Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

10 ώρες πριν, laxanos said:

Στον 4495 ως γνωστών προστέθηκε στο τμημα των δικαιολογητικων καξ η συμπληρωματικη υποβολη ε9 αποβιωσαντα. Αυτη η ιστορία ξεκινησε απο την εγκυκλιο του 4178. Γενικως πως το αντιμετωπίζεται? Συγκεκριμενα μου εχει τυχει σε περίπτωση με θανατο του 2000 οπου η αποδοχη εγινε το 2018....θεωρειται οτι πρεπει να εξαντληθεί καθε πιθανοτητα εύρεσης του ε9 του θανοντα? Πραγμα αρκετα δυσκολο μετα απο 20 χρονια....

Όλα αυτά είναι "σαχλαμαρίτσες" της εφαρμογής.... Για να κάνεις δήλωση απαιτείται να έχεις ιδιοκτήτη/τες! Αυτός είναι ο κανόνας. Για να αποδείξει κάποιος ότι, είναι ιδιοκτήτης οφείλει να σου φέρει τους τίτλους ιδιοκτησίας του να τους μελετήσεις! Άρα, ιδιοκτήτες δεν υπάρχουν, όταν δεν έχουν τίτλους ιδιοκτησίας. Οπότε, εσύ δεν κάνεις τίποτα (δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εξασφαλίσεις την αμοιβή σου) και περιμένεις μέχρι οι συνθήκες να διαμορφωθούν καταλλήλως. Δηλαδή, έως ότου ολοκληρωθεί η αποδοχή κληρονομιάς και σου προσκομιστεί ο "τίτλος ιδιοκτησίας". Σε κάθε περίπτωση τον πεθαμένο και τα έγγραφά του, τον αφήνεις στην ησυχία του....

21 λεπτά πριν, tettris said:

Στο παραπάνω του laxanos να ρωτήσω: Εάν έχω πάρει ανάθεση από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος απεβίωσε μερικές ημέρες μετά, την υπεύθυνη δήλωση μπορεί να την υπογράψει η σύζυγός του ή θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς;

Σε μια τέτοια λοιπόν περίπτωση, ή κάνεις ότι, δεν γνωρίζεις ότι, ο ιδιοκτήτης πέθανε (αφού βεβαίως είχες φροντίσει να έχεις στη διάθεσή σου όλα τα αναγκαία παραστατικά κ.λπ.) και συνεχίζεις τη δουλειά σου, έως ότου ολοκληρώσεις την αντίστοιχη δήλωση υπαγωγής, ή περιμένεις να σου φέρουν οι κληρονόμοι τους τίτλους ιδιοκτησίας τους για το συγκεκριμένο ακίνητο, να κάνεις τις απαιτούμενες διορθώσεις κ.λπ. και να ολοκληρώσεις τη δήλωση (σαν να μην υπήρχε ο πεθαμένος πρώην ιδιοκτήτης). Δεν ασχολείσαι με τη σύζυγο, (εκτός μόνο αν σε ελκύει ερωτικά και υπάρχει και η ανάλογη ανταπόκριση κ.λπ.) μέχρι να σου προσκομίσει "αποδεικτικό" ότι, όντως είναι κληρονόμος κ.λπ.

 

P.S. Σχετικά με το Ε9 του θανόντα, κάτι πήγαν να κάνουν οι "έμμεσοι νομοθέτες" αλλά δεν το ολοκλήρωσαν! Δηλαδή να "νομοθετήσουν" ότι, μπορεί και χωρίς την ολοκλήρωση της αποδοχής κληρονομιάς οι φερόμενοι ιδιοκτήτες του ακινήτου να υποβάλλουν δήλωση υπαγωγής στον 4495 αρκεί να προσκομίσουν τα εξής έγγραφα... (π.χ. ό,τι προσκομίζουν και για την υποβολή δήλωσης στο Κτηματολόγιο) και πριν την οριστικοποίηση της δήλωσης, να υποβληθεί και η αποδοχή κληρονομιάς. Αλλά έκαναν απλώς "μια τρύπα στο νερό"!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, tettris said:

Στο παραπάνω του laxanos να ρωτήσω: Εάν έχω πάρει ανάθεση από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος απεβίωσε μερικές ημέρες μετά, την υπεύθυνη δήλωση μπορεί να την υπογράψει η σύζυγός του ή θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς;

αν δεν εχεις δηλωση υπογεγραμμενη και δεν εχει πληρωθει το παραβολο, δεν εχεις εντολεα.

Οι κληρονομοι θα κανουν αποδοχη και μετα θα εχεις "νομιμο πελατη"

 

γιατι και τί να υπογραψει η συζυγος? Αλλοι κληρονομοι δεν υπαρχουν????

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Ευχαριστώ πολύ.

30 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

αφού βεβαίως είχες φροντίσει να έχεις στη διάθεσή σου όλα τα αναγκαία παραστατικά κ.λπ.

Δεν προλάβαμε να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση και δυστυχώς και το ιδιωτικό συμφωνητικό (έγιναν σε λίγες ημέρες όλα).

 

30 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

ή περιμένεις να σου φέρουν οι κληρονόμοι τους τίτλους ιδιοκτησίας τους για το συγκεκριμένο ακίνητο, να κάνεις τις απαιτούμενες διορθώσεις κ.λπ.

Να μην κάνω δλδ οριστική μέχρι να μου φέρουν την αποδοχή κληρονομιάς, όπου θα αναφέρεται η σύζυγος ως ιδιοκτήτης πλέον και τότε αντίστοιχα να αλλάξω τα ιδιοκτησιακά στοιχεία στη δήλωση; Θα προσθέω και νέα ανάθεση (φαντάζομαι όχι..); 

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν στοιχεία από το τακτοποιημένο πλέον ακίνητο προκειμένου να κάνουν την αποδοχή κληρονομιάς με τα σωστά πλέον χαρακτηριστικά του ακινήτου. Ξέρω πως δεν είναι απαραίτητη η τακτοποίηση για να γίνει αποδοχή, αλλά αν θέλουν να γίνει έτσι και συμφωνεί η συμβολαιογράφος; Μήπως να κάνω οριστική υπαγωγή με τα στοιχεία του αποθανόντα ιδιοκτήτη και πριν την περαίωση (δεδομένου ότι θα έχει γίνει η αποδοχή) να ανεβάσω την ΥΔ της συζύγου; Σαν διακαιολογητικό νομίζω δεν είναι προαπαιτούμενο για οριστική, έτσι δεν είναι;

Και τότε που πλεόν η σύζυγος θα έχει επίσημους τίτλους με περιουσία στο όνομά της, θα τη σκεφτώ λίγο καλύτερα την ερωτική έλξη...

 

 

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αν δεν εχεις δηλωση υπογεγραμμενη και δεν εχει πληρωθει το παραβολο, δεν εχεις εντολεα.

έχω κάνει υπαγωγή και έχει πληρωθεί το παράβολο γιατί είχα προλάβει να πάρω ανάθεση. Συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω.

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

γιατι και τί να υπογραψει η συζυγος? Αλλοι κληρονομοι δεν υπαρχουν????

Ναι δίκιο έχεις δεν ξέρω ποιος θα το αποδεχτεί. Αυτό για τη σύζυγο το έγραψα επειδή μου είπαν ότι έχει κάποιου είδους πληρεξούσιο μετά τον θάνατο του συζύγου και είχα σκεφτεί μήπως μπορεί να υπογράφει αυτή, όπου θα έπρεπε ο σύζυγός της.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, laxanos said:

Καλησπέρα.

Στον 4495 ως γνωστών προστέθηκε στο τμημα των δικαιολογητικων καξ η συμπληρωματικη υποβολη ε9 αποβιωσαντα. Αυτη η ιστορία ξεκινησε απο την εγκυκλιο του 4178. Γενικως πως το αντιμετωπίζεται? Συγκεκριμενα μου εχει τυχει σε περίπτωση με θανατο του 2000 οπου η αποδοχη εγινε το 2018....θεωρειται οτι πρεπει να εξαντληθεί καθε πιθανοτητα εύρεσης του ε9 του θανοντα? Πραγμα αρκετα δυσκολο μετα απο 20 χρονια....

δεν υπαρχει καμμια τετοια υποχρεωση για τον αποβιωσαντα  το 2000......και μην "εξαντλείσαι" ψαχνοντας...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, tettris said:

Χαχαχα! Ευχαριστώ πολύ.

Δεν προλάβαμε να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση και δυστυχώς και το ιδιωτικό συμφωνητικό (έγιναν σε λίγες ημέρες όλα).

 

Να μην κάνω δλδ οριστική μέχρι να μου φέρουν την αποδοχή κληρονομιάς, όπου θα αναφέρεται η σύζυγος ως ιδιοκτήτης πλέον και τότε αντίστοιχα να αλλάξω τα ιδιοκτησιακά στοιχεία στη δήλωση; Θα προσθέω και νέα ανάθεση (φαντάζομαι όχι..); 

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν στοιχεία από το τακτοποιημένο πλέον ακίνητο προκειμένου να κάνουν την αποδοχή κληρονομιάς με τα σωστά πλέον χαρακτηριστικά του ακινήτου. Ξέρω πως δεν είναι απαραίτητη η τακτοποίηση για να γίνει αποδοχή, αλλά αν θέλουν να γίνει έτσι και συμφωνεί η συμβολαιογράφος; Μήπως να κάνω οριστική υπαγωγή με τα στοιχεία του αποθανόντα ιδιοκτήτη και πριν την περαίωση (δεδομένου ότι θα έχει γίνει η αποδοχή) να ανεβάσω την ΥΔ της συζύγου; Σαν διακαιολογητικό νομίζω δεν είναι προαπαιτούμενο για οριστική, έτσι δεν είναι;

Και τότε που πλεόν η σύζυγος θα έχει επίσημους τίτλους με περιουσία στο όνομά της, θα τη σκεφτώ λίγο καλύτερα την ερωτική έλξη...

έχω κάνει υπαγωγή και έχει πληρωθεί το παράβολο γιατί είχα προλάβει να πάρω ανάθεση. Συγνώμη ξέχασα να το αναφέρω.

Ναι δίκιο έχεις δεν ξέρω ποιος θα το αποδεχτεί. Αυτό για τη σύζυγο το έγραψα επειδή μου είπαν ότι έχει κάποιου είδους πληρεξούσιο μετά τον θάνατο του συζύγου

[δεν υπαρχει αυτο....]

και είχα σκεφτεί μήπως μπορεί να υπογράφει αυτή, όπου θα έπρεπε ο σύζυγός της.

επομενως, αν καταλαβα καλα

εχει ξεκινησει η ολη διαδικασια,

οπότε  θα την συνεχισουν οι κληρονομοι, μετα την αποδοχη, σαν καθολικοι διαδοχοι του αποβιωσαντα

όσοι και όποιοι ειναι.

Εσυ τακτοποιηση θα κανεις μετα την αποδοχη.

ΜΙλας με τον συμβ/φο για το  πρακτικο μερος.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Γνωρίζεις αν στο πρακτικό μέρος υπάρχουν δύο επιλογές ή μόνο η πρώτη από τις ακόλουθες; Δηλ. μία να αποδεχτούν οι κληρονόμοι το ακίνητο με τους χώρους του, όπως ήταν δηλωμένο και η δεύτερη να γίνουν διορθώσεις, χωρίς όμως να έχει πάει σε οριστική υπαγωγή η δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο αγαπητός μας Δημήτριος, οπότε εγώ δεν συμπληρώνω κάτι, εκτός από το να εκφράσω και δημοσίως Δημήτριε την ευχή μου για την ονομαστική σου εορτή, να έχεις καλέ μου φίλε  "Χρόνια Καλά και Τυχερά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχω καταλάβει: Όταν λέμε η τακτοποίηση θα συνεχίσει μετά την αποδοχή, εννοούμε την ολοκλήρωσή της και συγκεκριμένα τα δικαιολογητικά που θα κατατεθούν και οι αναφορά των νέων ιοδιοκτητών στα αντίστοιχα πεδία; Εφόσον την ανάθεση την έχει υπογράψει ο ιδιοκτήτης πριν πεθάνει (και αυτή τη στιγμή η υπαγωγή είναι σε αρχική υποβολή και έχει πληρωθεί το παράβολο) δεν γίνεται να πάει σε υπαγωγή και να πληρωθεί το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

......................... ή κάνεις ότι, δεν γνωρίζεις ότι, ο ιδιοκτήτης πέθανε (αφού βεβαίως είχες φροντίσει να έχεις στη διάθεσή σου όλα τα αναγκαία παραστατικά κ.λπ.) και συνεχίζεις τη δουλειά σου, έως ότου ολοκληρώσεις την αντίστοιχη δήλωση υπαγωγής, ή περιμένεις να σου φέρουν οι κληρονόμοι τους τίτλους ιδιοκτησίας τους για το συγκεκριμένο ακίνητο, να κάνεις τις απαιτούμενες διορθώσεις κ.λπ. και να ολοκληρώσεις τη δήλωση (σαν να μην υπήρχε ο πεθαμένος πρώην ιδιοκτήτης).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

αναγκαία

Το κάνω ακόμα πιο μεγάλο, αφού εδώ είναι η λύση. Αφού λοιπόν για να πάει σε υπαγωγή "αναγκαία" είναι η ανάθεση, που την έχω, προχωρώ κανονικά και αργότερα περιμένω την αποδοχή.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.