Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 2/11/2020 at 11:25 ΠΜ, civil_lak said:

Μπορείς να το δηλώσεις ως "μεταποίηση πρωτογενούς τομέα", σχετική η Ε/Α 12 Γ' Μέρους Ερωτοαπαντήσεων για τη ρύθμιση αυθαιρέτων Κεφ. Β Ν. 4014/2011.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να το δηλωσει μεταποίηση,είναι αποθήκη και δηλώνεται σαν υπηρεσίες Γιατί δεν υπάρχει κατ.για τις αποθήκες σύμφωνα με το παράρτημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/11/2020 at 4:05 ΜΜ, patty said:

ποια είναι η τελική ημερομηνία που μπορούμε να ανεβάσουμε τα δικαιολογητικά στον 4495? πρόκειται για δήλωση από μεταφορά, από τον 4178.

Υποτίθεται εντός 18 μηνών από την ημερομηνία μεταφοράς της δήλωσης στις διατάξεις του 4495, εκτός από τη ΜΣΕ και τη μελέτη ηλεκτρολόγου, όπου απαιτούνται, οι οποίες έχουν δικές τους ημερομηνίες (τριετία ή πενταετία). Βέβαια και σε παλιές δηλώσεις του 4495 που έχει παρέλθει αυτή η ημερομηνία τα δικαιολογητικά μέχρι στιγμής ανεβαίνουν κανονικά.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Θα ήθελα μία σύντομη επιβεβαίωση. Στον 4495, σε αντίθεση με τον 4178, ο επικαρπωτής αν θέλει μπορεί να κάνει αίτηση υπαγωγής αυθαιρέτου χωρίς τη συναίνεση του ψιλού κύριου, σωστά? Έχω περίπτωση που επικαρπωτής (ο πελάτης μου) και ψιλός κύριος (η κόρη του πελάτη μου) είναι στα μαχαίρια και ο πρώτος επιθυμεί την τακτοποίηση ενώ η δεύτερη όχι.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί! Αξιοποιούνται όμως τα "δεδομένα" του ιδιοκτήτη του ακινήτου (ψιλού κύριου) π.χ. εκπτώσεις κ.λπ. και όχι τα δικά του.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε δήλωση Κ1 ή Κ2 όπου δηλώνονται μόνο λοιπές παραβάσεις σε ακίνητο χωρίς ο.α δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Καλό είναι όμως να υπάρξει διότι είναι απολύτως βέβαιο ότι, θα του χρειαστεί του φίλου ιδιοκτήτη στο άμεσο μέλλον. Γι' αυτό δώσε τώρα μια καλή "τιμή" και πείσε τον....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση τακτοποίησης ισογείου, όπου οι περιμετρικές διαστάσεις είναι εντός της απόκλισης του 2% σε σχέση με της άδειας, έχει γίνει κλείσιμο ενός η/χ και έχουν αλλάξει κάπως οι εξώστες. Επιπλέον έχει κατασκευαστεί αποθηκευτικός χώρος 7 τ.μ. κολλητά στην οικία. Η ερώτηση μου είναι, θα χρειαστεί να κάνω νέα κάτοψη ή μπορώ να σημειώσω πάνω στην ήδη υπάρχουσα; Εσωτερικά δεν έχω μετρήσει, αλλά υπάρχουν ορισμένες διαφορές σε σχέση με την κάτοψη της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η αποθηκη "κολλητα" στο ισογειο εχει ανεγερθει κατ' επεκταση του ισογειου ή σαν ανεξαρτητο κτισμα?

Δες και τί  άλλα εχεις και  περιμενε τις επεξηγησεις για το αρθρο 98

και τι οδηγιες θα δοθουν για τον τροπο "μεταβιβασης"

 

άλλα κτισματα υπαρχουν? εχει γινει συσταση?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

αυτη η αποθηκη "κολλητα" στο ισογειο εχει ανεγερθει κατ' επεκταση του ισογειου ή σαν ανεξαρτητο κτισμα?

Δες και τί  άλλα εχεις και  περιμενε τις επεξηγησεις για το αρθρο 98

και τι οδηγιες θα δοθουν για τον τροπο "μεταβιβασης"

 

άλλα κτισματα υπαρχουν? εχει γινει συσταση?

 

 

Η κολλητή αποθήκη είναι ένα σχήμα Π με τσιμεντόλιθα που κόλλησε στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού. Άλλα κτίσματα δεν υπάρχουν, παρά μόνο στέγαστρα αναλυτικού. Δεν έχει γίνει σύσταση και δεν τίθεται θέμα μεταβίβασης σε αυτή τη χρονική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 13/6/2019 at 10:00 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν χρειάζεται στις περιπτώσεις αυτές η ανασύσταση φακέλου ΟΑ. Ο μηχανικός ελέγχει με τα σχέδια της σύστασης κι αν συμφωνούν με την "πραγματικότητα" εκδίδει βεβαίωση και γίνονται τα συμβόλαια... 

Τελικά βλέπω πως υπάρχει διχογνωμία και επειδή έπεσα στην περίπτωση ανακινώ το θέμα...

Έχω άδεια του 75 με βεβαίωση καταστροφής από την ΥΔΟΜ (όχι μη ανεύρεσης). Πολυκατοικία με αρκετές οριζόντιες και με το υπόγειο (αποθήκη) να χρειάζεται βεβαίωση για μεταβίβαση. Αν και συμφωνώ περισσότερο στην ερμηνεία του @Pavlos33 -ότι πρέπει να γίνει ανασύσταση σύμφωνα με το 99 με επισύναψη των κατόψεων της σύστασης- μπαίνω στον πειρασμό να ακολουθήσω την απλουστευμένη οδό του να ελέγξω σύμφωνα με τα σχέδια της σύστασης...

Έχουμε κάποια ενημέρωση πάνω στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.