωσή μου. 

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφεις οδηγείσαι σε παράταση 1 έτους έστω και με αυτή την περίεργη θεώρηση. Κάτι που επιβεβαιώνεται και από το σύστημα αφού σε αφήνει. Διαφορετικά πάρε τηλ. και στο ΤΕΕ να ρωτήσεις για έξτρα επιβεβαίωση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ωραία! ευχαριστώ και πάλι, θα τους καλέσω και ελπίζω να το επιβεβαιώσουν. λογικά, αν προχωρήσει στην έκδοση παραβόλου, τότε θα δούμε τι ψάρια πιάσαμε αν θα με αφήσει ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.