Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, 

Πελάτης μου θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς σε οικόπεδο με οικία και αυθαίρετη αποθήκη προ του 1975.

Υπάρχει διαθήκη που αφήνει το οικόπεδο σε έναν μόνο κληρονόμο. Αφού για την αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτείται νομιμοποίηση, δεν μπορεί να γίνει πρώτα το συμβόλαιο με το τοπογραφικό της πραγματικής κατάστασης που συνέταξα και μετά να προχωρήσω στην νομιμοποίηση με νόμιμο πλέον εντολέα?

Η συμβολαιογράφος μου είπε να κάνω την νομιμοποίηση με μόνο την διαθήκη και να της δώσω τοπογραφικό με δήλωση 4495/17 γιατί λέει διαφορετικά θα απαιτηθεί διόρθωση συμβολαίου. Γιατί θα απαιτηθεί διόρθωση αφού θα υπάρχει συμβόλαιο και η Βεβαίωση Υπαγωγής?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

- θα μετρησεις τα παντα ολα

- θα τα δοσεις στη συμβ/φο σαν "non paper"

- αυτη  θα κανει την δηλωδη φορου κληρονομιας

και μετα αποδοχη

και μετα θα εχεις νομιμο ιδιοκτητη και εντολεα για την τακτοποιηση

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@gianna79 Nα της πεις ότι θα πρέπει να διαβάζει τους νόμους, όχι να παίρνει μόνο τα λεφτά.  Επιπλέον μην αναγράφεις την λέξη νομιμοποίηση, καθώς αυτή αφορά μια άλλη διαδικασία. Εννοείς την τακτοποίηση με υπαγωγή στο Ν. 4495, η οποία βεβαίως θα  γίνει μετά την πράξη αποδοχής κληρονομιάς, όπως ορθά αναφέρει ο Δημήτρης. Σαφώς και θα της δώσεις τοπογραφικό με την υφιστάμενη κατάσταση με το οποίο θα περιγράψει το ακίνητο που κληρονομείται και θα γίνουν και οι απαραίτητες διορθώσεις για τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ του κληρονομούμενου (χειρόγραφα στη ΔΟΥ). Το αν ο κληρονόμος θέλει να προβεί μετά την αποδοχή σε ρύθμιση αυθαιρεσιών, αυτό θα το κρίνει ο ίδιος και αν το θελήσει θα σου δώσει εγγράφως την εντολή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μία ερώτηση συνάδελφοι γιατί έλειπα καιρό στο εξωτερικό και μου φαίνεται αλλαγμένη η πλατφόρμα δήλωσης αυθαιρέτων...

έχω συμπληρώσει στοιχεία ακινήτου, φύλλα καταγραφής, μηχανικό ιδιοκτήτες, τεχνικές εκθέσεις και έκανα την αρχική υποβολή. Τα πρόστιμα δεν έχουν πληρωθεί ακόμα.

το ερώτημα είναι γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω αρχεία? πρέπει να πάω στην υπαγωγή? Οπότε πρέπει να πληρωθεί το παράβολο πρώτα?

έτσι ήταν και παλιότερα?

Link to comment
Share on other sites

Παράβολο και ΤΕΕ εχουν πληρωθεί;

Και πιο σωστά.... σε τι φάση βρίσκεται η δήλωση; (κατασταση δηλωσης) αρχική υποβολή, επεξεργασία...;

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.