Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

γιατί να μείνεις ανένδοτος? Αφού όπως λες αργότερα θα χρειαστεί να κάνεις δήλωση Ν.4495, φτιάξε την τώρα καθώς η συμβολαιογράφος μπορεί να πρέπει κάτι να πει κάπως σε συμβολαιογραφικό σύλλογο ή υποθηκοφυλακείο το οποίο εσύ μπορεί να μην το ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι το άρθρο 99 ορίζει σαφώς ποιοι μπορούν να κάνουν αίτηση για δήλωση 4495 και αυτή τη στιγμή εγώ δεν έχω κανέναν από αυτούς. Από όσο γνωρίζω ιδιοκτήτης ειναι ο κληρονόμος αφού γίνει η αποδοχή κληρονομιάς. Ή επειδή έχουν περάσει χρόνια χωρίς να γίνει αποποίηση θεωρείται ιδιοκτήτης? Το θέμα είναι περισσότερο νομικό και δεν το γνωρίζω καλά, για αυτό και υποβάλλω το ερώτημα. Όπως και να έχει είναι σωστό να προχωράμε σε δήλωση 4495 χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας?

 

JVasileiadis

Για το β) εννοείται ότι θα ανεβάσεις καινούριο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ. Την απάντηση στο α) ούτε εγώ την έχω αντιληφθεί. Αποτελεί κι εμένα αιώνια απορία μου που αλλάζει σκυτάλη από νόμο σε νόμο περί αυθαιρέτων.

Edited by pipakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pipakos :    Όπως και να έχει είναι σωστό να προχωράμε σε δήλωση 4495 χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας?

 

ειναι λαθος και το εχουμε αναφερει πολλες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θυμάμαι ότι το έχουμε αναφέρει πως είναι λάθος, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτή η επιμονή των συμβολαιογράφων, η σιγουριά των οποίων μεταφέρεται και στους πελάτες και μετά συνωμοτούν και οι δύο εναντίον του μηχανικού που δεν τους κάνει το χατίρι. Και μερικές φορές βρίσκουν άλλο μηχανικό.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

τελευταία πάντως εμένα δεν λένε έτσι, μίλησα πρόσφατα με πελάτισσα η οποία μίλησε με δικηγόρο όταν την ενημέρωσα για κάποια δικαιολογητικά που έπρεπε να μου δώσει και φυσικά απόλυτα σωστά κατά την άποψη του την ενημέρωσε τελείως λάθος οσον αφορά τα δικαιολογητικά που ζήτησα. Της εξήγησα, της ανάφερα και νόμους να τα δει γραμμένα αυτά που της έλεγα και πείστηκε ότι τις βλακείες τις έλεγε ο δικηγόρος. Μην μακρυγορούμε όμως όσον αφορά το εύλογο ερώτημα σου "ποιός θα κάνει την δήλωση, αφού το σπίτι δεν έχει περιέλθει σε μάνα και κόρη ακόμα", η συμβολαιογράφος όταν της το λες τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μου λέει ότι ο νόμος με καλύπτει να κάνω τη δήλωση και ότι θα χρειαστεί τη βεβαίωση του 4495 πριν την αποδοχή κληρονομιάς. Τις περισσότερες που μου το έχουν πει αυτό συνήθως τις πείθω και το προχωράμε με το νόμιμο τρόπο, αφού βέβαια τους υπολογίσω τα σωστά τμ της οικοδομής (νόμιμα και αυθαίρετα μαζί) τα οποία συνήθως τα γράφω στο τοπογραφικό όταν αυτό απαιτείται και το συντάσσω εγώ. Έτσι γράφουν και τα σωστά τμ στην αποδοχή και τελειώνει η υπόθεση, χωρίς βεβαίωση μηχανικού. Υπάρχουν όμως κι άλλες συμβολαιογράφοι όπως αυτή που βαράνε κωλύματα και στο τέλος με την επιμονή τους μας κάνουν ζημιά, γιατί αν ο πελάτης πχ τις γνωρίζει από παλιά και τις εμπιστεύεται, η πρώτη συμβουλή που του δίνουν είναι να βρει άλλο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pipakos said:

Ναι το θυμάμαι ότι το έχουμε αναφέρει πως είναι λάθος, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτή η επιμονή των συμβολαιογράφων, η σιγουριά των οποίων μεταφέρεται και στους πελάτες και μετά συνωμοτούν και οι δύο εναντίον του μηχανικού που δεν τους κάνει το χατίρι. Και μερικές φορές βρίσκουν άλλο μηχανικό.

Της το ξεκόβεις. Απλά και ωραία. Δήλωση Ν. 4495 θα κάνεις μόνο όταν έχεις πράξη αποδοχής κληρονομιάς. Το έχουμε συζητήσει δεκάδες φορές. Ο Δημήτρης επίσης το έχει γράψει πολλές φορές. Το σύστημα που ακολουθούμε είναι να αποτυπώνουμε το ακίνητο δίνοντας σχέδια στην συμβ/φο, ώστε να περάσει σωστά στο Ε9 και στην πράξη αποδοχής η επιφάνεια κτιρίου και γηπέδου. Στη συνέχεια, όταν έχεις την πράξη αποδοχής κληρονομιάς, κάνεις την τακτοποίηση με τα ήδη συνταχθέντα σχέδια και έτσι δεν δημιουργείται κανένα ζήτημα αλλαγής επιφανειών, χρήσεων κλπ. Βεβαίωση για αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτείται. Να ανοίξει τα μάτια της και να διαβάσει το  νόμο αλλά και την ερμηνεία παλαιότερου εγγράφου της Κτηματολόγιο ΑΕ.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρέλειψα να το γράψω, αλλά πιθανόν να το έχετε καταλάβει, αναφέρομαι στις περιπτώσεις που την αποδοχή κληρονομιάς θα ακολουθήσει μία δεύτερη συμβολαιογραφική πράξη πώλησης ή ανταλλαγής ποσοστών κτλ, για αυτό και θα γίνει ούτως ή άλλως δήλωση του 4495 μετά την αποδοχή, οπότε τυχαίνει κάποιοι συμβολαιογράφοι να ζητάνε την τακτοποίηση και την βεβαίωση μηχανικού από την αρχή, μάλλον επειδή έτσι τους βολεύει καλύτερα. Αφού δεν υπάρχει κανένα παραθυράκι θα συνεχίσω κι εγώ την ίδια ανένδοτη στάση.

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν τους "βολευει"

απλα καποιοι το εχουν καταλαβει λαθος.

Ειτε μετα την αποδοχη επακολουθησει διανομη/ανταλλαγη/πώληση ή ο,τι αλλο

η σειρα ειναι οτι: χωρις αποδοχη δεν υπαρχει ιδιοκτητης, αρα δεν εχεις νομιμο εντολεα.

Θα κανουν την αποδοχη τους θα σου δωσουν εντολη και μετα εσυ τακτοποιεις...

κατ' ουσια "επικαιροποιεις" με την υπαγωγη, οσα ήδη εχεις  εχεις δοσει "προχειρα"

[και να σου εχουν δοσει ολα τα στοιχεια που θα χρειαστεις...μην ψαχνεσθε "αυριο" με κατι...  περιεργα και ελλειπή Ε9 

και αυτο,  να τους,  τονισεις ειναι δικη τους ευθυνη.]

 

Και μετα...τα  μοιραζονται οπως θελουν

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι φοβερή η επιμονή  των συμβολαιογράφων να γίνεται η δήλωση και πριν την αποδοχή στηρίζονται ότι ο νόμος αναφέρει ότι μπορεί να κάνει δήλωση και ο φερομενος ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.