Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

6 ώρες πριν, martha1 said:

σε δηλωση -υπαγωγη ακινητου με εγκριση επιτροπης με κατηγοριες 3 και 4 και χρηση υπηρεσιες το συστημα μου ζηταει ελλιπη δικαιολογητικα.ουτε διαγραμμα καλυψης ουτε τομες ουτε τεχνικο  ελεγχο στατικων παραβασεων ουτε φωτογραφιες ουτε ε9 κλπ.εχει συμβει σε καποιον κατι τετοιο?

Μήπως έκανες κατά λάθος υπαγωγή, με άλλες κατηγορίες, και έχουν κλειδώσει τα απαιτούμενα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, curzondax said:

Μήπως έκανες κατά λάθος υπαγωγή, με άλλες κατηγορίες, και έχουν κλειδώσει τα απαιτούμενα;

Εμαθα οτι συμβαινει οταν εχεις και διαμερισματωση.εχει συμβει σε πολλους συνσδερφους.εχω μεταξυ των αλλων κατηγοριων και διαμερισματωση κι γω.ειναι αστοχια του συστηματος μαλλον

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, martha1 said:

Εμαθα οτι συμβαινει οταν εχεις και διαμερισματωση.εχει συμβει σε πολλους συνσδερφους.εχω μεταξυ των αλλων κατηγοριων και διαμερισματωση κι γω.ειναι αστοχια του συστηματος μαλλον

Επιβεβαιώνω. Έβαλα στην τεστ δήλωσή μου διαμερισμάτωση και ζητάει λιγότερα αρχεία και αγνοεί τα άλλα φύλλα καταγραφής.

Είναι σοβαρό bug οπότε πρέπει να ενημερωθούν οι προγραμματιστές γιατί αμφιβάλλω ότι θα το άφηναν έτσι αν γνώριζαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, curzondax said:

Επιβεβαιώνω. Έβαλα στην τεστ δήλωσή μου διαμερισμάτωση και ζητάει λιγότερα αρχεία και αγνοεί τα άλλα φύλλα καταγραφής.

Είναι σοβαρό bug οπότε πρέπει να ενημερωθούν οι προγραμματιστές γιατί αμφιβάλλω ότι θα το άφηναν έτσι αν γνώριζαν.

Πράγματι..μόλις πάτησα Δ.Δ. σε φύλλο δήλωσης με 12 απαιτούμενα και έγιναν 5!!!🤪

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα είναι γνωστό από τον 4014 ακόμη. Γι αυτό και στις οδηγίες/εγκύκλιο δε θυμάμαι τώρα που ακριβώς, έλεγε ότι τικάρουμε το κουτάκι της διαμερισμάτωσης μόνο όταν αυτή είναι η μοναδική παράβαση (ωστε το σύστημα να ζητήσει μόνο τα απαιτούμενα λιγότερα δικαιολογητικά). Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απλώς προσθέτουμε μια λοιπή παράβαση και αναφέρουμε στην τεχνική έκθεση ότι αφορά τη διαμερισμάτωση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να το ξαναθυμηθούμε αυτό που πολύ σωστά επισημαίνει η Δανάη, υπήρχε ως οδηγία στο εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος δηλώσεων ν. 4178/13 (Νοεμβριος 2013) αναφορικά με το πρόστιμο της διαμερισμάτωσης.

16. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ (ν. 4178/13)

Με βάση την παρ. 10 του άρθρου 23 Ν. 4178/2013, στην περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης πληρώνονται 500 ευρώ πρόστιμο και όχι παράβολο.

Όταν η διαμερισμάτωση είναι η μοναδική παράβαση, επιλέγετε το αντίστοιχο πεδίο του ΦΚ και κατά την υποβολή της δήλωσης εκδίδεται μόνο η πληρωμή του τέλους ανταπόδοσης. Μετά την εξόφλησή του, η εντολή πληρωμής του προστίμου θα εμφανιστεί κατά την προώθηση σε «Υπαγωγή».  

Σε περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης μαζί με άλλες αυθαιρεσίες, καταβάλλεται το παράβολο που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και το πρόστιμο των 500 ευρώ για την διαμερισμάτωση, προστίθεται στο συνολικό πρόστιμο.

Για να γίνει αυτό, η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως 1 λοιπή παράβαση, χωρίς να κάνετε αναλυτικό προϋπολογισμό. Μπορείτε να δηλώσετε σε χωριστό ΦΚ τη λοιπή παράβαση της Διαμερισμάτωσης, αναγράφοντας στην περιγραφή του "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ".

Η διαμερισμάτωση αφορά το σύνολο του ορόφου, οπότε μπορεί να γίνει μια δήλωση από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη. Εάν υπάρχει συναίνεση μεταξύ των ιδιοκτητών, μπορεί να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης και για άλλη ιδιοκτησία. Στη περίπτωση αυτή θα χρειαστεί να εκδώσετε χωριστή βεβαίωση, αναφέροντας στη τεχνική περιγραφή τον α/α της δήλωσης αυθαιρέτου που ρυθμίστηκε η διαμερισμάτωση.

βλ. και Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013), Παράρτημα 1, Διευκρινίσεις

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα πολύ χρήσιμη πληροφορία. Να σχολιάσω ότι είναι σχετικά ανεξήγητο. Δε βλέπω την τεράστια δυσκολία στο να το αναβάθμιζαν αντί να δώσουν επίσημες οδηγίες πώς να παρακάμψει την αδυναμία του λογισμικού ο κάθε χρήστης ξεχωριστά.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Για να το ξαναθυμηθούμε αυτό που πολύ σωστά επισημαίνει η Δανάη, υπήρχε ως οδηγία στο εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος δηλώσεων ν. 4178/13 (Νοεμβριος 2013) αναφορικά με το πρόστιμο της διαμερισμάτωσης.

16. ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ (ν. 4178/13)

Με βάση την παρ. 10 του άρθρου 23 Ν. 4178/2013, στην περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης πληρώνονται 500 ευρώ πρόστιμο και όχι παράβολο.

Όταν η διαμερισμάτωση είναι η μοναδική παράβαση, επιλέγετε το αντίστοιχο πεδίο του ΦΚ και κατά την υποβολή της δήλωσης εκδίδεται μόνο η πληρωμή του τέλους ανταπόδοσης. Μετά την εξόφλησή του, η εντολή πληρωμής του προστίμου θα εμφανιστεί κατά την προώθηση σε «Υπαγωγή».  

Σε περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης μαζί με άλλες αυθαιρεσίες, καταβάλλεται το παράβολο που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και το πρόστιμο των 500 ευρώ για την διαμερισμάτωση, προστίθεται στο συνολικό πρόστιμο.

Για να γίνει αυτό, η διαμερισμάτωση δηλώνεται ως 1 λοιπή παράβαση, χωρίς να κάνετε αναλυτικό προϋπολογισμό. Μπορείτε να δηλώσετε σε χωριστό ΦΚ τη λοιπή παράβαση της Διαμερισμάτωσης, αναγράφοντας στην περιγραφή του "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ".

Η διαμερισμάτωση αφορά το σύνολο του ορόφου, οπότε μπορεί να γίνει μια δήλωση από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη. Εάν υπάρχει συναίνεση μεταξύ των ιδιοκτητών, μπορεί να δοθεί βεβαίωση μεταβίβασης και για άλλη ιδιοκτησία. Στη περίπτωση αυτή θα χρειαστεί να εκδώσετε χωριστή βεβαίωση, αναφέροντας στη τεχνική περιγραφή τον α/α της δήλωσης αυθαιρέτου που ρυθμίστηκε η διαμερισμάτωση.

βλ. και Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013), Παράρτημα 1, Διευκρινίσεις

επιβεβαιωνω,οταν ξεκλικαρεις το κουτακι της διαμερισματωσης και βαλεις αντ αυτου μια λοιπη παραβαση διορθωνεται το προβλαμα κι εμφανιζονται τα απιτουμενα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφος έκανε υπαγωγή σε αυθαίρετο πελάτη του με τον 4495/2017,  τον 7/2018. Ο πελάτης πλήρωσε το παράβολο, έκανε την υπαγωγή και μετά αν και το υπόλοιπο ήταν μικρό, επειδή μεσολάβησαν και δυσάρεστα γεγονότα (ασθένεια και θάνατος συγγενικού του προσώπου) σταμάτησε την εξόφληση του προστίμου αλλά και την αποπληρωμή του μηχανικού. Ο συνάδελφος δεν ανέβασε δικαιολογητικά, αλλά ούτε χρειάστηκε να δώσει ποτέ βεβαίωση μηχανικού για δικαιοπραξία. Τώρα που ολοκληρώθηκε ο κύκλος του πένθους, ο ιδιοκτήτης σκέφτεται να συνεχίσει την διαδικασία. Απ'ότι βρήκα, η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών της αρχικής δήλωσης ήταν μέχρι τον 1/2020. Άρα ο συνάδελφος έχασε τις προθεσμίες. Τί μπορεί να κάνει σε αυτή την περίπτωση? Καινούρια δήλωση και ο πελάτης "χάνει" το παράβολο, οφείλοντας να το ξαναπληρώσει ? Ο συνάδελφος έχει κυρώσεις που δεν ολοκλήρωσε την διαδικασία? Είναι true περιστατικό και όχι της λογικής "ξέρω εγώ, έχω δει φίλους να καταστρέφονται..", δηλαδή δεν αφορά εμένα:grin::-D .Δεν θα είχα πρόβλημα παραδοχής εάν είχα κάνει εγώ την ...πατάτα:grin:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.