Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Τίποτα το ιδιαίτερο, για την περίπτωση που "ιδιοκτησία" ο πελάτης θεωρεί όλο το κτίριο, και ο Μηχανικός μπορεί να κάνει δήλωση για άλλη οριζόντια πλέον.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gktpgeue said:

Θα μπορούσε αν η πρώτη δεν ήταν στον Ν4495! Πρέπει να γίνεται μόνο μία δήλωση σε ένα νόμο εκτός και αν ακυρώσεις/μεταβάλεις την πρώτη. Εξαίρεση βέβαια αν ήταν οριζόντιες διαφορετικές.

Όμως από που προκύπτει αυτό; Εψαξα τον Ν.4495 και τις εγκυκλιους αλλα δεν βρηκα κατι που να απαγορευει δυο διαφορετικες δηλωσεις. 

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, thessalon-77 said:

Όμως από που προκύπτει αυτό; Εψαξα τον Ν.4495 και τις εγκυκλιους αλλα δεν βρηκα κατι που να απαγορευει δυο διαφορετικες δηλωσεις. 

99 α

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Προβληματίζομαι για μια δήλωση Ν.4495/17 για την οποία έχει περάσει το 18μηνο για την υποβολή των δικαιολογητικών (για διάφορους λόγους ανωτέρας βίας) και σκέφτομαι :

1η σκέψη Να βάλω εκπρόθεσμα τα δικαιολογητικά (πιστεύετε ότι θα υπάρξει μελλοντικό πρόβλημα).?

2η σκέψη : Να κάνω νέα δήλωση στον Ν.4495/17 και να συμψηφίσω τα ποσά που ήδη πληρώθηκαν.

Δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ή αν έχει γίνει αναφορά σε κάποια εγκύκλιο - ερωτοαπάντηση κλπ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

2. Λάθος κίνηση και ταυτοχρόνως μη νόμιμη.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σίγουρα θα έχει συζητηθεί παλιότερα.. αλλα δεν το βρίσκω! Έχω περίπτωση γηπέδου με άδεια. Δεν ζητάει τοπογραφικό διάγραμμα στα δικαιολογητικά, βάζω το παλιό. Άν στην πώληση μου βγει το γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο από την νέα μέτρηση του μηχανικού τι γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο εκτός με άδεια! Απλά επειδή φαντάζομαι θα εχει αρκετά ξεχειλωμένα μη άρτια και σε αυτά  οι αυθαιρεσίες μπαίνουν χωρίς άδεια, απορώ αν πρέπει ΠΑΝΤΑ να ελέγχουμε την αρτιότητα κάνοντας τοπογραφικό, και ας μην ζητάει;;; Γιατί μετά έρχεται και η συμβολαιογράφος που ζητάει πρόσφατο τοπογραφικό που εκεί, μπορεί να φανούν όλα..

Link to comment
Share on other sites

το λες και εσυ,   "τα πιο πολλα ειναι ξεχειλωμενα", άλλα εχουν επικαλυψεις ......συνεχεια για αυτα μιλαμε.

Αρα, εσυ δεν δινεις βεβαιωση για τοπογραφικο που εκανε αλλος.

Απλο και "αζήμιο"

εδιτ

και για τα εντος ισχυει το ίδιο

παυλος said:-)

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.