Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να επιβάλει άποψη ο Συμβολαιογράφος. Να ζητάει βεβαίωση για κάθε μία οριζόντια ξεχωριστά π.χ. Αλλά οι βεβαιώσεις μπορούν να βγουν μετά ως απλή βεβαίωση πάνω στη μόλις ρύθμιση οπότε φαντάζομαι το βέλτιστο επιστημονικά είναι να κάνεις όσο λιγότερες υπαγωγές αντέχει ο νόμος αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2020 at 4:49 ΜΜ, janna said:

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις μπορείς να τις κάνεις όλες μαζί και στη τέχνη.εκθεση να αναφέρεις για κάθε μία ξεχωριστά ή 5 διαφορετικές δηλώσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι δυνατόν να μην είναι σαφές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι de jure αλλά de facto νομίζω ότι η μεγαλύτερη ομαδοποίηση που μπορούμε να κάνουμε είναι ανά γεωτεμάχιο. Πρακτικά μπορούμε να εντοπίσουμε ένα κατά την υπαγωγή. Μπορούμε να έχουμε απεριόριστα φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ενας να κανει κοινη αιτηση για ολα τα ακινητα που εχει,  χωρις την συναινεση των αλλων. Αυτο δεν αποτελει απαγορευομενη μερικη τακτοποιηση, αλλά ειναι δικαιωμα του εκ της ιδιοκτησιας του...

Εκεινο που δεν επιτρεπεται ειναι να  κανουν κοινη αιτηση οι 10 απο τους 12 συνιδιοκτητες, διοτι το αρθρο 99 παρ. 1 ζηταει "μια αιτηση για το συνολο των ΟΙ"

Μπορουν ολοι μαζι απο κοινού, για το συνολο, αλλά -εκτος απο μικρες οικογενειακες οικοδομες-

  κανενας δεν το κανει, για τον -πρακτικο-  λογο οτι μαθαινουν ολοι τις "λεπτομερειες" των άλλων και ανοιγεται...ο τριτος παγκοσμιος στην οικοδομη, μεταξυ της χηρας στρατηγου κιαι της διπλανης "που τόοοοσα χρονια μας εκρυβε τα τμ. και να μας τα πληρωσει ολα  αναδρομικα και ...και..."

Μην το ξεκινατε...δεν προκειται ποτέ να συμφωνησουν και οι 12...και θα παει τζαμπα ο κοπος σας.

Κατα τα λοιπά,

ο συμβολαιογραφος ζηταει μια ξεχωριστη  βεβαιωση για καθε ΟΙ.

Αν δεν υπαρχει συσταση την ζηταει εις "διπλουν".  Μία για την συσταση και μία για την μεταβιβαση.

"Παληα" μπορουσαμε να κανουμε μερικη συσταση καθ' εκαστην πώληση. Μετα το ΕΚ αυτο το σταματησαν όλοι,

γιατι δημιουργουσε τεραστια προβληματα ως προς το περιεχομενο των συμβολαιων και τις  "πληρεξουσιοτητες"....που μπορει να περιείχαν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εκεί ο νόμος είναι λιγότερο αυστηρός από αυτό. Φαίνεται να λέει να να μην αφήσεις έξω οριζόντιες ή κάθετες που δεν τις ρύθμισες εάν ομαδοποιήσεις κάποιες. Αν κάποιες δεν έχουν αυθαιρεσίες δε βλέπω το λόγο να κυνηγάς ιδιοκτήτες νόμιμων ιδιοκτησιών για να υπογράφουν ή να αντιγράφεις έγγραφα για πολλά ΑΑ υπαγωγών.

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 99 ειναι σαφες,

α) αίτηση: Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.[ εδω,  η λεξη μεταβιβαση  ειναι λαθος,  που το συνεχιζουν εδω και χρονια...εννοει "τακτοποιησης"  οχι μεταβιβασης, αλλα το εχουν   ξεχασει..απο τον 4178/13]

 

Προφανως εσυ εννοεις  για την περιπτωση οπου οι "δυο" απο τους 12 δεν εχουν καμμια αυθαιρεσια, αρα σωστα μαζευονται οι υπολοιποι 10...[και απο πού θα ξερεις οτι οι αλλοι δυο δεν εχουν κανει τπτ????]

Αν ξεπερασεις αυτο το προβλημα, τότε,  δικαιουνται ολοι  οι υπολοιποι για να κανουν τακτοποιηση στο συνολο των αυθαιρεσιων, αλλα εσυ θα αναφερεις οτι τα "δυο" εναι "τζάμι"...

Δξ τι εννοεις "ομαδοποιηση",   πιθανον αν ενας ιδιοκτητης εχει 4 ΟΙ και ενας αλλος εχει 3 και ενας αλλος  3 και ενας εχει  μια,

τοτε,  ο καθε ενας μπορει για το δικο του "συνολο" να καταθεσει αιτηση [και να παρει αντιστοιχες βεβαιωσεις]

Αν συμπραξει με τους αλλους, θα πρεπει με ολους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το τυπικό, υπάρχει πολεοδομικός λόγος να γίνει μόνο μία υπαγωγή; Τι θα χαλούσε στη διαδικασία με το να επιτρεπόταν να γίνει για παράδειγμα υπαγωγή 2 οριζοντίων και μετά άλλων 2 οριζοντίων σε 2 ΑΑ συνολικά αν όλες οι μελέτες που συνοδεύουν και τις δύο είναι ακριβείς και πλήρεις;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει πληρεξούσιο την αίτηση μπορεί να γίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη και τις ΥΔ να τις υπογράψει ο εξουσιοδοτημένος  αναφέροντας τον αρ. πληρεξουσίου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Θέλω να προχωρήσω  σε δήλωση του ν.4495 σε οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται σε πολυκατοικία με οικ. άδεια του 1994. Έχω τις κατόψεις,τομές αλλά δεν έχω Διάγραμμα Κάλυψης - η Πολεοδομία μου δίνει βεβαίωση για την απώλεια του σχεδίου από τον φάκελο. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται και το Διάγραμμα Κάλυψης. 

Γνωρίζετε πώς αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο, δεδομένου άλλωστε ότι δεν έχω αναλάβει το σύνολο του κτιρίου και δεν μπορώ να συντάξω έτσι απλά ΔΚ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.