Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

@Architect90

Kάνε νέο τοπογραφικό ασχέτως αν τα τυπικά δικαιολογητικά υπαγωγής το απαιτούν. Θα βγεις κερδισμένη. Αρχικά, διότι θα έχεις πλήρη εικόνα των περιγραμμάτων κτιρίων αλλά και της υψομετρικής κατάστασης του ακινήτου. Έτσι θα βοηθηθείς στην σωστή καταγραφή επιφανειών και θέσης των κτιρίων. Παράλληλα θα έχεις εικόνα του ιδιοκτησιακού σε σχέση με τίτλο και Ο.Α. Ο στόχος μας σε κάθε ακίνητο είναι να ταυτίσουμε με τις ενέργειές μας τη νομική και τεχνική του ταυτότητα και την υφιστάμενη κατάσταση. Τέλος, θα απαιτηθεί τοπογραφικό (και Κ.Η.Δ βεβαίως) στην πρώτη δικαιοπραξία που θα γίνει.  Στο σύστημα θα εισάγεις το τοπογραφικό άδειας στα υποχρεωτικά δικαιολογητικά πληρότητας και στα προαιρετικά το τοπογραφικό αποτύπωσης. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Ρυθμίζω αυθαίρετη κατασκευή, σε υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια, υπάρχει στην πολεοδομία ο φάκελος με τα εγκεκριμένα σχέδια, εκτός του τοπογραφικού. Θεωρείται πως είναι πρόβλημα να ανέβει στο σύστημα το νέο τοπογραφικό ΕΓΣΑ που έχω κάνει στη θέση του "τοπογραφικού αδείας";

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, theofani said:

Καλησπέρα

Ρυθμίζω αυθαίρετη κατασκευή, σε υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια, υπάρχει στην πολεοδομία ο φάκελος με τα εγκεκριμένα σχέδια, εκτός του τοπογραφικού. Θεωρείται πως είναι πρόβλημα να ανέβει στο σύστημα το νέο τοπογραφικό ΕΓΣΑ που έχω κάνει στη θέση του "τοπογραφικού αδείας";

Nαι! Το νέο εξαρτημένο τοπογραφικό που έφτιαξες να το βάλεις στην "ειδική θέση" που υπάρχει γι' αυτό. Οφείλεις να εξαντλήσεις όλες τις πιθανότητες για εύρεση του τοπογραφικού της άδειας!!! Αν τελικώς δεν το βρεις, τότε στη θέση του να ζητήσεις από την οικεία πολεοδομία βεβαίωση ότι, έχει απολεσθεί το τοπογραφικό της άδειας και να βάλεις τη βεβαίωση αυτή... 

P.S. Ο νόμος είναι συγκεκριμένος σχετικώς με τα δικαιολογητικά κ.λπ. που ζητούνται... Δυστυχώς δεν πρέπει ν' αυθαιρετούμε....

Link to comment
Share on other sites

Με συνάδελφο μηχανικο που γνωρίζω χρόνια έκανε τελευταία μέρα 30/9 προσωπική μου και συγγενων μου αιτήσεις για να εκδωθούν παράβολα τα οποία και πληρώθηκαν. Ο εντοπισμός και τα αφμ ήταν σωστά , τα υπόλοιπα κουτουρού, στην τύχη, αφού θα έρθει μετα τίς 5/11 που έχετε να ολοκληρώσετε μου φαίνεται τα αρχεία του 4178, γιατί δεν προλαβαίνει να ανασάνει..

Μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που θα περάσει ο μήνας και δεν έχει προχωρήσει την δήλωση (είναι αρχική υποβολή) το πολύ- πολύ να μπεί κάποιο πρόστιμο στην Α΄δόση.

Με δόσεις θα πάμε, όχι με εφάπαξ.

1. Ισχύει ότι είμαστε καλλυμένοι και δεν θα χάσουμε την ρύθμιση?

2. Μετα τίς 5/11 θα μπουν σωστά τ.μ και θα αυξηθούν αρκετά τα πρόστιμα που υπάρχουν τώρα στην αρχική υποβολή. Είναι Οκ?

3. ούτε τίς αναθέσεις θα κάνει τώρα, θα τίς τυπώσει την χαρτούρα τότε. Ισχύει και αυτό?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. Αν πληρώθηκαν τα παράβολα 30/9 είσαι 100% οκ, αν πληρώθηκαν ως 15/10 λογικά είσαι οκ.

2. Είσαι οκ μέχρι την οριστική υπαγωγή να μεταβάλλεις ότι θέλεις όσο θέλεις. Μετά μπαίνει φρένο +/- 20% που για να το ξεπεράσεις θέλει έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ (μιλάμε για ένα πολύ ρομαντικό πρωινό αυτό το ΣΥΠΟΘΑ....)

3. Αν εννοείς την εξουσιοδότηση είναι απαραίτητη κατά τη μεταβολή από αρχική υποβολή σε υπαγωγή, οπότε καλά λέει.

Μα καλά, δεν εμπιστεύεσαι τον άνθρωπο που πληρώνεις και γνωρίζεις κ χρόνια όπως λες κ εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί κ να τρολάρει; 

Μη το πάρεις προσωπικά, γενικά βλέπω την καχυποψία να έχει εκτοξευτεί γι'αυτό το σημειώνω.

Ο δικος σου μια χαρά στα λέει, μου φαίνεται ότι ξέρει τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω κι εγώ ο αδαής, γιατί βρε συνάδελφε να γίνει όλο "αυτό" τώρα, με "αυτές" τις συνθήκες και με "αυτόν" τον τρόπο; Υπήρχε λόγος;

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, zazeng said:

1. Αν πληρώθηκαν τα παράβολα 30/9 είσαι 100% οκ, αν πληρώθηκαν ως 15/10 λογικά είσαι οκ.

τα παράβολα πληρώθηκαν 30/9. Τώρα ένα ήταν παλιός αρ.πρωτοκόλλου και εκδόθηκε 15/10 και πληρώθηκε 15/10. Υπάρχει πρόβλημα για αυτό? Γιατί?

2. Είσαι οκ μέχρι την οριστική υπαγωγή να μεταβάλλεις ότι θέλεις όσο θέλεις. Μετά μπαίνει φρένο +/- 20% που για να το ξεπεράσεις θέλει έγκριση από ΣΥΠΟΘΑ (μιλάμε για ένα πολύ ρομαντικό πρωινό αυτό το ΣΥΠΟΘΑ....)

3. Αν εννοείς την εξουσιοδότηση είναι απαραίτητη κατά τη μεταβολή από αρχική υποβολή σε υπαγωγή, οπότε καλά λέει.

Οπότε ας έχουν και τότε σφραγίδα με το γνήσιο σωστά?. Δεν χρειάζεται αυτη να την έχεις μέσα στο μήνα.

Μα καλά, δεν εμπιστεύεσαι τον άνθρωπο που πληρώνεις και γνωρίζεις κ χρόνια όπως λες κ εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί κ να τρολάρει; 

Μη το πάρεις προσωπικά, γενικά βλέπω την καχυποψία να έχει εκτοξευτεί γι'αυτό το σημειώνω.

Οχι φίλε δεν το παίρνω προσωπικά , αλλά είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα που μιά στραβή να γίνει πάς για φούντο. Είναι και η πίεση με τίς 5/11 που έχετε και όλα δημιουργούν ένα αγχος.

Ο δικος σου μια χαρά στα λέει, μου φαίνεται ότι ξέρει τι κάνει.

Σε υπερευχαριστώ για τίς απαντήσεις

 

11 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ρωτάω κι εγώ ο αδαής, γιατί βρε συνάδελφε να γίνει όλο "αυτό" τώρα, με "αυτές" τις συνθήκες και με "αυτόν" τον τρόπο; Υπήρχε λόγος;

 

Γιατί ήταν οικονομικά δύσκολα ακόμα και  τα παράβολα δυστυχώς. Και έλεγες , άντε μήπως δώσει την τελευταία παράτα. Απο την άλλη ξέρεις ότι είναι καταστροφικό κατ.5 να μείνει εκτός. Οπότε στο 90΄αναγκαστικά με δανεικά κλπ.... Μόνο για αυτό το λόγο  φίλε.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, katrmp said:

Υπάρχει πρόβλημα για αυτό?

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει νομοθεσία να το στηρίζει. Στηριζόμαστε στο λόγο του ΤΕΕ........ (Πολλές τελίτσες)

2 λεπτά πριν, katrmp said:

μιά στραβή να γίνει πάς για φούντο.

Πάψε μωρέ - για φούντο θα πας αν κάνετε αλλαντάλλα της Παρασκευής το γάλα εσύ κ ο μηχανικός, δώσε σωστά κ έγκυρα στοιχεία εσύ ως ιδιοκτητης κ δώστου χρόνο να δουλέψει σωστά ως μηχανικός για να έχετε έγκυρο αποτέλεσμα. Αν έχει δουλειά για τις 8/11 αστον να την τελειώσει να σε αντιμετωπίσει με καθαρό μυαλό. Δεν είναι κ απλή υπόθεση μια σωστή δήλωση, πόσο μάλλον τώρα που μαζεύτηκαν πολλές.

Αν ησουν εσύ στη σειρά για τις 8, θα ήθελες να σε άφηνε παραπισω για κάτι που μπορεί αντικειμενικά να πάει πιο μετα; Δεν νομίζω.

11 λεπτά πριν, katrmp said:

Απο την άλλη ξέρεις ότι είναι καταστροφικό κατ.5 να μείνει εκτός

Δε θέλω να εμπλακώ στη συζήτηση σας, αλλά αν δανείστηκες για να υποβάλλεις κατ5, kudos...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.