Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 2/4/2020 at 10:37 ΠΜ, nik said:

Έχω διώροφο ακίνητο το οποίο κατασκευάστηκε με άδειες του 1954 το ισόγειο και του 1955 ο Α οροφος.

Η σύσταση έγινε το 1953 όμως σε αυτήν δεν υπήρχαν κατόψεις παρά μόνο κάτι διαγράμματα.

Οι φάκελοι των αδειών έχουν χαθεί.

Το 1995 ο πελάτης μου αγόρασε τον Α' όροφο και τότε έγινε κάτοψη του Α' ορόφου η οποία προσαρτήθηκε στο τότε συμβόλαιο.

Αν και ο νόμος αναφέρει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κάτοψη της σύστασης, στην περίπτωση μου μπαίνει η κάτοψη του συμβολαίου του 1995 εφόσον είναι η μόνη κάτοψη που υπάρχει και έχει προσαρτηθεί σε τίτλο.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα σχέδια -όταν υπάρχει οα - συνήθως επιλέγω να κάνω νέα κάτοψη και τομή, παρά να σχεδιάσω πάνω στο υπάρχον σχέδιο της αδείας.

Ομοίως πράττω και με το δκ, όπου σχεδιάζω το περίγραμμα της ΟΙ και με διαγραμμίσεις δείχνω αυτά που τακτοποιήθηκαν και στο πινακάκι βάζω τα εμβαδα κλπ,

καθώς και τον τρόπο υπολογισμού της κατηγορίας και των ποσοστών υπέρβασης.

Θεωρείται ότι είμαι καλυμμένη ? Στην παρ. στ, αα αναφέρει μόνο για αντίγραφα των σχεδίων της οα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το σωστό είναι να χαράξεις επί της άδειας γιατί έτσι φαίνεται ακριβώς η αυθαιρεσία. Αν μετά θες και πληρώνεσαι για αυτό, του κάνεις και μία αποτύπωση συνοδευτική και την ανεβάζεις και αυτή στο σύστημα. Πάντως για συνήθεις μικρές περιπτώσεις π.χ. Η/Χ ή διαμερισμάτωση η διαγράμμιση επί της ο.α. είναι το πιο σωστό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

όταν πχ υπάρχει μεταβολή του περιγράμματος 5% της κατηγ. 3 θεωρώ ότι θα είναι δυσανάγνωστο το σχέδιο της αδείας συν ότι αλλαγές στις εσωτερικές διαρυθμίσεις θα το κάνουν να φαίνεται μπερδεμένο.

Επίσης, πώς θα σφραγίσω μια κάτοψη πχ υπογείου με αποθήκες όταν όλες οι υπόλοιπες ΟΙ πλην αυτής που τακτοποιώ είναι διαφορετικές και άρα η κάτοψη δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα?

Link to comment
Share on other sites

Less, πιστεύω ότι είσαι καλυμμένη και η καινούργια κάτοψη είναι πιο σωστή σε αρκετές περιπτώσεις αφού βεβαίως αναρτήσεις παράλληλα και τα απαραίτητα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας, σχετικά με την προθεσμία υποβολής  των δικαιολογητικών. 

Έχω μεταφέρει δήλωση από το Ν 4178 στο Ν.  4495 στις 30-10-2018 για αυθαίρετο   κατηγορίας 5.  Εως πότε μπορώ χωρίς να χάσω  την έκπτωση του 20%? 

Έχω μπερδευτεί.  Ισχύει το 12 μήνες, που ψηφίστηκε πρόσφατα,  δηλαδή έως 29  Απριλίου ή 30 Ιουνίου  2020? 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2020 at 11:37 ΠΜ, feim said:

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας, σχετικά με την προθεσμία υποβολής  των δικαιολογητικών. 

Έχω μεταφέρει δήλωση από το Ν 4178 στο Ν.  4495 στις 30-10-2018 για αυθαίρετο   κατηγορίας 5.  Εως πότε μπορώ χωρίς να χάσω  την έκπτωση του 20%? 

Έχω μπερδευτεί.  Ισχύει το 12 μήνες, που ψηφίστηκε πρόσφατα,  δηλαδή έως 29  Απριλίου ή 30 Ιουνίου  2020? 

Καλησπέρα συνάδελφε! Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση μόνο που τα αυθαίρετα  είναι κατηγορίας 1 και 4. Έχω κάνει οριστική υποβολή και με τον συμψηφισμό των προστίμων για τους 2 νόμους και την έκπτωση του 20%, ο ιδιοκτήτης πλήρωσε ό,τι χρειαζόταν και έγινε οριστική υπαγωγή.Κι εγώ έχω την ίδια απορία και παρόλο που έστειλα mail στο 4495 του ΤΕΕ δεν έχω λάβει απάντηση. Επίσης, σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής των δικαιολογητικών, τι διαδικασία ακολουθείται? Υπάρχει περίπτωση επιπλέον προστίμου? 

Edited by civen2004
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, το διαμέρισμα 3ου ορόφου Γ-1 ανήκει εξ’ αδιαιρέτου στους συνιδιοκτήτες (Α),(Β) και (Γ).

Το ισόγειο κατάστημα Ι-1 ανήκει εξολοκλήρου στον ιδιοκτήτη (Α).

Θεωρείτε ότι μπορεί να υποβάλλει ο ιδιοκτήτης (Α) μια κοινή δήλωση Ν4495 για αυθαιρεσίες στις ιδιοκτησίες Γ-1 και Ι-1? Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2020 at 2:49 ΜΜ, civen2004 said:

Καλησπέρα συνάδελφε! Έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση μόνο που τα αυθαίρετα  είναι κατηγορίας 1 και 4. Έχω κάνει οριστική υποβολή και με τον συμψηφισμό των προστίμων για τους 2 νόμους και την έκπτωση του 20%, ο ιδιοκτήτης πλήρωσε ό,τι χρειαζόταν και έγινε οριστική υπαγωγή.Κι εγώ έχω την ίδια απορία και παρόλο που έστειλα mail στο 4495 του ΤΕΕ δεν έχω λάβει απάντηση. Επίσης, σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής των δικαιολογητικών, τι διαδικασία ακολουθείται? Υπάρχει περίπτωση επιπλέον προστίμου? 

Διαβάζοντας το άρθρο 99 του ν 4495/17 καταλαβαίνω ότι πρέπει  να υποβάλλουμε  όλα τα δικαιολογητικά  εντός  18 μηνών, το  12 ίσχυε πριν τον κορωνοιο.   Δεν γνωρίζω τι γίνεται στην περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής και δεν  βλέπω να  τα προλαβαίνω. Εσύ συνάδελφε πότε έκανες μεταφορά και  οριστική υποβολή ;  Φοβάμαι ότι  σε έναν έλεγχο  θα υπάρχει πρόβλημα.  Πολύ   πίεση σε όλους τους τομείς. Προθεσμίες, νέοι νόμοι, τροποποιήσεις και προθεσμίες...προθεσμίες...προθεσμίες.   Με παρηγορεί  που δεν είμαι η μόνη στις καθυστερήσεις!  Σκέφτομαι μία περίπτωση  με  μεγάλο πρόστιμο να το υποβάλλω όπως όπως και εάν πάρει  παράταση να το ξαναγυρίσω σε υπαγωγή  και να  διορθώσω ή να προσθέσω. 

 

Edited by feim
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.