Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

καλημέρα. Μπορείς να κάνεις τον υπολογισμό σου με βάσει τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας.Αν θέλεις πες μας και συγκεκριμένα τα τμ υπέρβασης και τα τμ αδείας και χιλιοστά. Μην αγχώνεσαι γενικά για το ΔΚ γιατί είναι ίσως το πιο άχρηστο σχέδιο που ζητάει ο νόμος, μιας και ότι λες εκεί το λες στην έκθεση και τη κάτοψη. Γι αυτό και οι περισσότεροι βάζουν το δκ της αδείας και ένα πινακάκι με τα ποσοστά όπως τα αναφέρουν στην τ.ε.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, S.P. said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Θέλω να προχωρήσω  σε δήλωση του ν.4495 σε οριζόντιες ιδιοκτησίες που βρίσκονται σε πολυκατοικία με οικ. άδεια του 1994. Έχω τις κατόψεις,τομές αλλά δεν έχω Διάγραμμα Κάλυψης - η Πολεοδομία μου δίνει βεβαίωση για την απώλεια του σχεδίου από τον φάκελο. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνεται και το Διάγραμμα Κάλυψης. 

Γνωρίζετε πώς αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο, δεδομένου άλλωστε ότι δεν έχω αναλάβει το σύνολο του κτιρίου και δεν μπορώ να συντάξω έτσι απλά ΔΚ?

Ευχαριστώ.

Κανονικά το αποτυπώνεις ξανά με νέες μετρήσεις. Εξάλλου για να πεις ότι είναι νόμιμο πρέπει να το μετρήσεις ούτως ή άλλως. 

Χρέωσέ το έξτρα στον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, sissy_arch said:

καλημέρα. Μπορείς να κάνεις τον υπολογισμό σου με βάσει τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας.Αν θέλεις πες μας και συγκεκριμένα τα τμ υπέρβασης και τα τμ αδείας και χιλιοστά. Μην αγχώνεσαι γενικά για το ΔΚ γιατί είναι ίσως το πιο άχρηστο σχέδιο που ζητάει ο νόμος, μιας και ότι λες εκεί το λες στην έκθεση και τη κάτοψη. Γι αυτό και οι περισσότεροι βάζουν το δκ της αδείας και ένα πινακάκι με τα ποσοστά όπως τα αναφέρουν στην τ.ε.

Πραγματικά, το Διάγραμμα Κάλυψης δεν έχει και πολλή ουσία, γίνεται άλλωστε μεμονομένα για κάθε ιδιοκτησία- βέβαια εγώ το κάνω στον πόντο όταν έχω στοιχεία. Δεν με προβληματίζει ούτε το πώς θα υπολογίσω τα ποσοστά υπέρβασης. Η έλλειψη του από τα δικαιολογητικά με προβληματίζει! 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, curzondax said:

Κανονικά το αποτυπώνεις ξανά με νέες μετρήσεις. Εξάλλου για να πεις ότι είναι νόμιμο πρέπει να το μετρήσεις ούτως ή άλλως. 

Χρέωσέ το έξτρα στον πελάτη.

Δεν με τρομάζει η δουλειά ούτε θα μετριάσω την αμοιβή μου, απλά είναι 6 ώροφο κτίριο , δεν ξέρω πόσες ΟΙ, που να συμφωνήσουν όλοι να αποτυπώσω το σύνολο του κτιρίου!! Τρέχα γύρευε. Έλεγα μήπως απαλάσσομαι από την υποχρέωση υποβολής του , με βεβαίωση απώλειας από την Πολεοδομία και με δεδομένο όπως λέει και η sissy_arch οτί το ΔΚ τελικά είναι ψιλοάχρηστο...

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απαλλαγή δεν υπάρχει!!!!Εσύ στην άδεια θα ανεβάσεις όιτ έχεις από την άδεια, και στο Δκ το νέο που ζητάει ανέβασε ότι μπορεις. Εγώ δε ξέρω αν θα καθόμουν να καταγράψω και άλλες ιδιοκτησίες γτ ίσως να είμαι και....υπόλογη για ότι πω!

γγγ) του διαγράμματος κάλυψης, στο οποίο σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης, όπως επηρεάζουν τους σχετικούς υπολογισμούς,

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, αλλά δε βλέπω το λόγο να πάρεις συναίνεση από όλους για να κάνεις ένα ΔΚ. Εξάλλου εδώ επιτρέπει ο νόμος να κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτου μέσα στα κοινόχρηστα μόνο με τη συναίνεση του καταληψία (άσχετα ότι η συμβολαιογραφική πλευρά της δουλειάς πιθανότατα να θέλει συναίνεση από όλους).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

σε δηλωση -υπαγωγη ακινητου με εγκριση επιτροπης με κατηγοριες 3 και 4 και χρηση υπηρεσιες το συστημα μου ζηταει ελλιπη δικαιολογητικα.ουτε διαγραμμα καλυψης ουτε τομες ουτε τεχνικο  ελεγχο στατικων παραβασεων ουτε φωτογραφιες ουτε ε9 κλπ.εχει συμβει σε καποιον κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, curzondax said:

Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, αλλά δε βλέπω το λόγο να πάρεις συναίνεση από όλους για να κάνεις ένα ΔΚ. Εξάλλου εδώ επιτρέπει ο νόμος να κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτου μέσα στα κοινόχρηστα μόνο με τη συναίνεση του καταληψία (άσχετα ότι η συμβολαιογραφική πλευρά της δουλειάς πιθανότατα να θέλει συναίνεση από όλους).

Ναι, σωστά δεν χρειάζεται κάποια συναίνεση. Σκεφτόμουν λανθασμένα οτί θα πρέπει να μπω παντού και να αποτυπώσω, αλλά όχι . Αφού υπάρχουν οι κατόψεις της άδειας, μία λύση είναι να φτιάξω το ΔΚ με βάση τις κατόψεις και τα επιτρεπόμενα κατά την έκδοσή της..αναφερόμενος στα βασικά - δόμηση, κάλυψη, ύψος, εξώστες/ηχ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.