Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

ό,τι θες θα κανεις

αλλά,

δεν καταλαβα πώς συνδεεται η παλαιοτητα με εσενα

Η παλαιοτητα προκυπτει με βαση οσα εγραφε ο αποβιωσας εδω και χρονια στο δικο του Ε9.

ή με οσα υπογραφει ο πελατης [και βλεπεις και εσυ]

Δεν εχω ξανακουσει να θελει η ΔΟΥ κληρονομιων εκ των προτερων να εχει γινει τακτοποιηση για να παρει απο εκει την παλαιοτητα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΟΥ από όσο γνωρίζω δεν ζήτησε τίποτα. Απλά η συμβολαιογράφος υποστηρίζει ότι χωρίς εκ των προτέρων δήλωση τακτοποίησης όπου ο μηχανικός θα πάρει πάνω του το φλέγον ζήτημα της παλαιότητας, είναι εκτεθειμένος ο κληρονόμος σε έλεγχο από τη ΔΟΥ (από ό,τι καταλαβαίνω αν και όποτε..). Κι επειδή όλα αυτά εμένα μου φαίνονται περίεργα και δεν μου τα έχει ξαναναφέρει κανένας συμβολαιογράφιος στο παρελθόν, αν και δεν είναι λίγοι οι συμβολαιογράφοι που ζητάνε να προηγείται η τακτοποίηση της αποδοχής, σκέφτηκα να ανοίξω αυτή τη συζήτηση και στο φόρουμ μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

 ξαναδιαβαζω τον παραλογισμο....

"Απλά η συμβολαιογράφος υποστηρίζει ότι

χωρίς εκ των προτέρων δήλωση τακτοποίησης όπου ο μηχανικός θα πάρει πάνω του το φλέγον ζήτημα της παλαιότητας,

είναι εκτεθειμένος ο κληρονόμος σε έλεγχο από τη ΔΟΥ (από ό,τι καταλαβαίνω αν και όποτε..)."

 

Από πού προκυπτουν ολα αυτα;

Ο  μηχανικος δεν παιρνει τπτ "πανω του"

Την παλαιοτητα προτεινει/αποδειχνει ο κληρονομος/πελατης, με ΥΔ ή άλλα στοιχεία.

Εαν εννοει, να σωθει ο πελατης που υπεγραψε  ψευδη ΥΔ οτι το εχτισε το 1821

και να την πληρωσει ο μηχανικος, ο οποιος το μονο που κανει ειναι να παρει  τα στοιχεια απο το Ε9 και να διεκπεραιωσει την εντολη....

 ξεφευγουμε απο το ορια   καθε λογικης.

Τι αλλο θα δουνε τα ματια μας...:-x

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα είναι ελεγμένη με αεροφωτογραφίες, δεν τίθεται θέμα ψευδής δήλωσης. Για να μην έχει πρόβλημα όμως με τον Ενφια όπου μπορεί σε έναν έλεγχο να ισχυριστεί η εφορία ότι χωρίς δήλωση 4495 με τεχνική έκθεση μηχανικού η δηλωμένη παλαιότητα δεν γίνεται αποδεκτή και το κτίριο πάει με παλαιότητα ... σημερινή και προκύπτει τεράστια διαφορά φόρου, για αυτό χρειάζεται η τακτοποίηση να μπει μέσα στην αποδοχή. Αυτό κατάλαβα εγώ ότι ισχυρίζεται σύμφωνα με τα λεγόμενά της, το οποίο φυσικά αν θέλουμε το πιστεύουμε, για αυτό και το συζητάμε.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και το εξής: Η επιλογή "Νομέας και κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας" στο κουτάκι όπου συμπληρώνουμε την ιδιότητα του αιτούντα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΤΕΕ σε ποιους απευθύνεται? Ή απλά υπήρχε από εποχή 4178 κι έχουν ξεχάσει να το αφαιρέσουν?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

ας μην το μπερδευουμε με εικασιες.

Φορολογικα στοιχεια προς αποδειξη της παλαιοτητας ειναι και το Ε9

Το αναγνωριζει ρητα ο νομος.

Ο οποιοσδηποτε ελεγχος γινει,  ειναι   αυτος υποχρεωμενος να αποδειξει το "αναληθες"

εάν και οταν γινει και εάν εχει σχετικα αποδεικτικα στοιχεια...

ας κανει αναλυση με ανθρακα 14...

 

"Νομεας και κατοχος"

ειναι ξεχασμενο απο τον προηγουμενο νομο.

Καποιος δεν καταλαβε τι εννοουσε και καλου κακου το εσβησε απο τον 4495..:-x

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απλώς η συμβολαιογράφος δεν γνωρίζει τη δουλειά της και λέει σαχλαμάρες!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας,

Μου έτυχε περίπτωση η οποία με έχει προβληματίσει και χρειάζομαι τις σκέψεις σας.

Ιδιοκτήτης με ποσοστό 50% εξ' αδιαιρέτου από οικόπεδο (2000 τ.μ.) θέλει να μεταβιβάσει τμήμα αυτού. Το τμήμα αυτό (1000 τ.μ.) το έχει περιφραγμένο από το 1970. 

Έχει συμβουλευτεί δικηγόρο και συμβολαιογράφο (έχω μιλήσει κι εγώ μαζί τους)  ότι μπορεί να προχωρήσει σε συμβολαιογραφική πράξη (με χρησικτησία) στο 100% του τμήματος. 

Εντός του τμήματος (1000,00 τ.μ.) υφίστανται αυθαίρετες κατασκευές.

Αν κάνει χρησικτησία με δικαστική απόφαση ή απευθείας η συμβολαιογράφος είναι το ίδιο ώστε να μπορούν να υπαχθούν στον Ν.4495/2017 οι αυθαιρεσίες του τμήματος αυτού (1000,00 τ.μ.) ως νομέας και κάτοχος ?

 

Link to comment
Share on other sites

πας με το αρθρο 83 παρ.1.

[να το  κανει ή με δικαστικη αποφαση ή με πρακτικο συμβιβασμου ή με διαμεσολαβηση,  για να αποκτησει  παληο χρονο δημιουργιας.]

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο προσθέτει απλά και αυτές τις περιπτώσεις σε όλες τις προηγούμενες που έχουν ισχύ. 

Η χρησικτησία θα γίνει από την συμβολαιογράφο. Που σημαίνει ότι σαν δικαιολογητικό ιδιοκτησίας εγώ θα βάλω το Ε9 του ιδιοκτήτη και την υπεύθυνη δήλωση του ? 

Με προβληματίζει αν μπορώ να κάνω δήλωση με τον τρόπο αυτόν. Επίσης πως θα βγει η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ? Χωρίς συμβόλαιο ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο απλα απο οσα λες

Πρωτα μιλας με τον δικηγορο,  τι θελει απο τοπογραφικα

Μετα την εκδοση της αποφασης εκ χρησικτησιας

θα εχεις ιδιοκτητη να σου δοσει εντολη για τακτοποιηση.

Η αποφαση θα γραφει οτι εχεις τη νομη πριν απο....25 χρονια.

Αυτο ειναι και το ετος δημιουργιας.

Θα κανεις την τακτοποιηση.

 Η αποφαση θα μεταγραφει μετα την τακτοποιηση.

 

  [να φτιαξουν τα σωστα χαρτια απο πλευρας που θα προσκομισουν στο δικαστηριο]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.