Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σύμφωνα με το άρθρο 99 παράγραφος θ απαιτείται ΗΜ έκθεση για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων. Στην δικιά μου περίπτωση έγινε αλλαγή θέσης μόνο του WC. Έκανα ηλεκτρολογικό έλεγχο της εγκατάστασης (νέα ΥΔΕ σαν μορφή έκθεσης.) Στην έκθεση θα πρέπει να αναφέρω  και για τα υδραυλικά και ψύξη- θέρμανση και για τυχόν νέα πυρασφάλεια?

 

ΥΣΤ.: Μου ζητείται πρώτη φορά αυτή η εκθεση για το συγκεκριμένο νόμο και δεν ξέρω  τι πρέπει να συμπεριλάβω.  Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

Έχω την εξής περίπτωση : Ακίνητο για το οποίο πρόκειται να γίνει πράξη αποδοχής κληρονομιάς, έχει αυθαιρεσίες. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να κάνω δήλωση στο όνομα των κληρονόμων, ώστε στην αποδοχή να μπει το σωστό εμβαδόν του ακινήτου. Σε αντίθετη περίπτωση (που θα κάνουν αποδοχή με το εμβαδόν της αδείας χωρίς τα αυθαίρετα) θα πρέπει να γίνει τροποποίηση της αποδοχής κληρονομιάς όταν δηλωθούν τα αυθαίρετα. Αυτό το θεωρούν χρονοβόρο και κοστοβόρο. Σε ερώτησή μου αν θα αρκούσε μια δικιά μου εμβαδομέτρηση ώστε να μπουν τα σωστά τετραγωνικά στην αποδοχή, η συμβολαιογράφος μου απάντησε ότι προτιμάει να μπορεί να αναφερθεί σε μία δήλωση αυθαιρέτων, έστω και αν αυτή δεν έχει περάσει σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Σημειώνω ότι έχουν παρέλθει τα χρονικά περιθώρια για αποποίηση κληρονομιάς και ότι υπάρχουν οι σχετικές βεβαιώσεις για μη ύπαρξη διαθήκης κ.λπ.. Σκέφτομαι να ανοίξω μια δήλωση, να πάρω αναθέσεις από όλους, να την αφήσω σε αρχική υποβολή, να δώσω τον αριθμό πρωτοκόλλου και να ολοκληρώσω την δήλωση όταν ολοκληρωθούν τα συμβόλαια. Να τους κάνω την χάρη ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε ομως

-να μετρησεις  πρώτα εσυ

-να τα δοσεις "ατυπα" στην συμβ/φο

- να κανουν  δηλωση στην ΔΟΥ και αποδοχη με  βαση τις μετρησεις

- και εσυ μετα να εχεις νομιμους εντολεις....

σωστό???

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου ζητά η συμβολαιογράφος είναι ΛΑΘΟΣ.

Πρωτον δίχως αποδοχή ΔΕΝ υφιστανται επίσημοι ιδιοκτήτες όπως τους ορίζει ο 4495 οι οποίοι δίναται να προβούν

σε ρύθμιση των όποιων αυθαιρεσιών.

Δευτερον για πράξη αποδοχής ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η αναφορα επι της νομιμότητας κτισμάτων.

Αρα ο μόνος ορθός τρόπος για να μην εχουν διορθώσεις εκ των υστέρων είναι:

α)πλήρη αποτύπωση ακινητο και κτίσματα (νόμιμα-αυθαίρετα)

β)αποδοχή σε όλα

γ)ρύθμιση των όποιων αυθαιρεσιών.

Αυτο ισχύει απο το 2012 και ενταύθα καθως θα πρέπει η αποδοχή να γίνει με ορθά μεγέθη ώστε να αποφευχθούν τυχόν διορθώσεις με πρόσθετος φόρους κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για παραβάσεις αναλυτικού προυπολογισμού κατ.4 δεν απαιτούνται σχέδια σωστά?

Το σύστημα όμως το βγάζει στα αρχεία που απαιτούνται, τι πρέπει να κάνω?

επίσης ο ένας χρόνος για την υποβολή των δικαιολογητικών μετράει από την πληρωμή του παραβόλου?

 

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Α 100

Ειδικά σε  αυτές  τις  περιπτώσεις,  που  δηλώνονται  παραβάσεις  αποκλειστικά  αυτής  της  κατηγορίας,  δεν 
υποβάλλονται τα δικαιολογητικά γγγ, δδδ, εεε της παραγράφου στ του άρθρου 99.

Επομένως αν η περίπτωση εμπίπτει στην ανωτέρω παράγραφο θα ανεβάσεις ότι ο νόμος ορίζει.

Α99 τελευταίο εδάφιο:

Ο μηχανικός υποχρεούται, μέσα σε διάστημα δώδεκα (12) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου, να 
ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.