Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Σε υπό ένταξη περιοχή, έχω πελάτη ο οποίος έχει φτιάξει τη μάντρα του σε σημεία με συντεταγμένες  διαφορετικές από αυτές της πράξης εφαρμογής (σε β' ανάρτηση) και διαστάσεις διαφορετικές σε σχέση με αυτές του συμβολαίου. Για την υπαγωγή του στο Ν.4495 τι προτείνετε; σύνταξη τοπογραφικού σύμφωνου με την πράξη εφαρμογής και το τοπογραφικό του συμβολαίου, ή με την πραγματική κατάσταση;  Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, δύσκολο. Υποθέτω ότι όταν λες σε σημεία με διαφορετικές συντεταγμένες, εννοείς σε βάρος των όμορων και όχι σε βάρος κοινόχρηστου χώρου.

Καλό είναι να γίνει ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα, όπου θα αποτυπωθεί η υπάρχουσα κατάσταση και θα γίνει εφαρμογή τίτλων (όσο αυτό είναι δυνατόν). Πιθανώς θα πρέπει να διερευνηθούν και οι τίτλοι των όμορων. Μετά θα δεις ποιες από τις αυθαιρεσίες είναι εντός της ιδιοκτησίας σας και ποιές όχι.

Δεν θα προχωρούσα σε τακτοποίηση αν είχα την υποψία πως αυτά που πρόκειται να συμπεριλάβω στην ρύθμιση ενδεχομένως βρίσκονται σε ιδιοκτησία άλλου, ο οποίος όταν το πάρει χαμπάρι ενδεχομένως να στραφεί ακόμα και δικαστικά.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω τις διαφορές οι οποίες είναι και σε βάρος των όμορων αλλά και σε βάρος της ιδιοκτησίας του, ο (αρκετά ηλικιωμένος) ιδιοκτήτης έχει φτιάξει μόνο πρόχειρες κατασκευές οι οποίες θα γκρεμίζονταν εύκολα σε περίπτωση αντιδικίας με τους γείτονες. Η κύρια κατοικία δεν έχει πρόβλημα από την λάθος τοποθέτηση της μάντρας. Σε αυτή την περίπτωση πάλι θα προτείνατε τοπογραφικό με την υπάρχουσα κατάσταση για την υπαγωγή στα δικαιολογητικά; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτές τις λεπτομέρειες μου την έχει δώσει! Με τον νέο νόμο, για μεταβίβαση η βεβαίωση πρέπει να αναγράφει ρητά ότι έχει εξοφληθεί το 30% και έχουν αναρτηθεί τα δικαιολογητικά στο σύστημα. Η συμβολαιογράφος τα θέλει επι της βεβαίωσης, όχι στο πεντάφυλλο.Πώς θα τα αναγράψω αυτά στην βεβαίωση αφού είναι τυποποιημένη? Με το χέρι? και θελει και αντίγραφα των σχεδίων λέει, από το πληροφοριακό σύστημα. Δηλαδή να ανεβάσω την κάτοψη και να την κατεβάσω και να την τυπώσω.Νομίζει ότι θα φαίνεται ότι είναι ανεβασμένη! Είναι μία τρέλλα! Πού είναι το ΤΕΕ να μας καθοδηγήσει?Και βασικά τί να κάνω? καλά κάτοψη θα της τυπώσω αυτήν που ανέβασα. Με την βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει πλέον. Στην περίπτωση που αντιμετωπίζω εγώ δεν μου είπε κάτι για τη βεβαίωση (ακόμα τουλάχιστον), αλλά θέλει τη δήλωση περαιωμένη (έχει εξοφληθεί το πρόστιμο) και υπεύθυνη δήλωση επί της κατόψεως ότι είναι ταυτόσημη με αυτή που έχω υποβάλει στο σύστημα και επιπλέον ότι έχω υποβάλει στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά. Και παρόλο που της εξηγώ ότι αυτό ακριβώς σημαίνει η περαίωση, επιμένει ότι ο υποθηκοφύλακας το θέλει γραμμένο και εκεί, γιατί δεν καταλαβαίνει (!) τι σημαίνει περαίωση (ό,τι να ναι).

Ο μόνος τρόπος για να φανεί κάτι στη βεβαίωση είναι να το γράψεις στο πεδίο της περιγραφής μαζί με το όνομα του ακινήτου, αλλά προσωπικά μου φαίνεται κάπως χαζό να ξεκινήσουμε να το κάνουμε αυτό και πιστεύω ότι πρέπει να επιμένουμε σε κάθε περίπτωση ότι το κείμενο είναι τυποποιημένο και δεν γίνεται. Όσον αφορά σε αυτό που σου είπε για την κάτοψη μπορείς να της δείξεις την παρ. 3 του αρθρ. 2 της ΚΥΑ 27454/2631/17 που εξηγεί ξεκάθαρα το εξής: "Για την εφαρμογή της παρ.9 του Αρθ-83 του Ν-4495/17, ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληροφοριακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται αντίγραφα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού, στα οποία αναγράφεται ο αύξων αριθμός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του Ν-4495/17 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου της δήλωσης, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα."

Εν τω μεταξύ, αν όντως ισχύει αυτό που υποστηρίζουν οι συμβολαιογράφοι βάσει της τροποποιημένης παρ. 3 του αρθρ. 83, δεν θα έπρεπε με κάποια διάταξη να έχουν καταργηθεί οι παρ. 1 και 2 του αρθρ. 2 της ΚΥΑ 27454/2631/17 σύμφωνα με τις οποίες μπορεί να δοθεί βεβαίωση με απλή υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα δικαιολογητικά και θα τα υποβάλει εντός της προθεσμίας των 6 μηνών;

Γενικώς πιστεύω ότι έχει επικρατήσει σύγχυση με αυτό το θέμα, κάτι που θα γίνει ίσως πιο φανερό από Σεπτέμβρη, οπότε το να δώσει το ΤΕΕ μία οδηγία θα ήταν το καλύτερο δυνατό σενάριο. Τώρα το πώς θα το καταφέρουμε αυτό είναι ένα ζήτημα, γιατί στα τηλέφωνα τουλάχιστον είτε δεν απαντούν είτε σε συνδέουν με άλλο τμήμα που δεν απαντάει κι αυτό ποτέ. Το ξέρω ότι να ελπίζει κανείς σε βοήθεια απ' το ΤΕΕ ακούγεται σαν ανέκδοτο πλέον, αλλά και το να προσπαθεί ο καθένας μόνος του να βγάλει άκρη και με την ασάφεια του νόμου και με τον εκάστοτε συμβολαιογράφο που προβάλει σαν επιχείρημα τις οδηγίες του συλλόγου του μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. 

Edited by lk.sp
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ploos said:

Έλεος με αυτές τις λεπτομέρειες μου την έχει δώσει! Με τον νέο νόμο, για μεταβίβαση η βεβαίωση πρέπει να αναγράφει ρητά ότι έχει εξοφληθεί το 30% και έχουν αναρτηθεί τα δικαιολογητικά στο σύστημα. Η συμβολαιογράφος τα θέλει επι της βεβαίωσης, όχι στο πεντάφυλλο.Πώς θα τα αναγράψω αυτά στην βεβαίωση αφού είναι τυποποιημένη? Με το χέρι? και θελει και αντίγραφα των σχεδίων λέει, από το πληροφοριακό σύστημα. Δηλαδή να ανεβάσω την κάτοψη και να την κατεβάσω και να την τυπώσω.Νομίζει ότι θα φαίνεται ότι είναι ανεβασμένη! Είναι μία τρέλλα! Πού είναι το ΤΕΕ να μας καθοδηγήσει?Και βασικά τί να κάνω? καλά κάτοψη θα της τυπώσω αυτήν που ανέβασα. Με την βεβαίωση?

θα εξηγήσεις στη συμ/φο ότι λεπτομέρειες πέραν της περιγραφής της ιδιοκτησίας (πχ. ισόγειο διαμέρισμα ΙΣ-1) γράφονται αποκλειστικά στο 5φύλλο της δήλωσης στην ΤΕ το οποίο 5φυλλο είναι αναπόσπαστο κομμάτι της βεβαίωσης που θα επισυναπτεί στο συμβόλαιο. Συμπληρωματικά στην ΤΕ μπορείς να αναφέρεις τα περί πληρότητας των αρχείων, μη απαίτηση ΜΣΕ και εξόφλησης προστίμου αφου δεν ξέρουν να διαβάζουν πέντε σελίδες. Κάτοψη θα τυπώσεις αυτή που ανέβασες στο σύστημα αφου φροντίσεις να αναγράφονται όλα τα στοιχεία που απαιτούνται (ΥΔ, αα δήλωσης, ηλεκτρονικός κωδ κτλ).

Τέλος μην περιμένετε οδηγίες απο το ΤΕΕ χρειάζεται εμείς να είμαστε αποφασιστικοί...στο κάτω κάτω της γραφής πείτε οτι έχουμε και εμείς οδηγίες απο το ΤΕΕ 

Edited by killertomato
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω τις εξής απορίες που έχω για μία περίπτωση:

1) εάν γίνεται να υποβάλλω δήλωση αυθαίρετης κατασκευής  χωρίς να έχει γίνει ακόμα συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς... 

Οι παραβάσεις εμπίπτουν στην ΚΑΤ3 (είναι μια αποθήκη 10τμ και κάποια αλλαγή στα κουφώματα)

2)Επειδή δηλώθηκε ο θάνατος του ιδιοκτήτη  στο μητρώο της εφορίας, δεν μπορεί ο λογιστής να μπει στο σύστημα για το Ε9 του και να το κατεβάσει, οπότε άμα δεν μπορέσω να υποβάλλω το δικαιολογητικό (γ) , μήπως μπορώ να υποβάλλω κάποιο άλλο έγγραφο (μου έστειλε ο λογιστής το ενφια 2017)
 

3)Ποιος θα πρέπει να συμπληρώσει την υπεύθυνη  δήλωση ιδιοκτήτη και την αίτηση? 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υποβάλλεις δήλωση χωρίς να έχεις στα χέρια σου την πράξη αποδοχής. Μπορείς να κάνεις την αποτύπωσή σου και να συντάξεις τα σχέδια τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στην αποδοχή. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Παύλο. Εφόσον δεν υπάρχει αποδοχή, έστω και λάθος όσον αφορά τα μεγέθη κλπ, δεν κάνεις τίποτα....

Και πίστεψε με. Δε θες να πέσεις σε περίπτωση με καμιά 10ρια κληρονόμους που δεν πρόκειται να τα βρουν ποτέ....

ή καμιά περίπτωση που να κολλήσει η αποδοχή για κάνα κωλόχαρτο και να ψάχνονται...

Το δεύτερο το χω πάθει στις αρχές τις αυθαίρετης σταδιοδρομίας μου αλλά ευτυχώς λύθηκε, ενώ για το πρώτο έχω τρενάρει αρκετές υποθέσεις. Σκέψου ότι έχω υπόθεση που περιμένω από το 15 και ακόμη δεν έχει γίνει αποδοχή..... Έκτοτε, δίχως συμβόλαιο, αποδοχή, ή γενικά επίσημο τίτλο ιδιοκτησίας ΔΕΝ κάνω τίποτα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναγωνιστή

Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε. Δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα ψάχνουν για διαθήκες και ότι άλλο. Εμείς θέλουμε πράξη αποδοχής για να έχουμε ιδιοκτήτες. Από κει και πέρα τι λένε κάποιοι συμβολαιογράφοι που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους δε μας απασχολεί.

Σήμερα έχεις 2 φερόμενους κληρονόμους, αύριο παρουσιάζεται και μια δεύτερη διαθήκη και έχεις 3-4 ακόμη. Τι γίνεται;

Μαντέψτε....

Τακτοποίηση μόνο μετά την πράξη αποδοχής. 

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.