Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

 Δεν φταίει η διαμερισμάτωση τελικά -ή τουλάχιστον δεν φταίει μόνον αυτή. Το δοκίμασα.

 

UPD

*** για την ακρίβεια δεν παίζει ρόλο αν τη βάλεις στο ίδιο φύλλο καταγραφής με άλλη παράβαση, ή μόνη της σε ξεχωριστό***

 

Πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα το σύστημα.

Εντάξει εγώ θα τα ανεβάσω.

Δεν παύει όμως να είναι εφικτό να πάρεις περαίωση, παρακάμπτοντας τις απαιτήσεις του συστήματος.

Edited by geor_ge
Link to comment
Share on other sites

Συστημικά εφικτό μπορεί να είναι το οτιδήποτε. Από κει και πέρα ισχύει ο νόμος και ως μηχανικός της τακτοποίησης είσαι υπόλογος. Αυτό σου γράφω και παραπάνω. Αγνοείς το σύστημα και ανεβάσεις ότι απαιτείται ή παραλείπεις ότι παρανόμως ζητείται να αναρτηθεί από το σύστημα, τεκμηριώνοντας το λόγο που δεν το αναρτάς.

Link to comment
Share on other sites

Εν πάση περιπτώσει, το δημοσίευσα κυρίως για να δω αν έχει συμβει και σε άλλους.

Όπως και να έχει μπορεί να παραπλανήσει.

Καλό θα είναι -αν υπάρχει όντως πρόβλημα- να διορθωθεί.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την "αποδοκιμασία"

Εντόπισα ένα υπαρκτό πρόβλημα του συστήματος και το παρουσίασα εδώ.

Δεν με καλύπτει -ούτε μπορεί να ισχύσει στην πράξη σε κάθε περίπτωση- η , κατά τα άλλα σωστή θεωρητικά, άποψη "εφαρμόζουμε το νόμο, άσχετα με τα λάθη του συστήματος"

Η εφαρμογή του νόμου σε πολλά σημεία (όπως ο προσδιορισμός του ύψους του προστίμου, των δόσεων κλπ) είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τη λειτουργία του συστήματος. Αν υπήρχε -ή αν υπάρχει- κάποιο bug εκεί, ποια θα ήταν η "πρακτική" συμβουλή σας?

 

***UPD***

Έστειλα mail στο ΤΕΕ για το θέμα, και πήρα την εξής απάντηση

 

"Έχει παρατηρηθεί ότι όταν η διαφορ. διαμερισμάτωση συνδυάζεται με άλλες αυθαιρεσίες ζητούνται, εκ παραδρομής, μόνο τα αρχεία της διαμερισμάτωσης. Η δυσλειτουργία αυτή θα διορθωθεί σε μελλοντική αναβάθμιση του συστήματος. Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να υποβάλετε αρχεία ακόμα κι αν δεν εμφανίζονται ως απαιτούμενα."

Edited by geor_ge
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες οταν υπάρχει μεταγενέστερη κατάτμηση και ταυτόχρονα Κατηγορία 2 και σύμφωνα με το Άρθρο 99 , απαιτείται να κατατεθεί νεο Τοπογραφικό Διάγραμμα?

 

Έχω ενα Τοπογραφικο Ο.Α. του 67, στο οποίο δεν αναφέρεται εμβαδό, δεν δείχνει κορυφές οικοπέδου....γενικά είναι μια ζωγραφιά....απο πουθενά δεν προκύπτει ποιό είναι το οικόπεδο...

 

Για Κατηγορία 2,γράφει:

 

"Για την υπαγωγή υποβάλλονται τα δικαιολο- γητικά των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄, δ΄, ε΄, ζ΄, ι΄, και ια΄ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας και δεν απαιτούνται λοιπά στοιχεία και σχέδια."

 

Το στ του Άρθρου 99 που αναφέρεται σε σχέδια δεν το περιλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού είσαι κατηγορία 2, δε θέλει τοπογραφικό.

 

Σε στάσιμους οικισμούς απαιτούνται μόνο τα δικαιολογητικά α, ε, ζ και κατόψεις. Παρόλα αυτά πρέπει να επιλέξω ΜΣΕ ή τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου, οπότε μετά απαιτεί ένα από τα δύο για πληρότητα. Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Μία ερώτηση σχετικά με το διάγραμμα κάλυψης όπως διατυπώνεται στο Άρθρο 99 / στ, στην περίπτωση που έχω οικοδομική άδεια. Συγκεκριμένα, αναφέρει "αα) σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής αντίγραφα: ... γγγ) του διαγράμματος κάλυψης, στο οποίο σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής...".

Επομένως, σε περίπτωση που από την Κατηγορία της αυθαίρετης κατασκευής μου απαιτούνται τα σχέδια του (στ) και έχω οικοδομική άδεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω το διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας και απλά να σημειώσω πάνω τις αλλαγές (με σκιαγράφηση κτλ) και με σχετικό κείμενο τα μεγέθη υπέρβασης ή πρέπει να φτιάξω καινούργιο διάγραμμα κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Μία ερώτηση σχετικά με το διάγραμμα κάλυψης όπως διατυπώνεται στο Άρθρο 99 / στ, στην περίπτωση που έχω οικοδομική άδεια. Συγκεκριμένα, αναφέρει "αα) σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας τα εξής αντίγραφα: ... γγγ) του διαγράμματος κάλυψης, στο οποίο σημειώνεται η θέση και το περίγραμμα της αυθαίρετης κατασκευής...".

Επομένως, σε περίπτωση που από την Κατηγορία της αυθαίρετης κατασκευής μου απαιτούνται τα σχέδια του (στ) και έχω οικοδομική άδεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω το διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας και απλά να σημειώσω πάνω τις αλλαγές (με σκιαγράφηση κτλ) και με σχετικό κείμενο τα μεγέθη υπέρβασης ή πρέπει να φτιάξω καινούργιο διάγραμμα κάλυψης;

Εφόσον το τοπογραφικό διάγραμμα και η υφιστάμενη κατάσταση ταυτίζονται και επιπλέον η οικοδομή δεν έχει κατασκευαστεί σε άλλη θέση κλπ.

Χρειάζονται έλεγχοι και κάποιες φορές δεν είναι εύκολο λόγω πλήθους αυθαιρεσιών να σχεδιάσεις πάνω σε υφιστάμενη κάτοψη ή δ. κάλυψης.

Επίσης εφιστώ την προσοχή σου στο ότι δεν έχεις επαγγελματικό δικαίωμα να κάνεις δήλωση υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής βάσει της ειδικότητας που αναγράφεις στο προφιλ. 

Θα πρέπει να αναθέσεις σε συνάδελφο ΠΜ ή ΑΤΜ ή ΑΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και πολιτικός μηχανικός, θα ήθελα να ξέρω από που προκύπτει πως συνάδελφος που δεν είναι ΠΜ/ΑΤΜ/ΑΜ δεν έχει δικαίωμα υποβολής δήλωσης αυθαίρετης κατασκευής? 

Δηλαδή αν δεν έχει περίπτωση που απαιτεί αρχιτεκτονικά σχέδια ή ΜΣΕ ή τοπογραφικό, το σύστημα δεν θα κάνει δεκτή την δήλωση?

υ.γ. Το ερώτημα δεν είναι σε καμμία περίπτωση ιντριγκαδόρικο....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.