Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση με κτίσμα προ του 1955  με μια λοιπή παράβαση (2009). Τι δικαιολογητικά ζητάει το σύστημα γιατί από ότι καταλαβαίνω άλλα γράφει ο νόμος και άλλα ζητάει το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Άρθρο 100 παρ.5

5. Για τις παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στις παρ.19, 26 και 57 του άρθρου 2 του ν.4067/2012 (Α79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του άρθρου 96 καταβάλλεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό σύμφωνα με το Παράρτημα Β. Αν στο Παράρτημα Β δεν περιλαμβάνεται τιμή μονάδος της αυθαίρετης κατασκευής, λαμβάνεται η τιμή μονάδος τιμολογίων αγοράς. Προϋπολογισμός έως και δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.
Ο αριθμός των παραβάσεων προκύπτει από το πηλίκο του συνολικού προϋπολογισμού δια του ποσού των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος Α.
Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρετοι ημιυπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και με την προϋπόθεση, ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δόμησης, λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σύμφωνα με την παρ.7.
Ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, που δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά γγγ, δδδ, εεε της παραγράφου στ του άρθρου 99.

Επομένως,ανεξαρτήτως των απαιτούμενων αρχείων που εμφανίζει το σύστημα ο Νόμος λέει ξεκάθαρα ότι δεν απαιτούνται το γγγ) της στ του 99,δηλαδή διάγραμμα κάλυψης,το δδδ της στ του 99,δηλαδή κάτοψη και το εεε της στ του 99,δηλαδή τομή.

Εάν θέλεις να τα αναρτήσεις ,είναι δικαίωμα σου.Εάν δε θέλεις να τα αναρτήσεις και να ανεβάσεις ένα ενημερωτικό σημείωμα που να τεκμηριώνει ότι δεν απαιτούνται εκ του νόμου,δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα,

Άρθρο 100 παρ.5

5. Για τις παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καθώς και για εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στις παρ.19, 26 και 57 του άρθρου 2 του ν.4067/2012 (Α79) που δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 του άρθρου 96 καταβάλλεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό σύμφωνα με το Παράρτημα Β. Αν στο Παράρτημα Β δεν περιλαμβάνεται τιμή μονάδος της αυθαίρετης κατασκευής, λαμβάνεται η τιμή μονάδος τιμολογίων αγοράς. Προϋπολογισμός έως και δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.
Ο αριθμός των παραβάσεων προκύπτει από το πηλίκο του συνολικού προϋπολογισμού δια του ποσού των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω. Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος Α.
Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρετοι ημιυπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδομικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και με την προϋπόθεση, ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δόμησης, λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης σύμφωνα με την παρ.7.
Ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, που δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά γγγ, δδδ, εεε της παραγράφου στ του άρθρου 99.

Επομένως,ανεξαρτήτως των απαιτούμενων αρχείων που εμφανίζει το σύστημα ο Νόμος λέει ξεκάθαρα ότι δεν απαιτούνται το γγγ) της στ του 99,δηλαδή διάγραμμα κάλυψης,το δδδ της στ του 99,δηλαδή κάτοψη και το εεε της στ του 99,δηλαδή τομή.

Εάν θέλεις να τα αναρτήσεις ,είναι δικαίωμα σου.Εάν δε θέλεις να τα αναρτήσεις και να ανεβάσεις ένα ενημερωτικό σημείωμα που να τεκμηριώνει ότι δεν απαιτούνται εκ του νόμου,δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Σε δήλωση αυθαίρετου με αυθαιρεσίες: 1) διαφορετική διαμερισμάτωση, 2) ΥΔΚΧ 2,0 τ.μ με χρονολογία 01/01/2004 μου ζητάει μόνο 5 δικαιολογητικά. Δεν ζητάει ούτε διάγραμμα κάλυψης, ούτε τομές, ούτε φωτογραφίες. Ακούγεται λογικό;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, architect1976 said:

Καλημέρα. Σε δήλωση αυθαίρετου με αυθαιρεσίες: 1) διαφορετική διαμερισμάτωση, 2) ΥΔΚΧ 2,0 τ.μ με χρονολογία 01/01/2004 μου ζητάει μόνο 5 δικαιολογητικά. Δεν ζητάει ούτε διάγραμμα κάλυψης, ούτε τομές, ούτε φωτογραφίες. Ακούγεται λογικό;

Καλημέρα, είναι γνωστό bug του συστήματος επειδή η ΔΔ δεν είναι μοναδική παράβαση. Θα βάλεις την ΔΔ ως λοιπή παράβαση και θα δεις ότι το σύστημα θα σου βγάλει τον σωστό αριθμό δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, akis73 said:

Καλημέρα, είναι γνωστό bug του συστήματος επειδή η ΔΔ δεν είναι μοναδική παράβαση. Θα βάλεις την ΔΔ ως λοιπή παράβαση και θα δεις ότι το σύστημα θα σου βγάλει τον σωστό αριθμό δικαιολογητικών.

Ευχαριστώ πολύ akis73, αυτό ήταν! Σε μια πιο παλαιά δήλωση παρόμοια, βλέπω ότι δεν είχα τέτοια θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 5/7/2021 at 9:31 ΠΜ, gktpgeue said:

Για κατάσταση Υπαγωγή που έγινε το Σεπτέμβρη του 2020 (τη γνωστή περίοδο "σπαμαρίσματος" δηλώσεων), παραμένουν οι 18 μήνες ως προθεσμία;

ΥΓ Στην πράξη: τις επιβάλουν αυτές τις προθεσμίες;

Και εγώ την ίδια απορία έχω. Μέχρι πότε πρέπει να γίνει η υποβολή των δικαιολογητικών για 4495 (εκτός Μελέτης Στατικής Επάρκειας);

Η στατική επάρκεια γίνεται μέχρι 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη δυνατότητα υποβολής αίτησης ρύθμισης του 4495 από νόμιμο κληρονόμο πριν γίνει αποδοχή κληρονομιάς? Η εμμονή των συμβολαιογράφων σε αυτό αποτελεί έναν μόνιμο πονοκέφαλο για εμάς. Ο 4495 και η εγκύκλιος 2 στο παρόν άρθρο μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι:

"Κληρονόμοι ακινήτων µε αυθαιρεσίες καταθέτουν συμπληρωματικά το Ε9 του αποβιώσαντος δικαιοπαρόχου". και "Κληρονόμοι ακινήτων στα οποία υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις καταθέτουν συμπληρωματικά το Ε9 του αποβιώσαντος δικαιοπάροχου."

Αυτά τα δύο εδάφια ουσιαστικά δεν υπονοούν ότι η αίτηση για ρύθμιση με τον 4495 μπορεί να γίνει και από κληρονόμο? Γιατί αν έχει γίνει η αποδοχή κληρονομιάς τότε δεν έχουμε πια κληρονόμο αλλά ιδιοκτήτη.

Ποια η γνώμη σας? dimitris GM?

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα μετρησεις και θα δοσεις -ατυπα- τα τελικα νουμερα για να κανει την δηλωση φορου κληρονομιας και την αποδοχη.

Πριν την αποδοχη δεν υπαρχει "κυριος"

[και ναμην μας χαλαει τη μερα...]

αΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΟΥΚΟΥΤΣΗ

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ξέρω αυτά και συμφωνώ κι έτσι το χειριζόμουν πάντα. Η συγκεκριμένη συμβολαιογράφος μου διευκρίνισε ότι γνωρίζει μεν πως δεν απαιτείται να γίνει τακτοποίηση για την αποδοχή κληρονομιάς, είναι ο μόνος τρόπος όμως να διασφαλιστεί ο ιδιοκτήτης σχετικά με τις παλαιότητες που δηλώνονται στο κτίσμα του (έχει κατασκευαστεί τμηματικά) και συγκεκριμένα όσον αφορά τις εκπτώσεις λόγω παλαιότητας στον Ένφια, και ότι χωρίς δήλωση τακτοποίησης μηχανικού θα είναι εκτεθειμένος σε περίπτωση ελέγχου. Να σημειώσω ότι ήδη έχει γίνει από εμένα φωτοερμηνεία αεροφωτογραφιών κι έχω συντάξει τεχνική έκθεση σχετικά με τα συμπεράσματα περί παλαιότητας, αλλά το έγγραφο αυτό μου λέει αφορά το κεφάλαιο και όχι τον Ένφια. Το έχετε ξανακούσει αυτό? Εγώ πρώτη φορά το άκουσα σήμερα.

Και στο σημείο αυτό να γράψω και την προφορική φυσικά απάντηση υπαλλήλου του ΤΕΕ σχετικά με το θέμα σε σημερινό τηλεφώνημά μου, η οποία ουσιαστικά υποδεικνύει ότι ναι μεν καλό είναι να αποφεύγεται αλλά θα μπορούσε να προχωρήσει ο μηχανικός σε τακτοποίηση πριν την αποδοχή κληρονομιάς, αρκεί να του προσκομιστούν και να ανεβάσει στο σύστημα και να ανφέρει και στην τεχνική του έκθεση τα στοιχεία που αποδεικνύον την ιδότητα του πελάτη του ως μοναδικού κληρονόμου καθώς και υπεύθυνη δήλωσή του με γνήσιο υπογραφής που να γράφει πχ οτι δεν είναι ιδιοκτήτης σήμερα αλλά αποτελεί τον μοναδικό νόμιμο εκ διαθήκης κληρονόμο και θα προβεί σε αποδοχή κληρονομιάς με συμβολαιογραφική πράξη.

Εννοείται ότι μπορώ να επιμείνω και να αρνηθώ, αλλά ήθελα να το συζητήσουμε κι εδώ πρώτα παραθέτοντάς σας το ιστορικό και διευκρίνίζοντας ότι ο πελάτης είναι γνωστός και δεν θα ήθελα να έχει προβλήματα με τον Ενφια, αν ισχύει κάτι τέτοιο, αρκεί να μην είμαι κι εγώ εκτεθειμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.