Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μόλις τώρα, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συμβουλεύσου καλύτερα το δικηγόρο σου....

Ε όχι και τον δικηγόρο!! Για να μου διαβάσει τι λεει η ανακοινωση του ΤΕΕ?  Τι διαφορετικό διαβάζεις στην ανακοίνωση εσύ? Το έχω ειλικρινά απορία να μου αποκρυπτογραφήσεις το κρυφό νόημα και απο που πηγάζει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ όλα είναι μια χαρά.... Προχώρα όπως σε συμβούλευσαν....

 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον π.χ. σήμερα που ο νόμος ισχύει υπαγάγω σε αυτόν π.χ. 50 αυθαίρετα τ.μ. ενός ακινήτου, αλλά "αύριο" που ο νόμος θα έχει λήξει, υπαγάγω σε αυτόν π.χ. 150 αυθαίρετα τ.μ., θα έχω πρόβλημα; Πες του ακόμα ότι, οι "κινήσεις" μου αυτές καταγράφονται από το σύστημα των αυθαιρέτων κ.λπ. Σαν κι αυτό υπάρχουν κι άλλα ερωτήματα...

Σε ευχαριστώ! Για μένα τέλος εδώ._

Link to comment
Share on other sites

Λεει ότι δεν έχει καμία σημασία η λήξη του νόμου αφού υπάρχει η κοκκινη γραμμη του 2011. Οπότε το να διορθώσεις 50τ.μ σε 150τ.μ κατηγ.5 είναι ακριβώς το ίδιο σαν να διορθώνεις σε κατηγ.4 που δεν έχει λήξει. Διότι αν το ένα είναι μη νόμιμο είναι και το άλλο χωρίς καμία διαφορά αφού όμοια αφηνει αποτύπωμα και η διορθωση στην κατηγ.4 και η διόρθωση αυτη θα μπορούσε να υπονοήσει ότι τα 100τ.μ διαφορά προέκυψαν τώρα (2020) .

 Τελοσπάντων καλο βράδυ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

ύψος προστίμου

το 20% θεωρώω (με 2 ω όπως το εκφέρουν οι δικηγόροι) ότι εννοεί εδώ!

ε όχι κ τσακάλι! εγώ δηλώνω το πολύ κότα λυράτη😀 , αν δεις τι κυκλοφορεί... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερόμουν σε σένα λεβέντη μου... Αλλά σε εκείνον που έχει πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνει κ.λπ.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στον 4495 ως γνωστών προστέθηκε στο τμημα των δικαιολογητικων καξ η συμπληρωματικη υποβολη ε9 αποβιωσαντα. Αυτη η ιστορία ξεκινησε απο την εγκυκλιο του 4178. Γενικως πως το αντιμετωπίζεται? Συγκεκριμενα μου εχει τυχει σε περίπτωση με θανατο του 2000 οπου η αποδοχη εγινε το 2018....θεωρειται οτι πρεπει να εξαντληθεί καθε πιθανοτητα εύρεσης του ε9 του θανοντα? Πραγμα αρκετα δυσκολο μετα απο 20 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω του laxanos να ρωτήσω: Εάν έχω πάρει ανάθεση από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος απεβίωσε μερικές ημέρες μετά, την υπεύθυνη δήλωση μπορεί να την υπογράψει η σύζυγός του ή θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.