Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για την αναταπόκριση και συγνώμη που ήμουν απών τις τελευταίες ώρες, για να προσθέσω ένα ακόμα, αν και "προβοκατόρικο" σχόλιο.

Ως εδώ καταλαβαίνω ότι μετά θάνατον και μέχρι να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς δεν υπάρχει νόμιμος ιδιοκτήτης του ακινήτου και εφόσον δεν έχω εξασφαλίσει την υπ. δήλωση και το ιδιωτικό συμφωνητικό, ουσιαστικά δεν μπορώ να προχωρήσω την υπαγωγή.

Το σκεφτόμουν αυτό και αναρωτήθηκα: Το νομικό κώλυμμα στην περίπτωσή μου ποιο ακριβώς είναι; Ο λόγος, δηλαδή, για τον οποίο με συμβουλεύετε το παραπάνω είναι για να μη βρεθώ εκτεθιμένος σε περίπτωση που "στραβώσει" το θέμα μέχρι να γίνει η αποδοχή και οι κληρονόμοι δεν θέλουν, π.χ. να κάνουν την υπαγωγή; 'Η μήπως είναι τυπικό το ζήτημα επειδή η ΥΔ και το συμφωνητικό θα έχουν διαφορετικές υπογραφές, χωρίς όμως ουσιαστικές συνέπειες;

Αν, θέλω να πω, υπάρχει εμπιστοσύνη στον πελάτη μπορώ να πάω σε υπαγωγή (μέχρι τέλος του μήνα) ώστε να πληρωθεί το πρόστιμο εφάπαξ και όταν έχει γίνει η αποδοχή να διορθώσω το ιδιοκτησιακό και να προσθέσω τα απαραίτητα σχόλια συνοδευτικά με τα υπολειπόμενα αρχεία ή για κάποιο (νομικό) λόγο θα θεωρηθεί η υπαγωγή άκυρη και δεν γίνεται επί της ουσίας να την προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

α] αρχιζοντας απο το τελος,

Με τον πελατη δεν τιθεται  ποτέ θεμα εμπιστοσυνης. Ειναι ενα απλο θεμα  "τύπου και διαδικασιας"

 [ενα σωρο μηχανικοι εκαναν τακτοποιησεις με το "εχω Ε9"....ή  "εχω την συναινεση..."  "και βεβαια ...πώς δεν θα τα εχω"....τρεξονγυρεψον... "τα φερνω  αυριο"

  και περασαν χρονια 5  μετα το το "αυριο" και οι μηχανικοί ακομα περιμενουν.

 β] με απλα λογια:

Δεν ξερεις το κληρονομικο, τις μεριδες, τις αποποιησεις, τα υπολοιπα στοιχεια που καθιστουν καποιον κληρονομο και σε ποιό ποσοστο.

Να παει να κανει την αποδοχη του και να σου ερθει.

Εσυ το μονο που σου επιτρεπεται ειναι να μετρησεις και να δοσεις ατυπα ολα τα στοιχεια των ακινητων.

Μετα την αποδοχη θα κανεις ολες τις ενεργειες  με εντολη του νομιμου ιδιοκτητη.

αυτα

και τελος

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Η γνώμη σου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα και είναι χρυσό βέλος στη φαρέτρα μας. Καταλαβαίνω λοιπόν τη σοβαρότητα και θα πω στους κληρονόμους ότι το εφάπαξ και τα λοιπά επέρχονται της ουσίας. Θα μιλήσω αύριο και με τη συμβολαιογράφο. Καλό σου βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Έχω ένα εκτός σχεδίου που κατασκευάστηκε το 1976 μια ισόγεια αγροτική αποθήκη. (χορταποθήκη). 

Είναι μόνο αυτό το κτίριο στο αγροτεμάχιο. 

Σκέφτομαι την "επικρατούσα χρήση", Εντάσσεται στην κατηγορία πρωτογενούς τομέα..?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάμε την καρδιά μας, για τέτοιου είδους θέματα, αλλά απλώς στηριζόμαστε στο μυαλό μας....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, με την καρδιά θα σε αγαπήσουν τώρα αλλά θα σε μισησουν μετά (ενδεχόμενα).

Με το μυαλο το αναποδο.

Edit: κ χωρίς ενδεχόμενα ;)

Edit2: εντελει το 0.4 θα γίνει 0.6

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2020 at 12:52 ΜΜ, l_zrs said:

καλησπέρα,

Έχω ένα εκτός σχεδίου που κατασκευάστηκε το 1976 μια ισόγεια αγροτική αποθήκη. (χορταποθήκη). 

Είναι μόνο αυτό το κτίριο στο αγροτεμάχιο. 

Σκέφτομαι την "επικρατούσα χρήση", Εντάσσεται στην κατηγορία πρωτογενούς τομέα..?

Μπορείς να το δηλώσεις ως "μεταποίηση πρωτογενούς τομέα", σχετική η Ε/Α 12 Γ' Μέρους Ερωτοαπαντήσεων για τη ρύθμιση αυθαιρέτων Κεφ. Β Ν. 4014/2011.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ποια είναι η τελική ημερομηνία που μπορούμε να ανεβάσουμε τα δικαιολογητικά στον 4495? πρόκειται για δήλωση από μεταφορά, από τον 4178.

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.