Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σε ένα κατάστημα (είδος χρήσης υπηρεσίες) έχουμε λοιπές παραβάσεις που αφορούν κατασκευή εσωτερικής σκάλας που οδηγεί στο υπόγειο, αλλαγή ανοιγμάτων και αλλαγή της θέσης του W.C.Το σύστημα μου ζητάει και Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για Η/Μ. Είναι λογικό;

έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν η επικρατουσα χρηση ειναι κατοικια σε ολοκληρη την οικοδομη δεν ζητουσε ΗΜ στον 4178 για δοκιμασε το δεν ξερω αν ισχυει με το 4495.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκατοικία ενός ιδιοκτήτη με δυο κατοικίες στον πρώτο όροφο (βάσει ΟΑ) οι οποίες έγιναν ένα ωραιότατο διαμέρισμα. Δεν έχει κάνει σύσταση. Κάνουμε δήλωση μόνο στον όροφο (διαμερισμάτωση) ή εξετάζουμε όλο το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν η επικρατουσα χρηση ειναι κατοικια σε ολοκληρη την οικοδομη δεν ζητουσε ΗΜ στον 4178 για δοκιμασε το δεν ξερω αν ισχυει με το 4495.

 

Είσαι βέβαιος-η γι' αυτό;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δυο περιπτωσεις στη μια ειχε ισογειο καταστημα και δυο οροφους κατοικια εγινε υπαγωγη με επικρατουσα χρηση κατοικια ας ειχα αυθαιρεσιες και στο καταστημα και στις κατοικιες εκει δεν μου ζητηθηκε ΗΜ.Την αλλη ηταν ανεξαρτητη οριζοντια ιδιοκτησια καταστημα με λοιπες παραβασεις στις αλλες οριζοντιες δεν εκανα τιποτα εκει μου ζητησε ΗΜ.Γ'

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ζητάει να ανέβει αρχείο με την Αμοιβή Μηχανικού τι βάζουμε? το αρχείο από τις αμοιβές και τη σύμβαση ανάθεσης-ανάληψης έργου?

Link to comment
Share on other sites

.................... στη μια ειχε ισογειο καταστημα και δυο οροφους κατοικια εγινε υπαγωγη με επικρατουσα χρηση κατοικια ας ειχα αυθαιρεσιες και στο καταστημα και στις κατοικιες εκει δεν μου ζητηθηκε ΗΜ.

 

Θεωρώ ότι, δεν είναι ούτε ορθό, ούτε νόμιμο, αυτό που έκανες!

Link to comment
Share on other sites

Πως το δικαιολογεις αυτο αφου ο ενας οροφος ειναι καταστημα (υπηρεσιες) και οι δυο οροφοι κατοικια δεν ειναι επικρατουσα χρηση κατοικια? εχω αυθαιρεσιες και στο καταστημα και στις κατοικιες  που ειναι το μη νομιμο και μη ορθο .

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυκατοικία ενός ιδιοκτήτη με δυο κατοικίες στον πρώτο όροφο (βάσει ΟΑ) οι οποίες έγιναν ένα ωραιότατο διαμέρισμα. Δεν έχει κάνει σύσταση. Κάνουμε δήλωση μόνο στον όροφο (διαμερισμάτωση) ή εξετάζουμε όλο το κτίριο?

 ολο το κτιριο..

Και, αφου δεν εχει γινει συσταση ΟΙ,

μπορεις να θεωρησεις την μη κατασκευη μεσοτοιχιας σαν καθαιρεση, μαζι με τις υπολοιπες παραβασεις,

για να μην δοσεις 250 σαν "διαμερισματωση"  ανα όροφο...

 

στη συνεχεια κανεις και συσταση ΟΙ σε ολη την οικοδομη...

 

[δλδ ο πελατης που πληρωνει ΕΝΦΙΑ στα "μικτα",  τι περιμενε τοσα χρονια και δεν εκανε  συσταση ΟΙ???]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Δημήτρη

Θα κάνω μια ερώτηση πάλι, γιατί είναι λίγο κουτοπόνηρος και μπορεί να μου το κρύβει (μην ρωτήσεις γιατί...)

Εν τω μεταξύ, είναι μισθωμένο... Γίνεται να μισθώνεις χωρίς να έχεις κάνει σύσταση?

Άβυσσος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.