Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Απαντάω τώρα στο #9 γιατί δεν είχα δει το ερώτημα νωρίτερα πως ναι γίνεται, αν και πλέον είναι γνωστό.

 

Έχω την εξής απορία τόσο για τον 4495 όσο και για τον 4178. Οι αναλυτικοί προϋπολογισμοί πρέπει κι αυτοί να συμπεριληφθούν στα δικαιολογητικά της δήλωσης ή τους κανουμε μόνο για δική μας χρήση προκειμένου να υπολογίσουμε το πλήθος των λοιπών παραβάσεων? Στον άρθρο αυτό όπως και στο αντίστοιχο του 4178 δεν αναφέρονται.. Το ια αναφέρει "έντυπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου" και λογικά εννοεί αυτό που προκύπτει μέσω της τυποποιημένης εφαρμογής του ΤΕΕ κι όχι κάτι περισσότερο. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 99 απαιτείται "ια) έντυπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου της δηλούμενης κατασκευής, όπως ορίζεται στο άρθρο 100." Στην παρ.5 του άρθρου 100 καθορίζεται ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου με αναλυτικό προϋπολογισμό. Αντίστοιχες ήταν οι διατάξεις του ν.4178/13. Συνεπώς ο υπολογισμός (δηλαδή η επιμέτρηση και ο αναλυτικός υπολογισμός κατά το παράρτημα Β) επιβάλλεται να συνοδεύει τη δήλωση. Αφού το σύστημα δεν έχει ειδικό πεδίο, μπορεί ο εν λόγω υπολογισμός να αποτελεί παράρτημα της τεχνικής έκθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα κι εγώ με αυτό τον τρόπο. Από τη στιγμή όμως που το έντυπο υπολογισμού αυτό καθαυτό αποτελεί την ίδια την δήλωση του συστήματος του ΤΕΕ και σε αυτήν δεν υπάρχει τυποποιημένη επιλογή για τον υπολογισμό του αναλυτικού προύπολογισμού μήπως είναι υπερβολικό να το στέλνουμε? Μήπως δηλαδή ως έντυπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου της δηλούμενης κατασκευής εννοούν το πρόστιμο όπως προκύπτει από τα φύλλα καταγραφής της δήλωσης και όχι κάτι περισσότερο? Αλλιώς αν δεχτούμε ότι πρέπει να στέλνουμε τις επιμετρήσεις του Παραρτήματος Β θα έπρεπε να υποβάλλουμε και ξεχωριστό έντυπο με τις πράξεις υπολογισμού του προστίμου του Παραρτήματος Α για κάθε φύλλο καταγραφης, γιατί το σύστημα τις υπολογίζει αυτόματα χωρίς να φαίνονται πουθενά. Κάνει κανείς κάτι τέτοιο? Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σαφές.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας στο εξης: Σε διαμερισμα που λειτουργει νομιμα ως παθολογικο ιατρειο με αδεια αλλαγη χρησης, εκλεισε τμημα η/χωρου και εγιναν καποιες αλλαγες στις οψεις.

Χρειαζεται να κανω για την ολοκληρωση της υπαγωγης και τεχνικη εκθεση μηχανολογου μηχνικου για τον πινακα γειωσεων και των ηλεκτρομηχανολογικων εγκαταστασεων..?

 

Ο νομος γραφει το εξης:

θ) τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, αν υπάρχουν για κάθε μεμονωμένη αυθαίρετη κατασκευή,εξαιρουμένων των κατοικιών, καθώς και για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια που δεν έχουν χρήση κατοικίας. Η ανωτέρω τεχνική έκθεση μπορεί

να υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία πέντε (5) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν από τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου,

 

Aυτο που εχω σημειωσει με μπολτ τι σημαινει...?

Edited by pontifikas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ποτέ για να ξέρω την απάντηση αλλά προσθέτω κι εγώ μια συμπληρωματική ερώτηση στο παραπάνω post. Ο αρμόδιος μηχανικός που θα αναλάβει τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο μπαίνει κι αυτός στην ομάδα έργου?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα κι εγώ με αυτό τον τρόπο. .....

 

Ο αναλυτικός προϋπολογισμός, που βεβαίως αναφέρει τις επιμετρήσεις, κατατίθεται στο σύστημα των δηλώσεων, ως άλλο έγγραφο, μαζί με την τεχνική έκθεση του μηχανικού.

 

 

......Σε διαμερισμα που λειτουργει νομιμα ως παθολογικο ιατρειο με αδεια αλλαγη χρησης, εκλεισε τμημα η/χωρου και εγιναν καποιες αλλαγες στις οψεις. Χρειαζεται να κανω για την ολοκληρωση της υπαγωγης και τεχνικη εκθεση μηχανολογου μηχνικου για τον πινακα γειωσεων και των ηλεκτρομηχανολογικων εγκαταστασεων..?

 

Ναι, είναι αναγκαίο και απαραίτητο.

 

 

Aυτο που εχω σημειωσει με μπολτ τι σημαινει...?

 

Σαχλαμάρες, απλώς περίεργα ελληνικά.... Κι αν δεν υπάρχουν, πάλι κάνεις τεχνική έκθεση Η/Μ και λες ότι, δεν υπάρχουν....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και για μια λοιπή παράβαση σε κατάστημα (πχ επέκταση εξώστη) απαιτείται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο για όλο το κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

τα έγγραφα εξουσιοδότησης και ΥΔ ιδιοκτήτη είναι της ίδιας μορφής με αυτήν που είχαμε και στο νόμο 4178. Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και για μια λοιπή παράβαση σε κατάστημα (πχ επέκταση εξώστη) απαιτείται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο για όλο το κατάστημα?

 

Ναι.

 

 

Kαλημέρα,

τα έγγραφα εξουσιοδότησης και ΥΔ ιδιοκτήτη είναι της ίδιας μορφής με αυτήν που είχαμε και στο νόμο 4178. Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι, συμφωνείτε;

 

Αλλάζουν. Θα ανεβάσω μια πλήρη σειρά από όλα τα απαιτούμενα στα downloads του site, εντός των επόμενων ημερών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση με μόνο λοιπες παραβάσεις δεν σου ζητάει.

Αλλά για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που δηλώνεται άλλη χρήση πλήν κατοικίας, ενεργοποιείται η απαίτηση τεχνικής έκθεσης ΗΜ.

Ακόμα πχ και αν έχεις μια αποθήκη μη ηλεκτροδοτημένη (μου χει τύχει)

Το πρόβλημα είναι πως και σε αυτή την περίπτωση (που προφανώς το μόνο που μπορείς να ανεβάσεις είναι μια τεχνική έκθεση ότι δεν υπάρχει ούτε πρίζα), πρέπει να μπει στην ομάδα έργου υποχρεωτικά Η/Μ ή Μ/Μ διαφορετικά το πεδίο στα αρχεία είναι απενεργοποιημένο και δεν μπορείς να έχεις πληρότητα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.