Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Λοιπόν, γιατί δεν αναλαμβάνεις την ευθύνη να το τακτοποιήσεις με το σχέδιο της σύστασης; Παρεπιπτόντως, δεν έχεις αναφέρει πότε έγινε η σύσταση (συγνώμη αν δεν το είδα σε προηγούμενα ποστ). Ειδικά αν είναι πριν το 1975, δεν βλέπω κανέναν λόγο να μη το τακτοποιήσεις με "Ναι" στην ο.α. και να πληρωθεί το παράβολο. Αλλά και μεταγενέστερη να είναι δώσε βεβαίωση νομιμότητας, αν η κρίση σου ως λογικός άνθρωπος και μηχανικός (υλικά, μορφολογία κτιρίου) είναι ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές. Θα είχες κάτι να φοβηθείς σε αυτή την περίπτωση; Το πιθανότερο δεν είναι εξάλλου ότι σε ένα τόσο παλιό διαμέρισμα να έχουν μετρήσει όλοι οι χώροι της άδειας στη δόμηση; Ποιο είναι το μεγάλο κακό; Πάντως για ευθυνόφοβους τους κόβω τους υπαλλήλους της ΥΔΟΜ, για να σου δώσουν αυτοί σίγουρη λύση. Και έτσι όπως έχουν τα πράγματα όμως, "σίγουρη" μου φαίνεται.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις και συγχαρητήρια που δεν δέχεσαι αμάσητα την όποια προσέγγιση, αλλά μπορεί από  ένα σημείο και έπειτα να πρέπει να καταλήξεις με δική σου κρίση σε κάποιες αποφάσεις και όχι να περιμένεις να στις δώσει έτοιμες ο νόμος. Και ποιος νόμος: ο 4495!

Link to comment
Share on other sites

Την ευθύνη την έχω αναλάβει. Άλλωστε όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται! Έτοιμες απαντήσεις δεν περιμένω. Οι συζητήσεις και τα ερωτήματα που θέτω έχουν την ενίσχυση της πληροφόρησης μου βάσει εμπειριών συναδέλφων. Φυσικά θα περίμενα και μία αιτιολόγηση της άποψης να καταλάβω αν προκύπτει από κάποιο σκεπτικό ή από ωχαδερφισμό. Προσωπικά, μου έχουν κατατεθεί έγγραφα από συναδέλφους που έχω φρίξει με την ελαφρότητα που αντιμετωπίζουν τις καταστασεις!  Το συγκεκριμένο πρόβλημα όμως παραμένει άλυτο και τελικά ο καθένας το αντιμετωπίζει κατά περίπτωση, οπως φαίνεται.

Το έγγραφο της ΥΔΟΜ που ανάρτησα μου το έδωσε συνάδελφος σε μία από τις συζητήσεις μας. Προσωπικά έκανα και αίτημα στην ΥΔΟΜ για αντίγραφο της απάντησης της Αποκεντρωμένης. Αντίστοιχα, ενώ έχω έγγραφη απάντηση από την αρμόδια ΥΔΟΜ -Περιστερίου- ότι απαιτείται αποτύπωση για την ανασύσταση βάσει 99στγγ, στην προφορική συζήτηση μας διακρίθηκαν 3 κατηγορίες μηχανικών:

1 - με ανασύσταση φακέλου (πάλη με το γραφειοκρατικό τέρας σε περιπτώσεις συνιδιοκτησίας),

2 - βεβαίωση με σχέδια σύστασης (με την λογική: αφού αυτά θα καταθέσεις άλλωστε για προ 9/83 και την περίπτωση ανασύστασης),

3 - όλο αυθαίρετο (σας πληρώνω το δυσμενέστερο και δεν ασχολούμαι περαιτέρω με τα βδελυγματικά νομοθετήματα σας -άλλωστε εισπρακτικό χαρακτήρα έχουν.

και όλα αυτά διακρίνονται σε προ 9/83 και μετά 9/83

Οπότε ανάλογα την περίπτωση...

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η υποχρέωση της ανασύστασης βαραίνει την αρμόδια υπηρεσία βάσει ΠΔ114/05 και ότι δεν έχει πάψει να ισχύει ότι "... Η σύμπραξη του πολίτη σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να γίνεται μόνον εφ' όσον έχει εξαντληθεί κάθε πρόσφορος τρόπος αναζήτησης των δικαιολογητικών και των στοιχείων του απωλεσθέντος φακέλου, οι δε προϋποθέσεις και οι όροι σύμπραξής του πρέπει να καθορίζονται πάντα με βάση την όσο το δυνατόν μικρότερη ταλαιπωρία του, καθώς και μέσα σε συγκεκριμένη προθεσμία. " Εγκ-ΔΙΑΔΠ/Α/23129/04 - Ανασύσταση φακέλου (εφαρμογή του Ν-3242/04). Το οτι με το αρθ96 στ γγ ζητάει την αποτύπωση των σχεδίων του ΚΤΗΡΙΟΥ θεωρώ οτι ερχεται σε πληρη αντίθεση με τις υποχρεώσεις της υπηρεσίας... (τι περιμενεις τωρα θα μου πεις... να σου κανει ανασύσταση η πολεοδομία που δεν εχει υπάλληλο να αρχειοθετήσει φακέλους...)

Στο προκείμενο:  Άδεια είπαμε του '75 (περίπτωση 75-83 -ΚΑΤ2), Σύσταση του '79. Αυθαίρετα, φυσικά και έχει! Ποιο ακίνητο δεν έχει;  Εκτός των κλασικών (ΠΠ/ΚΑΤ3), γίνονται επεκτάσεις υπογείου στον ακάλυπτο με ΥΔ,ΥΚ, Πλάγιες>20%, σε θεόστραβο οικόπεδο, με μετατόπιση κλιμακοστασίου σε άλλη θέση και ίσως την ανύψωση της πλάκας του ισογείου με αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί τον ορισμό περί υπόγειου το μεταβιβαζόμενο ακίνητο (σύμφωνα με ΓΟΚ73).

Άρα το σενάριο που προκρίνεται είναι να εκδοθεί βεβαίωση με έλεγχο των σχεδίων της ΣΟΙ αφού έχω βρει από το αρχείο έτερου ιδιοκτήτη το τοπογραφικό της αδείας με την στρογγυλή φάτσα κάρτα το οποίο βεβαιώνει στην περίπτωση μου αρκετά...

 

Προσωπικά την τριτη περίπτωση δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να την ακολουθήσω,  ισως επειδή δεν εχω καταλάβει την λογική της.     Να σας πω... δεν εχει αδεια, αλλά έχει, αλλά επειδή δεν βρισκω τα σχεδια, δηλώνω οτι δεν εχει, αλλά να εχω την αδεια το γραφω και στην ΤΕ, οπότε δεν την ανακαλώ, παρε τωρα ολα τα χρήματα για το αυθαίρετο που εχει αδεια και υπολογίζω χωρίς αδεια... ίσως επειδή μου θυμίζει περίσσότερο τον αξιαγάπητο....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που γράψανε, ξεχασανε όμως αυτό:

99/στ/αα:
σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας

δδδ:
Αν η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, είναι δυνατή η υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται στη σύσταση και δεν απαιτείται να προβεί ο μηχανικός στη σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης, χωρίς όμως αυτό να πιστοποιεί τη νομιμότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις. Ο έλεγχος των αυθαιρεσιών γίνεται σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,

Καταλαβαίνω το να μην θες να βασιστείς σε hint, αλλά το να το κρίνεις βάση της σύστασης είναι σαφώς λάθος. Θα προτιμούσα τα hint. (Αν ήταν προ 75 ακόμα πιο εύκολα)

Οπότε ο μόνος -100% σιγουρος- δρόμος που μένει είναι της ανασύστασης.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, zazeng said:

Οπότε ο μόνος -100% σιγουρος- δρόμος που μένει είναι της ανασύστασης.

Μην είσαι βέβαιος γι' αυτό! Στο έγγραφο της ΥΔΟΜ Αθήνας παραπάνω γράφουν την "ιστορία της ζωής τους" αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια που αναφέρει ο νόμος για να γεμίσουν δυ'ο σελίδες και να καταλήξουν απλώς στη γνώμη τους και μόνο!!! Μην παρασύρεσαι... Η γνώμη τους δεν είναι νόμος! Έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα που έχει και η δική σου. Δεν στέκει νομικά πουθενά για να στηριχτείς πάνω της! Άλλες ΥΔΟΜ έχουν τελείως διαφορετικές απόψεις. Ψάξτο...

Η λύση στις περιπτώσεις αυτές είναι μία. Απλή, φτηνή, νόμιμη! Την είχα αναφέρει παραπάνω.

Την καλησπέρα μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το έγγραφο τώρα το διάβασα και έχω μείνει με ανοικτό το στόμα. Αρχικά, έχουμε την απάντηση της αποκεντρωμένης???Επίσης, τι κουλά είναι αυτά που γράφουν? δηλαδή ότι έχει στέλεχος αδείας χωρίς φάκελο, και η κάτοψη της σύστασης είναι ίδια με την τωρινή, βγάζεις βεβαίωση? είμαστε με τα καλά μας? επίσης συνάδελφε αν θέλεις γράψε και η βεβαίωση απώλειας φακέλου τι λέει, διότι από Αθήνα, η τελευταία τέτοια που είχα πάρει εγώ έγραφε ότι στον τωρινό έλεγχο δεν βρέθηκε ο φάκελος και επιφυλάσσονται σε μελλοντικό έλεγχο. Κοινώς, μπορεί να ξέπεσε πουθενά και τότε θα σας ξαναειδοποιήσουμε (εδώ γελάμε)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασσική παρθενοπιπιτσίστικη απάντηση Έλληνα δ/Υ, προς Θεού δεν αμφισβητείται η νομιμότητα, πάνω από το πτωμα μας μόνο θα το δηλώσετε χωρίς άδεια, αλλά δώσε βεβαίωση βάση σύστασης..... 
Άλλωστε τι είναι ο μισός ποινικός κώδικας στην πλάτη; (του άλλου)

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, sissy_arch said:

....το έγγραφο τώρα το διάβασα και έχω μείνει με ανοικτό το στόμα. 

Έχει κυκλοφορήσει εδώ και πάνω από 2 χρόνια.... Τρομάρα τους!

36 λεπτά πριν, sissy_arch said:

.....έχουμε την απάντηση της αποκεντρωμένης???

Αυτοί δεν κάνουν "σαχλαμαρίτσες" όπως οι της Αθήνας....

Όσον δε αφορά στα υπόλοιπα..... ασχολίαστα, γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες οι διαχειριστές του site (ειδικά εμένα)....

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, zazeng said:

Κλασσική παρθενοπιπιτσίστικη απάντηση Έλληνα δ/Υ, προς Θεού δεν αμφισβητείται η νομιμότητα, πάνω από το πτωμα μας μόνο θα το δηλώσετε χωρίς άδεια, αλλά δώσε βεβαίωση βάση σύστασης..... 
Άλλωστε τι είναι ο μισός ποινικός κώδικας στην πλάτη; (του άλλου)

Κανόνας: Οι ΥΔΟΜ δεν έχουν απολύτως καμία ανάμειξη με τους νόμους ρύθμισης αυθαιρέτων._

Link to comment
Share on other sites

@sissy_arch άλλο η βεβαίωση απώλειας, άλλο μη εύρεσης η οποία παραπέμπει στην παρ. στ.ββ. Εδώ λέει απώλειας και φυσικά δεν την έχω αφού δεν είναι δική μου αίτηση. Έχω στείλει όμως σχετικό αίτημα για το αντίγραφο της απάντησης της αποκεντρωμένης. Για να δούμε... υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.