Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

21 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Γιατί δεν ανεβάζεις στη τεχνική έκθεση τη τεχνική έκθεση ν.3.?μη ξεχνάμε ότι δεν είναι λίγες οι φορές που το ίδιο το σύστημα πετάει ένα αρχείο σε άλλο λινκ ενώ εσύ είχες επιλέξει το σωστό

Σισσυ, εννοείς  οτι μπορώ να κλικάρω την θέση ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ενώ έχει "πάνω" της αρχείο ..και να ξαναανεβάσω το σωστό; δεν μου χει τυχει να το κάνω και ανησυχώ μην βγάλει κανα γερό έρρορ...  Το χεις κανει εσυ και δούλεψε; (δηλαδή σε θέση με ήδη υπάρχον αρχείο να ανεβάζει νέο πάνω του και να το δέχεται;)

 

εδιτ : ΥΠενθυμίζω ειμαι σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ υπαγωγή

Edited by MHD
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα δε θα έχεις. Το μόνο που δε μπορείς να κάνεις είναι να διαγράψεις αρχείο. Όπως ανεβάζεις και δυο ή τρία Ε9 πχ,  μπορείς να κάνεις και αυτό. Αν θέλεις ρώτα και στο ΤΕΕ, πάρε ένα τηλέφωνο να μην αγχώνεσαι.Αλλά ναι το έχω κάνει.Μόλις ανέβασα τη τεχνική διαπίστωσα ότι είχα λάθος στη τεχνική.Και τη ξαναέφτιαξα και την ανέβασα.Μετά στα αρχεία θα σου δείχνει και τις δύο τεχνικές εκθέσεις. Εγώ το είχα κάνει μετά από επικοινωνία με το ΤΕΕ. Και πάλι με επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν όταν πήρα να πω ότι τη κάτοψη μου τη πέταξε στη τεχνική έκθεση μου είπαν "ανέβασε τη ξανά στη σωστή και μη σε νοιάζει, κολλάει το σύστημα".

Δε ξέρω αν θέλει διόρθωση η τεχνική στο 5σέλιδο. Αυτό είναι άλλο θέμα.Δε θυμάμαι στην οριστική αν αλλάζει.

Το θέμα είναι όταν και αν τύχει σε έλεγχο να βρει το σωστό αρχείο ο ελεγκτής νομίζω. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@sissy_arch ειλικρινά με ανακούφισες (ξαναλέω το 10€  δεν με καίει ..τοσο .. όσο το να κάνω "εκ παραδρομής" λάθη, κάτι που με εκνευρίζει και τα βάζω με τον εαυτό μου) ευχαριστώ λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι super καλυμμένος, μπορείς να ανεβάσεις και ένα έγγραφο-υπεύθυνη δήλωση στο οποίο λες ρητώς ότι παίρνεις την ευθύνη να δηλώσεις ότι κάνεις ορθή επανάληψη λόγω λάθους και μπλα μπλα. Τέτοιες αναλήψεις ευθύνης θέλουν και πολλές υπηρεσίες για να είναι ευχαριστημένες.

Edited by curzondax
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ισως σας φανεί λίγο αστείο το ερώτημα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας .

Σε αγροτεμάχιο ,  τακτοποιώ θερμοκήπιο έκτασης 4 στρεμμάτων , το οποίο είναι αυτό της φωτογραφίας .
Επαναλαμβανόμενα ξύλινα πλαίσια και γύρω -γύρω και από πάνω μαλακό ναιλον και σίτες. Το ναιλον οροφής σε μεγάλα τμήματα κατεστραμμενο.

Ρυθμίζεται  ως κατασκευή ΚΑΤ5 και πρόστιμο με αναλυτικό προυπολογισμό καθώς δεν συνιστά χώρο.

Στα σχέδια κατόψεων κλπ , τι ανεβάζω ? Ενα παραλληλόγραμμο 4 στρεμμάτων ? Η μήπως μπορεί να μην απαιτείται κάτοψη και τομή λόγω της φύσης της κατασκευής ?

 

θερμο φορουμ.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δες τι ζητάει το σύστημα. Αλλά το να ανεβάσεις κάτοψη το θεωρώ το v0. Τώρα το ότι εσένα δε σου γεμίζει το μάτι ως σχέδιο και σου φαίνεται πχ άδειοδεν έχει να κάνει κάτι. Αλλά σκέψου ότι με τη κάτοψη θα δείξεις και τη θέση του, τις διαστάσεις του κλπ. Πιστεύω βέβαια ότι μάλλον θα ζητάει κι άλλα σχέδια....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο Κατ. 5 .

Ο κάτοχος του ακινήτου κατέθεσε Ε.Β. στο κτηματολόγιο και αυτή μου την προσκομίζει για να κάνω την τακτοποίηση.

Η συμβολαιογράφος μου επισημαίνει ότι ".. επειδή στην Ε.Β. αναγράφεται κύριος, νομέας και κάτοχος επί 35 χρόνια, μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση" ............. και στη συνέχεια η ίδια να συντάξει Συμβόλαιο.

Όμως, ο 4495/17 δεν αναφέρει για νομέα αλλά για ιδιοκτήτη σε αντίθεση με τον 4178.

Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση?..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rgelena said:

Θέλω να τακτοποιήσω ένα αυθαίρετο Κατ. 5 .

Ο κάτοχος του ακινήτου κατέθεσε Ε.Β. στο κτηματολόγιο και αυτή μου την προσκομίζει για να κάνω την τακτοποίηση.

Η συμβολαιογράφος μου επισημαίνει ότι ".. επειδή στην Ε.Β. αναγράφεται κύριος, νομέας και κάτοχος επί 35 χρόνια, μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση" ............. και στη συνέχεια η ίδια να συντάξει Συμβόλαιο.

Όμως, ο 4495/17 δεν αναφέρει για νομέα αλλά για ιδιοκτήτη σε αντίθεση με τον 4178.

Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση?..

 

"...κύριος , νομέας και κάτοχος".
Να σου φέρει και Ε9 που να το αναφέρει

Εγώ θα την έκανα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.