Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Εδώ που η ΥΔΟΜ λέει ότι λόγω καταστροφής αρχείου δεν ξέρει αν εκδόθηκε η άδεια και τι αφορούσε ,

και για την οποία ο ιδιοκτήτης έχει μόνο ένα απλό φωτοαντίγραφο τι κάνουμε ?

xaris apoleia adeias.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χα!!!!στις υδομ δεν μου απάντησαν εμένα...στο υπεκά μου είπανε αυτό..(βλέπε συν)..εγώ επειδή κανένας δεν απάντησε γραπτά τι να κάνω, θεωρώ την άδεια ως μη γενόμενη. Κοινώς εξ ολοκλήρου αυθαίρετο.

100.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, avgoust said:

Εδώ που η ΥΔΟΜ λέει ότι λόγω καταστροφής αρχείου δεν ξέρει αν εκδόθηκε η άδεια και τι αφορούσε ,

και για την οποία ο ιδιοκτήτης έχει μόνο ένα απλό φωτοαντίγραφο τι κάνουμε ?

 

Το εντάσσουμε στην Κατηγορία 1 του Ν.4495/2017, αναφέροντας στην τεχνική μας έκθεση όλες τις λεπτομέρειες κ.λπ., μόνο και μόνο για ν' αποκτήσει το ακίνητο νομιμοποιητικά έγγραφα και σχέδια!!! Δεν ξεχνάμε να χρεώσουμε τον φίλτατο ιδιοκτήτη κι ένα εξαρτημένο τοπογραφικό, το οποίο και θα υποβάλλουμε στο σύστημα (ανεξαρτήτως του ότι, δεν απαιτείται) διότι θα χρειαστεί κατά την εγγραφή νέου εμπράγματου δικαιώματος! Έτσι θα τη βγάλει φτηνά κι ο φίλτατος.... Το έχω κάνει πάμπολλες φορές.....

 

Link to comment
Share on other sites

κάποια παράταση για ανάρτηση των δικαιολογητικών των δηλώσεων που έχουν μεταφερθεί από το 4178  αναφέρεται στην τροπολογία; η παραμένει το 12 μηνο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σταδιακή παράταση έως το 2021 αναλόγως το νόμο και την ημερομηνία υπαγωγής. Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από την τροπολογία.... Το τελικό, όταν ψηφιστεί.

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Υπάρχει σταδιακή παράταση έως το 2021 αναλόγως το νόμο και την ημερομηνία υπαγωγής. Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από την τροπολογία.... Το τελικό, όταν ψηφιστεί.

 

Την είδα την τροπολογία απλά ρώτησα για δηλώσεις που μεταφέρονται από τον 4178 στον 4495... 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν ό,τι για τις δηλώσεις του 4495! Δηλαδή, έξι μήνες από την υπαγωγή!!! Δεν εφαρμόζεται όμως!!! Δηλαδή, "...πιασ' τ' αυγό και κούρευτο"!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται για τακτοποίηση σε τεμάχιο εκτός οικισμοί, όπου υφίσταται βιοτεχνικό κτίριο με άδεια. Η τακτοποίηση αφορά περίφραξη και δυο στέγαστρα. Το έχω βάλει τουρισμός-βιομηχανία και φυσικά ζητάει τεχνική έκθεση ΗΜ. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό για τις λοιπές παραβάσεις που έχω; Ποια η άποψη σας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Αφορά στο ακίνητο κι όχι στις αυθαιρεσίες προς ρύθμιση! Το "ακίνητο" υπάγεται στο νόμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.