Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

μου έχει τύχει και μένα τέτοια περίπτωση, έκαναν την αναθεώρηση και δεν ενημέρωσαν τη ΄ΣΟΙ, δυστυχώς ο έλεγχος γίνεται με τα αναθεωρημένα σχέδια (αρκεί να αφορούν την ιδιοκτησία σου). Το παράδοξο είναι οτι ενω πολεοδομικά δεν βρίσκεις αυθαιρεσίες (αρα θεωρητικά δίνεις καθαρή βεβαιώση) σε ιδιοκτησιακό επίπεδο έχεις σοβαρό πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε περίπτωση που έχω σε μία δήλωση, συνδυασμό κατηγορίας 1 (κατοικία) και κατηγορίας 4(ένα στέγαστρο με αναλυτικό), τότε  τι αρχεία ανεβάζω? 

Αναλυτικότερα έχω οικόπεδο εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια όπου η ισόγεια κατοικία έχει γίνει τελείως διαφορετική (100τμ αντί για 50τμ) και σε άλλη θέση σε σχέση με την άδεια και με προσπάθεια ίσως θα μπορούσα να θεωρήσω ότι υπάρχει κοινός τόπος σε ένα τμήμα του κτίσματος (τύπου 20τμ) κι επειδή κατασκευάσθηκε προ 75 το έβαλα κατηγορία 1. Έχει όμως κι ένα στέγαστρο κατασκευασμένο το 2005 το οποίο το έβαλα κατηγορία 4 (αφού πληρούνται οι προϋποθέσεις. Τώρα στα υποχρεωτικά αρχεία προβληματίζομαι τι πρέπει να ανεβάσω....σίγουρα δε θέλω να ανεβάσω νέο τοπογραφικό ***.... σκέφτομαι για την κατοικία να ανεβάσω ότι απαιτείται για την κατηγορία 1. Λόγω στεγάστρου όμως έχω επιπλέον δικαιολογητικά.

Να το βάλω με ή χωρίς άδεια? Αν έβαζα «με αδεια» τότε διάγραμμα κάλυψης και τομές δεν απαιτούνται (βάζω ένα ενημερωτικό ότι τα αρχεία αυτά δεν απαιτούνται σύμφωνα με αρθρο 100) ΟΠΌΤΕ σαν τοπογραφικό ανεβάζω της αδείας χωρίς να το διορθώσω?

Αν έβαζα «χωρίς άδεια» τότε δεν θα απαιτούνταν  εξαρτημένο τοπογραφικό?

***Υ.Γ.: Πρόκειται για μία πολύ προβληματική περιοχή και θα προτιμούσα να μην πάρω την ευθύνη και ενός τοπογραφικού. Εν πάσει περιπτώση δεν έχω πληρωθεί για κάτι τέτοιο.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία 1 απαιτείται μόνο η κάτοψη ως σχέδιο. Για την κατηγορία 4 απαιτούνται πολλά αλλά λόγω του ότι πρόκειται για λοιπές παραβάσεις πολλά από τα γενικά προβλεπόμενα δεν απαιτούνται αν και στο τμήμα «αρχεία» έχουν τικαριστει αυτόματα. Δες στο άρθρο 100 για τις λοιπες παραβασεις ποια αρχεία είναι υποχρεωτικά και ανέβασε μόνο αυτά.  
Και αν έχει άδεια τότε θα πρέπει να βάλεις πως είναι Με άδεια.

Edited by Vasili
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.το δωδεκαμηνο για ανεβασμα των αρχειων στην παρακατω περιπτωση ,αρχιζει απο 29/05/2019 η απο 3/04/2019 ;

1.jpg

2.jpg

Edited by jimyleon1970
Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση 2 ΟΙ που οι ιδιοκτήτες των θέλουν να κάνουν μια δήλωση και για τις 2, πώς μπαίνουν τα ποσοστά τους στην αίτηση? Συγκεκριμένα :

διαμέρισμα 1 : ιδιοκτήτες μητέρα και δύο κόρες με ποσοστά 50-25-25 αντίστοιχα

διαμέρισμα 2: ιδιοκτήτες με ψιλή κυριότητα οι 2 κόρες με ποσοστά 50-50 και επικαρπία η θεία, που δε θα συμμετέχει στην τακτοποίηση.

Θα βάλω στους αιτούντες μητέρα και 2 κόρες με αναγωγή των συνολικών ποσοστών τους επί του συνόλου, δλδ  25% για τη μητέρα και 37,50% για τις κόρες?

υγ και για να σας προλάβω το γνωρίζω ότι είναι προτιμότερο να γίνει μια δήλωση για κάθε ΟΙ, αλλά σε αυτή την περίπτωση το ένα διαμέρισμα έχει μόνο μία μικρή παράβαση αναλυτικού που μπορεί να συμψηφιστεί σε ένα συνολικό αναλυτικό .

 

Link to comment
Share on other sites

 

διαμέρισμα 1 : ιδιοκτήτες μητέρα και δύο κόρες με ποσοστά 50-25-25 αντίστοιχα

Κανουν ολες  την δηλωση με  τα ποσοστα καθε μιάς.

 

διαμέρισμα 2: ιδιοκτήτες με ψιλή κυριότητα οι 2 κόρες με ποσοστά 50-50 και επικαρπία η θεία, που δε θα συμμετέχει στην τακτοποίηση.

Κανουν οι δυο κορες, σαν ΨΚ.

Με ξεχωριστες δηλωσεις ανα διαμερισμα

[Θεωρεις οτι μπορεις να συμψηφίσεις παραβασεις αναλυτικου που αφορουν ξεχωριστες ΟΙ?]
 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[Θεωρεις οτι μπορεις να συμψηφίσεις παραβασεις αναλυτικου που αφορουν ξεχωριστες ΟΙ?]

γιατί όχι?

16 λεπτά πριν, jimyleon1970 said:

εχει τυχει σε καποιον να ανεβασει τα αρχεια μετα το δωδεκαμηνο; τα δεχεται χωρις πρόβλημα;

ναι, κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.