Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

13 ώρες πριν, ppanag said:

1) φυσικά και ΟΧΙ !!!

2) Η γνώμη μου είναι ότι οι προφορικές απαντήσεις της πολεοδομίας είναι άκυρες και επικίνδυνες ... αγνόησέ τες αν σέβεσαι την επιστημονική σου υπόσταση και θες να κοιμάσαι ήσυχος !!! ... είναι σαν να μην πήρες απάντηση και σίγουρα για ότι γίνει τη ευθύνη τη φέρεις εσύ !!! για γραπτές απαντήσεις το ξανασυζητάμε...

3) αν σκέφτεσαι σοβαρά να τα υποβάλλεις θα πρέπει να είναι πλήρης ο φάκελος, όπως ορίζει το ανωτέρω άρθρο, οπότε θα ξέρεις εκ των προτέρων αν είναι εν δυνάμει νόμιμα ή αυθαίρετα από το διάγραμμα κάλυψης που θα συντάξεις για όλο το κτήριο, οπότε και αποφασίζεται τι θα κάνετε !!! (tip: το δύσκολο είναι το διάγραμμα κάλυψης, όχι οι κατόψεις...)

Το ευκολότερο όλων είναι να βρεθούν τα σχέδια της άδειας τελικά από την εμπειρία μου και θα είναι πολύ εύκολο ξεκινώντας από τον συνάδελφο που έδωσε βεβαίωση με τον ν. 4014/2011... Τότε και μόνο τότε μπορείς να δώσεις βεβαίωση και όχι με σχέδια της σύστασης ή το περίγραμμα από το στέλεχος της άδειας !!!

 

Καλημέρα

1) Και ργώ αυτής της άποψης είμαι αλλά το θεωρώ λίγο αυστηρό.

2) Όντως οι προφορικές απαντήσεις είναι λίγο "στον αέρα". Το καλύτερο είναι να γίνει γραπτώς αλλά πιστεύω θα οξύνει λίγο τις σχέσεις....

3) Το θέμα είναι ότι για μια βεβαίωση αν γίνει ανασύσταση (ενώ υπάρχουν κάποια στοιχεία) θα είναι χρονοβόρο και με μεγάλο κόστος σε σχέση με το κόστος για την βεβαίωση....Γνωρίζεις αν μπορεί να γίνει μεμονωμένα για το διαμέρισμα?

Και ο συνάδελφος που έδωσε την βεβαίωση για τον ν.4014/2011 για το ισόγειο διαμέρισμα δεν είχε σχέδια της οικ.άδειας και πήγε με το περίγραμμα της οικ. άδειας και τα σχέδια σύστασης.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις τα αυγά… ..

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ή θα βρεθούν σχέδια άδειας ή δεν δίνεις βεβαίωση... τι να κάνουμε, ο νόμο είναι αυστηρός και δεν τον τηρήσουμε ... εκεί να δεις πόσο οξύνονται οι σχέσεις!!!

Τα μεμονωμένα σχέδια αποτύπωσης για το διαμέρισμα δεν αφορούν ανασύσταση φακέλου ... είναι απλό κάρφωμα στο ΤΕΚ για αυτοψία με πρόστιμο !!!

Διάβασε προσεχτικά και ευλαβικά το άρθρο της ανασύστασης φακέλου γιατί μπορεί να γίνει χοντρή πατάτα που δεν διορθώνεται χωρίς τακτοποίηση αυθαιρέτων μετά !!!!

Ο συνάδελφος που έδωσε τη βεβαίωση του ν. 4014/11, θα λογοδοτήσει μόνος του όταν και αν χρειαστεί !!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

ή θα βρεθούν σχέδια άδειας ή δεν δίνεις βεβαίωση... τι να κάνουμε, ο νόμο είναι αυστηρός και δεν τον τηρήσουμε ... εκεί να δεις πόσο οξύνονται οι σχέσεις!!!

Τα μεμονωμένα σχέδια αποτύπωσης για το διαμέρισμα δεν αφορούν ανασύσταση φακέλου ... είναι απλό κάρφωμα στο ΤΕΚ για αυτοψία με πρόστιμο !!!

Διάβασε προσεχτικά και ευλαβικά το άρθρο της ανασύστασης φακέλου γιατί μπορεί να γίνει χοντρή πατάτα που δεν διορθώνεται χωρίς τακτοποίηση αυθαιρέτων μετά !!!!

Ο συνάδελφος που έδωσε τη βεβαίωση του ν. 4014/11, θα λογοδοτήσει μόνος του όταν και αν χρειαστεί !!! 

Aυτό θα προτείνω και σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Θα ήθελα και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις που ίσως να μην ανήκει στο παρόν νήμα.

Με τον ΓΟΚ '73 :

- Το ύψος απόληψης κλιμακοστασίου συνυπολογίζεται στο συνολικό ύψος οικοδομής? 

- Το επιτρεπτό ποσοστό ερκερ (αρχ. προεξοχής) 20% είναι επί της συνολικής όψης και όχι ανα επιφάνεια όψης ανά στάθμη?Δηλαδή αν έχει ερκερ στον ά όροφο η συνολική επιφάνεια όψης που ελέγχεται είναι και του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω πρόχειρα, αλλά ανέβασα στα downloads τον ΓΟΚ του '73 και την τροποποίηση του '74, στο link:

Προσοχή στον χρόνο ισχύος, καθώς κάποια άρθρα τροποποίησης, ίσχυσαν 3 μήνες μετά τη δημοσίευση...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, itzanis said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο και άδεια του 1975 έχει χαθεί φάκελος. Έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών το 2005 με συνοδευόμενες κατόψεις και τοπ. διάγραμμα.

Τα σχέδια σύστασης συμπίπτουν με την  υφιστάμενη κατάσταση και με το περίγραμμα του σκαριφήματος του στελέχους της οικ. άδειας.

Το 2012 είχε δοθεί βεβαίωση με τον ν.4014/2011 για μεταβίβαση διαμερίσματος στο ισόγειο και ο μηχανικός έκανε μνεία των παραπάνω στοιχείων. Εγώ ελέγχω το διαμέρισμα του ά ορόφου.

1) Δίνεται βεβαίωση σύμφωνα με το Ν4495/2017, άρθρο 99, παρ. ΣΤ εδάφιο γγ) γγ) αν έχει απολεσθεί ο φάκελος της οικοδομικής άδειας.......?

2) Ρώτησα στην υπηρεσία δόμησης για το τι εννοεί ο νόμος με το "...Τα σχέδια κατατίθενται εις διπλούν και θεωρούνται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης. Η μία σειρά σχεδίων χορηγείται στον ενδιαφερόμενο και ο φάκελος συμπληρώνει την απολεσθείσα οικοδομική άδεια στο αρχείο της Υπηρεσίας Δόμηση" και μου είπαν ότι αυτό γίνεται όταν έχει παρατηρηθεί αυθαιρεσία και η υπηρεσία το θεωρεί σαν κάτοψη αποτύπωσης. Επίσης μου είπαν ότι τα στοιχεία (στέλεχος, κάτοψη συμβολαίου σύστασης κλπ) που έχω με καλύπτουν για έλεγχο και εκπόνηση βεβαίωσης.

Ποια η γνώμη σας?

3) Να τα υποβάλλω με την αναφορά "όπως τα θεωρήσετε σύμφωνα με το Ν4495/2017, άρθρο 99, παρ. ΣΤ εδάφιο γγ) γγ) ή θα οξύνω τα πνεύματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1) Όπως είπανε και οι προλαλήσαντες σίγουρα όχι

2) Στην υπηρεσία μάλλον προσπαθούν να σε μπερδέψουν γιατί η διαδικασία της ανασύστασης φακέλου είναι μπελαλίδικη και για αυτούς. Δεν την προτιμούν γενικά.

Κατά τη γνώμη μου, αν πιστεύεις ότι μπορεί να βγει καμία δουλίτσα τους ενημερώνεις ότι χρειάζεται να γίνει ανασύσταση φακέλου που είναι και το μοναδικό σωστό. Σε πολυκατοικίες που μας ενδιαφέρει ένα διαμέρισμα, κάποιες ΥΔΟΜ συζητάνε και τη μερική ανασύσταση φακέλου.

Γενικά δεν θα τη γλυτώσουν εσαεί, η Ηλεκτρονική Ταυτότητα θα εφαρμοστεί αργά ή γρήγορα.

Αν πάντως δεν το συζητάνε για ανασύσταση, σίγουρα θα βρούνε κάποιον "μηχανικό" να τους δώσει μια βεβαίωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι , σε δήλωση έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία και δικαιολογητικά συμπελιμβανομενης και της ΜΣΕ. Η κατασταση είναι σε «οριστική υπαγωγή». Μέσα στο εξάμηνο πρέπει οπωσδήποτε να πάω τη δήλωση σε κατάσταση «περαίωση»; Το ρωτάω διότι με όλα τα μπερδέματα με τη ΜΣΕ ίσως χρειαστεί να προσθέσω κάποιες πληροφορίες ακόμα όπως το τεύχος συλλογής στοιχείων κλπ .

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Δήλωση του Ν4178 που έχω στείλει όλα τα αρχεία θέλω να την μεταφέρω στον Ν4495 για μείωση προστίμου λόγω του ότι ο ιδιοκτήτης χρωστάει ακόμα δόσεις. Σε αυτήν την περίπτωση ακυρώνω όλα τα αρχεία και τα στέλνω από την αρχή επικαιροποιώντας τα στον Ν4495? Δεν αλλάζουν ενοείται πολεοδομικά μεγέθη. Αλλάζουν οι ημερομηνίες  π.χ. Μάιος 2018, οι τίτλοι  στα πινακάκια π.χ. Ρύθμιση με το Ν.4495/2017 αυθαίρετου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σιγα σιγα φτανουμε στα περιφημα "εξαμηνα" που θα πρεπει να εχουν ανεβει ολα τα αρχεια απο την ημερομηνια πληρωμης του παραβολου..

Γενικα σας ανησυχει το παραπανω ή περιμενουμε καποια τροποποιηση στο νομο με τις τροποποιησεις που εχει κατατεθει; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.