Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, ioadrakn said:

Σε Δήλωση με μοναδική παράβαση ανοικτή πισίνα το παράβολο είναι 250ευρώ ανεξαρτήτως επιφάνειας 'η όγκου?

Σας ευχαριστώ

Έγινε συζήτηση για ίδιο θέμα έτσι νόμιζα και εγώ αλλά  το πρόστιμο είναι ανάλογα με την επιφάνεια της πισίνας και τον όγκο νερού. Στο παράρτημα του 4495 δεν διευκρινίζεται καλά αλλά στο παράρτημα του 4178 το αναφέρει καθαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, subrosaval said:

Σε κτίσμα προ 83 το οποίο δηλώνεται σαν Κατ.2 υπάρχει μια εξωτερική μεταλλική σκάλα η οποία ενώνει τον Ά όροφο με την ταράτσα.

Η σκάλα πάει με αναλυτικό κατ.5 αφού φτιάχτηκε το 2000 περίπου.

Αν βάλω τη σκάλα στη δήλωση, το σύστημ ζητάει τα πάντα, τομές, δήλωση στατικού ελέγχου κλπ

Μπορώ να τα αποφύγω κάπως όλα αυτά αφού όλο το κτίριο είναι προ 83 και μόνο η σκάλα είναι κατ. 5 ?

Εϊσαι σίγουρος ότι η σκάλα έγινε το '00 ή δεν είναι κατασκευή κάποιας παλιότερης της ίδιας παλαιότητας με το κτίσμα;

Κατ.5 η σκάλα γιατί, είναι χωρίς άδεια το ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, janna said:

Έγινε συζήτηση για ίδιο θέμα έτσι νόμιζα και εγώ αλλά  το πρόστιμο είναι ανάλογα με την επιφάνεια της πισίνας και τον όγκο νερού. Στο παράρτημα του 4495 δεν διευκρινίζεται καλά αλλά στο παράρτημα του 4178 το αναφέρει καθαρά.

Συνεπώς για μία επιφάνεια νερού 150τμ και με όγκο 300κμ τί παράβολο προκύπτει. Με βάση τα 150τμ προκύπτει ποσό 500ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, akis73 said:

Εϊσαι σίγουρος ότι η σκάλα έγινε το '00 ή δεν είναι κατασκευή κάποιας παλιότερης της ίδιας παλαιότητας με το κτίσμα;

Κατ.5 η σκάλα γιατί, είναι χωρίς άδεια το ακίνητο;

Ευχαριστώ πολύ

Ναι είναι μεταλλική σκάλα, σχετικά νέα που τη βλέπω στην αεροφωτογραφία της ΕΚΧΑ, έτους 2007-2009.

Στο ακίνητο δεν υπάρχει άδεια.

Σκέφτομαι να κάνω μόνο μια τομή της σκάλας, αφού αυτή είναι κατ.5 μόνο

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ioadrakn said:

Συνεπώς για μία επιφάνεια νερού 150τμ και με όγκο 300κμ τί παράβολο προκύπτει. Με βάση τα 150τμ προκύπτει ποσό 500ευρώ.

Δεν νομίζω τόσο λίγο αν εκεί στο κουτάκι που γράφει πισίνα βάλεις τα μ3 θα δεις τι θα σου βγάλει. Υπάρχει και μειωτικο όταν είναι ως 50μ2.Ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε διαμέρισμα του 1978 έχει καταστραφεί η κάτοψη του ορόφου και όλος ο φάκελος λόγω πλημμύρας.

Θέλω να το ελέγξω για αυθαιρεσίες.

Χρησιμοποιώ τη κάτοψη της Σ.Ο.Ι. για έλεγχο, η πρώτα κάνω τακτοποίηση όλο το διαμέρισμα με τη κάτοψη της Σ.Ο.Ι?

Θέλω να αποφύγω την ανασύσταση φακέλου!

Ευχαριστώ!

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, janna said:

Δεν νομίζω τόσο λίγο αν εκεί στο κουτάκι που γράφει πισίνα βάλεις τα μ3 θα δεις τι θα σου βγάλει. Υπάρχει και μειωτικο όταν είναι ως 50μ2.Ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του.

Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2020 at 12:00 ΠΜ, Πάνος said:

Καλησπέρα, σε διαμέρισμα του 1978 έχει καταστραφεί η κάτοψη του ορόφου και όλος ο φάκελος λόγω πλημμύρας. Θέλω να το ελέγξω για αυθαιρεσίες. Χρησιμοποιώ τη κάτοψη της Σ.Ο.Ι. για έλεγχο, η πρώτα κάνω τακτοποίηση όλο το διαμέρισμα με τη κάτοψη της Σ.Ο.Ι? Θέλω να αποφύγω την ανασύσταση φακέλου!

Ο έλεγχος γίνεται αποκλειστικά και μόνο με τα εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της ΟΑ. Με τίποτε άλλο.

Τρεις λύσεις λοιπόν υπάρχουν: Η' ψάχνει ο ιδιοκτήτης να βρει τα σχέδια από οπουδήποτε αλλού (ψάχνει όμως χωρίς να βαριέται ή να ντρέπεται κ.λπ.) ή γίνεται ανασύσταση φακέλλου ΟΑ (χρονοβόρο και κοστοβόρο) ή δηλώνεται όλο ως αυθαίρετο Κατηγορίας 2 (με τεκμηρίωση στην τεχνική σου έκθεση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.