Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 13/3/2022 at 6:15 ΜΜ, Δόκτορας said:

Αναρτώνται τα απαιτούμενα από τον νόμο δικαιολογητικά, ανεξαρτήτως των απαιτήσεων του συστήματος. 
Για λοιπή παράβαση δεν υποβάλλονται διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη και τομή.

Ευχαριστώ Dr!

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, avgoust said:

Θελει νεο τοπογραφικό ?

Όχι απαραίτητα αλλά είναι easy sell, που λέμε και στο χωριό μου, δεδομένου ότι στο δκαλ θα πρέπει να αποτυπώσεις την αλλαγή θέσης, δλδ τη μισή δουλειά θα την έχεις κάνει ήδη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημερα. Μη γελάσετε, αλλά ενας πελάτης που του κλανω τακτοποίηση δε θελει να μου δείξει λεει τη περιουσια του. Μπορεί να σβησει στο Ε9 τις άλλες εγγραφες και να φαίνεται μόνο η γραμμή της ΟΙ που με ενδιαφέρει? ή θα θεωρείται άκυρο έγγραφο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, sissy_arch said:

Παιδιά καλημερα. Μη γελάσετε, αλλά ενας πελάτης που του κλανω τακτοποίηση δε θελει να μου δείξει λεει τη περιουσια του. Μπορεί να σβησει στο Ε9 τις άλλες εγγραφες και να φαίνεται μόνο η γραμμή της ΟΙ που με ενδιαφέρει? ή θα θεωρείται άκυρο έγγραφο?

το κλάνω-κάνω, αλλά δε το διορθώνω γτ προσθέτει κι άλλο γέλωτα εις την υπόθεση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για αυθαίρετη πισίνα κατηγορία 5 (στην περίπτωσή μου συνδυάζεται και με άλλες παραβάσεις κατηγορίας 2) ανεβάζετε διάγραμμα κάλυψης ή θεωρείτε ότι δεν απαιτείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

(η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα να δω αν έχει απαντηθεί γιατί είναι πολλές οι σελίδες)

Μήπως ξέρει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει το λεκτικό του άρθρου 99:

Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως της ύπαρξης ή μη καθώς και του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων.

Έχω περίπτωση ρύθμισης αυθαίρετης επέκτασης σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής από τον ένα συνιδιοκτήτη στον οποίο έχουν επιβληθεί πρόστιμα μετά από καταγγελία, την οποία έκανε χωρίς συναίνεση. Σε ερώτησή μου προς το ΤΕΕ, μου απάντησαν ότι αυτό μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ για την διαδικασία διαγραφής των προστίμων και ότι δεν αποτελεί ρυθμιση της αυθαιρεσία.

Και πώς δηλαδή διαχωρίζοντα αυτά τα δύο πράγματα; Γίνεται υπαγωγή, πληρώνονται τα πρόστιμα του Ν.4495/2017 ώστε να διαγραφούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και μετά πρέπει να ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ υπαγωγή με ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ προκειμένου να ρυθμιστεί η αυθαίρετη κατασκευή;

Και το παραπάνω δεν έρχεται σε αντίθεση με το άρθρο 98 παρ. 9 στο οποίο αναφέρερται ότι απαιτείται η συναίνεση; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνέδελφε!

ξαναδές το 98 παρ 5 &6 για την τακτοποίηση αυθαιρεσιών σε κοινόχρηστο/κοινόκτητο. 

Επίσης, για να γίνει υπαγωγή στον 4495 θα πρέπει οι αυθαιρετες κατασκευές όπως αυτές καταγράφηκαν από την ΥΔΟμ να είναι και προ του 2011....είναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι προ του 2011.

Πιο πολύ στην περίπτωση μου ταιριάζει η παρ. 9 του αρθ.98 μιας και πρόκειται για επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο που έγινε μετά την ανέγερση του κτιρίου. Απλά σίγουρα χρειάζεται συναίνεση του συνιδιοκτήτη εφόσον το αυθαίρετο  καταλαμβάνει χώρο αποκλειστικής χρήσης του συνιδιοκτήτη. 

Link to comment
Share on other sites

αφου ειναι σε χώρο αποκλειστικης χρήσης αλλου, τότε δε νομιζω ότι μπορεις να κάνεις ρυθμιση...ας πουνε και οι άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους, αλλά είναι σα να έκανες αυθαιρετο σε οικόπεδο άλλου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.