Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Είμαι απολύτως βέβαιος ότι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν το κάνεις τώρα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 7:29 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ορθότατα! Δεν σε υποχρεώνει ο νόμος να έχεις ανεβάσει στο σύστημα όλα τα σχέδια, έγγραφα κ.λπ. σε κανένα απολύτως σημείο!!!! Πολύ σωστά έπραξες κι εσύ και ο συμβολαιογράφος. Βεβαίως καλό είναι όταν σε ένα ακίνητο εγγράφεται νέο εμπράγματο δικαίωμα, να μην έχει άλλου είδους εκκρεμότητες!

 

Κατά τη γνώμη σου Ιάσονα αυτό ισχύει και σε δήλωση του Ν.4178/2013 που δεν έχει αποπληρωθεί το πρόστιμο αλλά ποσό μεγαλύτερο του 30%?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια η γνώμη σας? Σε ακίνητο με μη αποπληρωμένο όλο το πρόστιμο (αλλά με εξοφλημένο >30%) πρέπει ή όχι να ανέβουν στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα έχει ούτε σε αυτή την περίπτωση πρόβλημα, έως 3.11.2019. Δες σε αυτή τη συζήτηση, τα σχετικά και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.......

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Ιάσονα!!

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι, από το ΤΕΕ μου απάντησε τηλεφωνικά μια κυρία  λέγοντάς μου ότι πρέπει να ανέβουν όλα τα δικαιολογητικά, αλλά δεν ήξερε σύμφωνα με ποια εγκύκλιο και απλώς μου είπε σύμφωνα με διευκρινήσεις που έχουν δοθεί.

Βέβαια και άλλη φορά που με είχε πάρει πάλι η συγκεκριμένη και απαντούσε γενικά, ενώ στο τέλος με παρέπεμψε σε συνάδελφό της για να ανατρέψει ό,τι η ίδια μου είχε πει ως τότε.

Γνωρίζετε αν μπορούμε να πάρουμε γραπτή απάντηση από το ΤΕΕ με κάποιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, adadim said:

Γνωρίζετε αν μπρούμε να πάρουμε γραπτή απάντηση από το ΤΕΕ με κάποιο τρόπο;

 

5 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Δυστυχώς με κανένα τρόπο...αν θέλουν σου απαντάνε γραπτά...αν όχι τότε όχι!

 

Μην ασχολείστε μαζί τους! Μην τους ταράζετε την "καθημερινότητα".... Είναι και καλοκαίρι, έχει και ήλιο, σκέφτονται τις διακοπές τους κ.λπ. Δεν ξέρουν, δεν έχουν τη δυνατότητα να ξέρουν, δεν μπορούν να ξέρουν.... Βρίσκονται εκεί που βρίσκονται γι' άλλους λόγους. Σημαντικότερους! Σιγά μην ασχοληθούν με τα "προβληματάκια" των μηχανικών. Έχουν άλλα ουσιαστικότερα καθήκοντα κι αρμοδιότητες να επιτελέσουν....  :evil: :evil: :evil: 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτό πρέπει Ιάσονα αλλά αν είχαμε και ένα χαρτί να τρίψουμε στη μούρη των ενοχλητικών συμβολαιογράφων καλό θα ήταν.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις, π.χ. το έγγραφο (ΥΑ) της "τροποποίησης" του νόμου κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.