Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενημερωτικά αναφέρω το εξής: σε ερώτηση που υπέβαλα στο helpdesk μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται να υποβάλω νέα δήλωση ιδιοκτήτη με τα τελικά και σωστά τετραγωνικά. Τους ενδιαφέρει το εμπρόθεσμο.  Φυσικά στην τελική υποβολή έχω βάλει τα σωστα τετραγωνικά υπέρβασης. Τώρα για το αν πάρω μια δήλωση από τον ιδιοκτήτη με τα σωστά τετραγωνικά για δική μου χρήση είναι μια άλλη συζήτηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1. Στο ΤΕΕ λένε για μια ακόμα φορά μπούρδες.... Δεν τους πέφτει λόγος.... Δεν είναι δική τους δουλειά....

2. Να βάλεις νέα ορθή  ΥΔ του ιδιοκτήτη στο σύστημα.

3. Αν η διόρθωση - συμπλήρωση αυθαίρετων τ.μ. έγινε μετά τη λήξη του 4178, κατά τη γνώμη μου έπρεπε η δήλωση να μεταφερθεί πρώτα στον 4495 κι αφού προσαρμοστεί σε αυτόν, εκεί να γίνει η όποια διόρθωση. Με άλλα λόγια "ρυθμίζεις" τ.μ. με νόμο που δεν βρίσκεται σε ισχύ! Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή...

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετες κατασκευές συνδυασμός κατηγορίων 3, 4 και 5 στα ΦΚ (ΥΔ, ΥΚ, 1 λοιπή παράβαση, διαμερισμάτωση κτλ), σε κτίριο με οικ. άδεια που έχει υπαχθεί στον 4495 σε φαση υπαγωγής, στο οποίο έχει γίνει και συμψηφισμός παλαιότερων πληρωμών, μου βγάζει ότι απαιτούνται για πληρότητα τα αρχεία που φαίνονται στο επισυναπτόμενο. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Δεν θα έπρεπε το σύστημα να ζητάει και τα υπόλοιπα? Δηλαδή στέλεχος, τοπογραφικό αδείας, ΔΚ, τομή κτλ? Αφού δεν έχω ούτε αποκλειστικά κατηγορία 3, ούτε αποκλειστικά λοιπές παραβάσεις, ούτε στάσιμο οικισμό κτλ, τότε γιατί μου ζητάει τόσο λίγα δικαιολογητικά? Να ανεβάσω λέτε και τα υπόλοιπα από μόνος μου ή να πω ευχαριστώ για το δωράκι? Ψάνω όμως να βρω ποιον λάκκο έχει η φάβα. Σημειώνω ότι είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αυτό, και με την πρώτη δήλωση δεν είχα βγάλει άκρη. Σας έχει τύχει?

Clipboard01.jpg

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Να μην λαμβάνεις υπόψην σου αυτά που ζητάει το σύστημα!!! Να διαβάσεις το νόμο και ν' ανεβάσεις όλα όσα απαιτούνται εξ αυτού και μόνον! Το σύστημα είναι μια "μπούρδα" και το ίδιο το ΤΕΕ έχει δημοσίως πει ότι, "....εσείς λεβέντες μηχανικοί φέρετε την ευθύνη της πληρότητας μιας δήλωσης"....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

σε ακίνητο εντός σχεδίου με ΟΑ του 1958, βρίσκω στη Συγγρού σε μικροφίλμ όλα τα σχέδια εκτός από Τοπογραφικό και Διάγραμμα Κάλυψης.

Έχω παραβάσεις κατηγορίας 4. Τι καταθέτω για Τοπογραφικό & Διάγραμμα Φακέλου αν δεν βρούμε τίποτα από συνιδιοκτήτες κλπ?

Πάμε για "μερική" ανασύσταση? Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Aenor said:

Έχω παραβάσεις κατηγορίας 4.....

Πως είσαι σίγουρος γι' αυτό;

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πως είσαι σίγουρος γι' αυτό;

 

Γιατί έχω τα σχέδια της ιδιοκτησίας (κατόψεις/τομές) επομένως βλέπω τι παραβάσεις υπάρχουν.

(Αν μπορεί κάποιος Mod να σβήσει το προηγούμενο σχόλιο, ευχαριστώ)

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Aenor said:

Γιατί έχω τα σχέδια της ιδιοκτησίας (κατόψεις/τομές) επομένως βλέπω τι παραβάσεις υπάρχουν.

 

Έγραφες προηγουμένως ότι, "έχεις παραβάσεις κατηγορίας 4" κι εγώ γι' αυτό σε ρώτησα "πως το ξέρεις", αφού η ΟΑ είναι του 58, άρα το πιθανότερο είναι να είναι κατηγορία 1 κ.λπ.....

Εσύ όμως ξέρεις καλύτερα!!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2020 at 5:55 ΜΜ, Aenor said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

σε ακίνητο εντός σχεδίου με ΟΑ του 1958, βρίσκω στη Συγγρού σε μικροφίλμ όλα τα σχέδια εκτός από Τοπογραφικό και Διάγραμμα Κάλυψης.

Έχω παραβάσεις κατηγορίας 4. Τι καταθέτω για Τοπογραφικό & Διάγραμμα Φακέλου αν δεν βρούμε τίποτα από συνιδιοκτήτες κλπ?

Πάμε για "μερική" ανασύσταση? Ευχαριστώ!

Σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις νέο τοπογραφικό και ΔΚ αν είσαι κατηγορία 4 ή 5 και να τα ανεβάσεις στην πλατφόρμα. Το τοπογραφικό με τις σημερινές προδιαγραφές (ΕΓΣΑ, κτλ). Στην πολεοδομία ίσως και να μην χρειάζεται να τα πας από τη στιγμή που δεν κάνεις ολική ανασύσταση. Με επιφύλαξη το τελευταίο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.