Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όλα αυτά είναι "σαχλαμαρίτσες" της εφαρμογής.... Για να κάνεις δήλωση απαιτείται να έχεις ιδιοκτήτη/τες! Αυτός είναι ο κανόνας. Για να αποδείξει κάποιος ότι, είναι ιδιοκτήτης οφείλει να σου φέρει τους τίτλους ιδιοκτησίας του να τους μελετήσεις! Άρα, ιδιοκτήτες δεν υπάρχουν, όταν δεν έχουν τίτλους ιδιοκτησίας. Οπότε, εσύ δεν κάνεις τίποτα (δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος να εξασφαλίσεις την αμοιβή σου) και περιμένεις μέχρι οι συνθήκες να διαμορφωθούν καταλλήλως. Δηλαδή, έως ότου ολοκληρωθεί η αποδοχή κληρονομιάς και σου προσκομιστεί ο "τίτλος ιδιοκτησίας". Σε κάθε περίπτωση τον πεθαμένο και τα έγγραφά του, τον αφήνεις στην ησυχία του....

Ιάσονα καλημέρα. Εχω τίτλο αποδοχής κανονικά. Και νέους ιδιοκτήτες των οποίων τα Ε9 έχω υποβάλλει ήδη στο σύστημα. Το ερώτημα αφορά αν πρέπει να εξαντληθεί η πιθανότητα να βρεθεί Ε9 αποβιώσαντα το 2000 με βάση αυτή τη σαχλαμάρα που αναφέρεται στο νόμο περι συμπληρωματικής υποβολής.

@dimitris GM Χρόνια πολλά Δημήτρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η "ανάθεση"! Είναι και άλλα π.χ. σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης, υπεύθυνη δήλωση, κ.λπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, laxanos said:

 Το ερώτημα αφορά αν πρέπει να εξαντληθεί η πιθανότητα να βρεθεί Ε9 αποβιώσαντα το 2000 με βάση αυτή τη σαχλαμάρα που αναφέρεται στο νόμο περι συμπληρωματικής υποβολής.

Το ξαναγράφω, "άσε τον πεθαμένο στην ησυχία του"!! Δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έχεις δίκιο, αφού έστω και αν δεν είναι προαπαιτούμενα τα υπόλοιπα για να προχωρήσει η δήλωση, συμπληρώνουμε το αναθεματισμένα κουτάκια ότι έχουμε όλα τα δικαιολογητικά, και για την ορθότητα της δήλωσης η οποία αυτή τη στιγμή δεν ισχύει εφόσον δεν είναι ο πεθαμένος πλέον ιδιοκτήτης υλικών αγαθών...

Link to comment
Share on other sites

Να είναι πάντα πρώτη σου προτεραιότητα, όσο το δυνατόν πιό σύντομα να έχεις στη διάθεσή σου, (1) την εξουσιοδότηση του μηχανικού, (2) τη σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης και (3) την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη! Αν αυτό μάθεις να το "εξασφαλίζεις", τότε όλα μετά είναι εύκολα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες και έτσι πρέπει... Τη σύμβαση την είχα δώσει και επειδή έπρεπε να πάει αστυνομικός για το γνήσιο, όταν τελικά πήγε, δεν ήμουν παρών και ξεχάσανε να την υπογράψουν. Υπέγραψαν μόνο την ανάθεση. Την υπεύθυνη δήλωση, θα πρέπει να βρω ένα σύστημα, πρώτα να μελετώ (αφού έχω εξασφαλίσει την αμοιβή) τα στοιχεία του ακινήτου να έχω καταλήξει στις παραβάσεις και μετά να ξεκινώ την υπαγωγή. Έλα όμως που τώρα ήταν και οι προθεσμίες της κατηγορίας 5...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολή>μελέτη>εξουσιοδότηση, συμφωνητικό, υπεύθυνη δήλωση.

Δεν βλέπω άλλο τρόπο. Τώρα ειδικά που έχουμε πιθανότητα να βγει κάτ5...

Να σαι καλά ρε Jason, μας μαθαίνεις τις κακοτοπιές.

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.