Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει μια τακτοποίηση σε ένα οικόπεδο εμβαδού 500 τ.μ. με κατοικία και αποθήκη εντός οριοθετημένου οικισμού το 2020. Το όμορο οικόπεδο είναι ιδιοκτησίας του ίδιου και έχει εμβαδόν 200 τ.μ.(μη άρτιο) και έχει μέσα μόνο ένα στέγαστρο. Πριν 2 μήνες πέθανε ο ιδιοκτήτης των δυο προαναφερθέντων οικοπέδων και στη διαθήκη του αναφέρει ότι αφήνει στον γιο του ένα ενιαίο οικόπεδο εμβαδού 700 τ.μ. Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι στην αποδοχή κληρονομιάς θέλουν να το αποδεχτούν ως ενιαίο οικόπεδο 700 τ.μ. Η δική μου εκτίμηση είναι να κάνω τακτοποίηση στο οικόπεδο των 200 τ.μ. με τον γιο ως κληρονόμο ανεβάζοντας και τη διαθήκη, έτσι θα μπορεί να τακτοποιηθεί και το στέγαστρο ως κατ. 5. Επομένως όταν μετά θα γίνει η αποδοχή κληρονομιάς, ο γιος να έχει ένα οικόπεδο 700 τ.μ. που θα είναι όλες οι κατασκευές νόμιμες, με τις δύο πλέον τακτοποιήσεις που θα υπάρχουν. Θεωρείτε ότι έτσι πρέπει να προχωρήσω;  

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 89 του Ν.4495/17 παρ. ια «Ο μηχανικός υποχρεούται να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών έως τις 31 Δεκεμβρίου 2022 για δηλώσεις με ημερομηνία πληρωμής παραβόλου έως και την 31η Δεκεμβρίου 2020».

Τελικά  ειδικά για τη μελέτη στατική επάρκειας η καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης είναι η 31/12/2020 ή ό,τι  αναφέρεται στο άρθρο 99 παρ. η του ιδίου Νόμου “Η μελέτη στατικής επάρκειας μπορεί να υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία τριών (3) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ4, Σ3 και πέντε (5) ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2. Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν.4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ»;
 
Από ό,τι διαβάζω στο νήμα "άρθρο 99 - μελέτη στατικής επάρκειας"  θεωρείται  δεδομένο ότι η μελέτη στατικής επάρκειας δεν ακολουθεί την προθεσμία της 31/12/22, αλλά την πενταετία. Ωστόσο μιλώντας με το 210-3291547 (κεντρικό ΤΕΕ χρήση συστήματος 4495), εκεί έχουν αντίθετη γνώμη. Τι πιστεύετε;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια θα υπάρχει παράταση των δικαιολογητικων του 4495 που λήγει 31/12?

ΜΑΚΑΡΙ!!!

Ειχε ανακοινωθει εδώ οτι θα δωθει σιγουρα

https://ecopress.gr/ypen-paratasi-gia-ta-dikaiologitika-t/

Αλλά δεν το έγραψε κανεις άλλος!! και μου έκανε εντυπωση

Ξερει κανεις πόση θα ειναι αυτη η παράταση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, katrmp said:

Έχει ακούσει κανείς κάτι για το παραπάνω που ρωτώ?

 

Καλησπέρα, εννοείται πως θα υπάρξει...απλά το αφήνουν για Δεκέμβριο λογικά...

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω δήλωση σε Υπαγωγή με παράβολο πληρωμένο το 2020. Από δικαιολογητικά τα έχω όλα και σκοπεύω να τα ανεβάσω εκτός από Μελέτη Στατικής Επάρκειας η οποία δεν είναι έτοιμη ακόμα. Σε τι κατάσταση πρέπει να είναι η δήλωση στο τέλος της προθεσμίας για να εκκρεμεί μόνο η ΜΣΕ; Οριστική υπαγωγή;

Τέλος κανένα νέο με την παράταση δεν έχουμε ακόμα; Κάπου διάβασα ότι είναι πιθανόν να ανακοινώσουν μετά τις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

@Triantafyllos_ Είναι 100% βέβαιο ότι θα δοθεί παράταση.
Φυσικά μπορείς να προχωρήσεις σε οριστική υπαγωγή και να αναρτήσεις τα δικαιολογητικά (με εκκρεμότητα τη μελέτη στατικής επάρκειας).

Edited by Conductor
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.