Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 15/4/2022 at 10:31 ΜΜ, Hangman said:

@teo2

Η προθεσμία παρατάθηκε κατά ένα έτος από την λήξη της (4 μήνες συν 12 συν 12). 
Άρα έχεις προθεσμία 28 μήνες από την ημερομηνία θανάτου.
Ή δύο έτη από την ημερομηνία αναφοράς, που είναι τέσσερις μήνες μετά την ημερομηνία θανάτου. 
Αυτό ισχύει λόγω του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα.
Επιπλέον, το ΤΕΕ ορίζει ότι το παράβολο πρέπει να καταβληθεί εντός ενός έτους (δύο, αφού δόθηκε παράταση) από την ημερομηνία αναφοράς. 
Στο τελευταίο ερώτημα· ναι.

Μετα απο επικοινωνια με το ΤΕΕ μου ειπαν οτι δεν ισχυει παραταση 12 μηνων για την συγκεκριμενη περιπτωση δηλαδη 4 + 12 + 12. Ξερεις το ΦΕΚ συναδελφε που το αναφερει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο μήνυμα πιο πάνω 

αλλά με "του παρόντος" και "του παρόντος" κανείς δεν μπορεί να καταλάβει (ούτε και το ΤΕΕ φαντάζομαι) ποιος είναι ο "παρών"! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, δεν έχει αλλαξει κάτι για τα αυθαίρετα κατ 5 σωστά? ακόμα δεν μπορούμε να τα δηλώσουμε?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, patty said:

...δεν έχει αλλαξει κάτι για τα αυθαίρετα κατ 5 σωστά? ...

όταν κι αν αλλάξει ουσιαστικά η κατηγορία 5 και επιτραπεί ξανά θα δεις στα κανάλια τουλάχιστον 5 υπουργούς κι άλλους τόσους υφυπουργούς να κάνουν δηλώσεις για τις ενέργειες και πρωτοβουλίες τους για το καλό του Λαού .....

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα, είναι που δεν βλέπω και τηλεόραση! σκέφτομαι μήπως έχει νόημα να πω στον πελάτη μου να πληρώσει τα παράβολα από τώρα για να ενταχθεί στον νόμο, μήπως δεν αυξηθούν τα πρόστιμα, αφού μετράει η ημερομηνία ένταξης όχι οριστικής υποβολής, έχει κάποιο λογικό νόημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, patty said:

...μήπως έχει νόημα να πω στον πελάτη μου να πληρώσει τα παράβολα από τώρα για να ενταχθεί στον νόμο, μήπως δεν αυξηθούν τα πρόστιμα, αφού μετράει η ημερομηνία ένταξης όχι οριστικής υποβολής, έχει κάποιο λογικό νόημα αυτό?

Δεν μπορείς να κάνεις ένταξη τώρα . Δεν μπορείς να πληρώσεις παράβολο . Το σύστημα δεν δέχεται υπαγωγή για  κατηγορία 5 . Αλλά μην χολοσκάς . 'Όταν Θα χρειαστούν πάλι χρήματα για τον προϋπολογισμό θα τροποποιήσουν και το νόμο για τα κατ. 5 .

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν να δηλώσω κατ 4 και αν-όταν γίνει 5 να αλλάξω απλά την κατηγορία ή αν δεν γίνει να γκρεμίσει, μπαζώσει ότι πρέπει και να μπει κατηγορία 4, να ξεμπλέξει κάπως..

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν νομίζω να είναι τόσο 'χαζό' το σύστημα και να πιάνει εκπτώσεις μεταγενέστερα αλλά στην όποια περίπτωση δεν χάνεται το παράβολο, αλλάζουμε κατηγορία από 4 σε 5 και προχωράμε με το ίδιο, δεν νομίζω να σε υποχρεώνουν να κάνεις νέα δήλωση, σε ήδη πληρωμένο παράβολο σωστά?

τουλάχιστον μην χάσουν και την κατ4 σε περίπτωση που δεν ανοίξει για τα 5 ή μην ανεβαίνουν τα πρόστιμα της 4? (έστω ότι για την κατ5 το σύστημα δεν θα πιάσει τις εκπτώσεις..)

μια σκέψη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.